Ihlara Vadisine, Cam Teras, Asansör ve Teleferik Yapılacak

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2021 Yazdır

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesindeki “Kapadokya’nın İncisi” olarak da adlandırılan Ihlara Vadisi’ne cam teras, asansör ve teleferik yapılması planlanıyor.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in, AA muhabirine yaptığı açıklamada Ihlara Vadisi'nin tarihin çeşitli evrelerine ışık tutan önemli bir turizm merkezi olduğunu ve Aksaray'ın dünyaya açılan kapısı olduğunu anlattı. Bu kapsamda proje ile birlikte ziyaretçilerin bölgedeki tarihi ve doğal güzellikleri yukardan görme fırsatı yakalayacaklarını da ifade etti.

Dinçer; "Dünya'nın pek çok ülkesinden ziyaretçilerimiz geliyor. Hem inanç hem de doğa turizmi noktasında bizim için çok önemli bir değer. Ihlara Vadisi'nin geliştirilmesi ve daha iyi noktalara gelebilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Cam teras, asansör ve teleferik yapılmasıyla ilgili projeler var. Aksaray Valiliği ve Belediyesinin sorumluluğuyla ilgili olan çalışmaları yürütüyoruz." dedi.

Proje tamamlandığında vadiye gelen turistlerin daha çok anıyla döneceğinin altını çizen Dinçer, "Vadimizde çok güzel görsel alan oluşturan yerlerimiz mevcut. Bu bölgelerden en güzel alana cam terası yapacağız. Projeyle ilgili resmi süreçler de başladı. Bu aşamadan sonra ihale aşamasına geçilecek. İhalesinin ardından yapım aşaması çok uzamayacak. Hızlı bir şekilde tamamlayıp hayata geçireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kapadokya'nın giriş kapısı olarak ta bilinen Ihlara Vadisi'ni, yılın ilk 7 ayında 135 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Melendiz Çayı'nın kıyısında, 3.5, 7 ve 14 kilometrelik üç güzergahta doğa yürüyüşü imkânı bulan turistler, cam teras projesinin hayata geçirilmesiyle manzarayı, kiliseleri ve tarihi mekanları yukardan görme fırsatı bulacak.