IEES 2018

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Yazdır

İstanbul'da gerçekleşen ilk etkinlik, küresel bir seyirci kitlesini ve uzman konuşmacıları ağırladı.

Elevator World, Inc. ve Liftinstituut Solutions B.V. tarafından organize edilen Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumunun (IEES-2018) ilki 15-16 Kasım 2018 tarihlerinde Renaissance Polat İstanbul Hotel'de gerçekleşti.İki gün süren etkinlik boyunca dünyanın dört bir yanından gelen sektörün öncü uzmanları, sempozyumun teması olan “Dikey Ulaşımda Güvenlik ve Yeni Teknolojiler” üzerine 20 makale sundular. IEES'te ayrıca 12 şirket stant açarak hem konuklara doğrudan erişim imkanı buldular hem de sempozyuma desteklerini gösterdiler.

Sempozyum, asansör ve yürüyen merdiven sektöründen profesyonelleri, mühendisleri, mimarları ve yapı sahipleri de dahil olmak üzere 25 ülkeden 165 katılımcıyı ağırladı. Katılımcılar ve konuşmacılar, Türkiye, Yunanistan, Gürcistan, Mısır, Azerbaycan, Hollanda, İtalya, Almanya, İrlanda, Avusturya, Fransa, İran gibi yakın ülkelerin yanı sıra Güney Kore, Hindistan ve ABD gibi uzak ülkelerden de gelerek, ilk kez gerçekleşen ve hem bilgi paylaşımı yoluyla hem de Asansör Yürüyen Merdiven Güvenlik Fonuna (EESF) hayırsever bağışıyla sektöre katkıda bulunmayı misyon edinmiş olan etkinliğe katıldılar.

Açılış töreninde katılımcılar, Liftinstituut Solutions B.V. CEO'su Marco Waagmeester ile Elevator World, Inc.'in başkan vekili T. Bruce MacKinnon tarafından karşılandılar. Her ikisi de katılımcılara IEES'e geldiklerini için teşekkür etti ve her iki organizatör şirketin Türkiye ofislerinin etkinliği planlamadaki üstün çabalarını takdir ettiler. Waagmeester, “Asansör sektörünün bir merkezi olan Türkiye'de bu sempozyumu gerçekleştirmekten memnunuz” dedi. MacKinnon EESF'nin misyonu olan her yaştan insana dikey taşıma araçlarını güvenli bir şekilde nasıl kullanmaları gerektiğini öğretmek olduğunu konuklara aktardı.

Hemen ardından ABD'den Louis Bialy & Associates şirketinden Louis Bialy, sempozyumun ilk konuşmacısı olarak sahnedeki yerini aldı. İçerisinde birçok Türk'ü bulunduran dinleyici kitleye Türkçe "Günaydın" demesinin ardından coşkulu bir alkış aldı. Daha sonra sempozyumun resmi dili olan İngilizceye geri dönen Bialy, "Türkiye'de bulduğu sıcaklıktan her zaman etkilendiğini ve ilk IEES sempozyumunun ilk konuşmacısı olmaktan gurur duyduğunu" ifade etti. Yaptığı "Yenilikçi Ürün Geliştirilmesinde Risk Değerlendirmesinin Rolü" başlıklı konuşma, oturumun soru-cevap kısmında katılımcılardan büyük ilgi gördü. Küçük ve Orta Ölçekli Teşebbüsler Avrupa Federasyonu genel sekreteri Luciano Faletto, Bialy'ye hitaben konuşmalarının birbirlerini tamamladığını söyleyerek, "Tüm Yeni Asansörleri Güvenli ve Güvenilir Kılmak için Gerekli Olan Yeni Bir Yaklaşım" başlıklı konuşmasında, dünyadaki çeşitli standartların köklerine ve tarihlerine dair bilgi verdi.

Ardından, etkinlik boyunca birkaç defa gerçekleştirilen kahve molalarından ilkine sıra geldi. Böylece katılımcılar, kitleyle iletişime geçmek, konuşmacılara ek sorular sormak, stantları ziyaret edip küçük sandviçlerin, hamur işlerinin ve meyvelerin de aralarında olduğu çeşitli Türk lezzetlerinin tadına bakmak için fırsat buldular.

Kahve molasının ardından, Fransa'dan KONE Asansör & Yürüyen Merdiven şirketinden Jean Paul Bourgeat'ın şirketinin "7/24 Bağlantılı Hizmetleri" üzerine konuşmasıyla etkinlik devam etti. Ardından Mayr'dan Sebastian Steinert, “Asansör Frenini Güvenli ve Güvenilir kılan nedir?” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Katılımcıların sabahki konuşmaları özümsemelerine ve beraber bir öğün paylaşmalarına fırsat vermek için otelin Marmara Denizi'ni gören yüksek kalitedeki Marmara Sea Restoran'ında geleneksel Türk mutfağından özenli bir açık büfe yemek servis edildi. Öğleden sonraki sunumlar, Otis'ten gelen küresel bir grubun konuşmalarıyla başladı. Otis Fransa'dan Pascal Rebillard, Otis Almanya'dan Peter Herkel ve Otis İspanya'dan Ruben Sanchez sırayla "Elektronik Güvenlik Çalıştırıcısını" detaylıca anlattılar. Onların ardından söz alan Türkiye'den Aybey Elektronik'ten Melih Aybey, "Entegre Motor Sürücüsü" üzerine konuştu. Ardından Hindistan'dan TAK Consulting Pvt Ltd.'den TAK Matthews "Asansör Kullanımında Kültürlerin Etkisi" başlıklı bir sunum yaptı. Matthews, binadaki asansörlerin sayısı, kullanım kapasitesi ve sıklığı gibi kültürel olarak belirlenen unsurlar sebebiyle bir ülkede uygulanabilir olan şeylerin diğer bir ülkede işe yaramayabileceğini ifade etti. Öğleden sonra gerçekleşen diğer oturumlarda olduğu gibi bu oturumu da ilgili katılımcıların yorum ve sorularıyla dahil olduğu canlı bir soru-cevap bölümü izledi.

Öğleden sonra birçok Türk tatlısının da bulunduğu bir kahve molası sayesinde katılımcılar, enerji toplayıp günün son oturumlarına hazır hale geldiler. ABD'den eMCP LLC şirketinden John W. Koshak "Bakımı Yönetme Metodu" başlıklı konuşmasıyla önemli bir konu olan bakım mevzusunu ele aldı. Ardından İrdeto firmasının Kanada ofisinden David Jones, katılımcıları "Bilgisayar Korsanının Zihninde" bir yolculuğa çıkardı ve bilginin "siber güvenlik gücü" olduğunu ifade etti. Max Guijt, "CAFM, Sektörün Yüzleştiği Zorluk" adlı sunumuyla bilgisayar destekli tesislerin idaresi konusunu tartışarak günün son konuşmasını yaptı.

Gecenin etkinlikleri arasında bir kokteyl seansı, hafif ordövrlerin sunumu ve üç kişilik bir müzik grubunun gösterisi vardı. Mekandaki katılımcılar, birbirleriyle tanışmaya hala devam etmekteydi ve coşku yüksek seviyedeydi. Sempozyumun ilk günü hakkında geri bildirimler olumlu yöndeydi. Konuşan yazarların birçoğu, etkinliğin geniş mekanından, mükemmel yemeklerden, konferans salonundaki derslik tipi rahat oturma düzeninden, konu başlıklarının güncelliğinden, konuşmacıların yüksek kalitesinden, çok çeşitli küresel grupların buluşmasından, katılımcıların hepsinde hissedilen açık ve işbirlikçi ruhtan bahsetti. Ardından otelin Daphne restoranında akşam yemeği verildi.

İkinci gün, Liftinstituut'tan Robert Kaspersma'nın "Entegre Güvenlik Vizyonu" yoluyla riskin azaltılması üzerine konuşmasıyla başladı. İsviçre'den Schindler Digital Business'den Matthias Schiller, "Donanımı, Müşterileri ve Yolcuları Birbirine Bağlamak: Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin İnterneti" başlıklı konuşmasında insanların kısa dikkat aralığından ve bugün içerisinde bulunduğumuz "Benim İnternetim" çağından bahsetti. Fermator'dan Murat Camgöz "Asansör Kapıları için Yangın Testleri" adlı sunumunda yangın testlerine dair bir video paylaşarak izleyicilerin büyük ilgisine ve sorularına zemin hazırladı.

Sabahki kahve molasının ardından Kore Hyundai Asansör'den Sung-In Park, "Geleneksel Toprak Mıknatıslarıyla Yapılmış Konsantre Manyetik Flu-tipi Asansör Tahrik Makinesinin Özellikleri ve Üretimi" başlıklı makalesini sundu.

Park'ın ardından Otis Asansör'den Richard Pulling sempozyumun kısa bir değerlendirmesini yaparak katılımcı kitlenin ve konuşmacıların coşkusundan bahsedip, bu coşkunun sadece asansör sektörüne özgü olduğunu düşündüğünü ifade etti. Bunun "kendisini her zaman şaşırttığını" söyleyen Pulling, binaların inşası sırasında kullanılan daimi bir asansör olan Otis'in Skybuild asansörü üzerine bir konuşma yaptı. "Asansörler - Yeni Nesil Binaların Kalbinden Beynine" başlıklı sunumunda bu asansörün tamamlanmış projeye kendi deyimiyle "kusursuz entegrasyonu" üzerine odaklandı.

Ardından katılımcılar Marmara Sea Restaurant'da, geleneksel Türk çorbaları, salataları, makarna tabakları, sebzeler ve çeşitli etleri içeren yine harika bir açık büfe yemeğine davet edildiler. Yemeğin sonrasında Merih Asansör'den Emre Köroğlu "Sürgülü Kapı Sistemlerinde Mekanik Kayıpları Asgariye İndirmek" başlıklı sunumunu yaptı. Ardından Elevating Studio Pte. Ltd.'dan Johannes de Jong "Gönüllü Çıkış Asansörleri, 2004 CTBUH Talimatlarına Katkılar" başlıklı makalesini sundu.

Sempozyumun son kahve molasının ardından katılımcılar, MULTI'nin CEO'su Michael Ceasarz'ın thyssenkrupp Elevator'un MULTI'si üzerine yaptığı bir sunumu izlediler. Ceasarz, binaların içerisinde yatay ve dikey doğrultuda hareket edebilen ve ilk montajı 2020 yılında Berlin'de gerçekleşecek olan tasarı halindeki asansör hakkında "MULTI yeni fırsatlara kapı aralıyor" dedi. "MULTI sayesinde bir binayı farklı bir şekilde işletebiliriz. Mimarlar bizimle çalışmak için can atıyor ve uzmanlar MULTI'nin en iyi şekilde çalıştığından emin olabilmek için bize yardım ediyor." ifadelerini kullandı.

Avusturya'dan VIEW Promotion'dan Andreas Ota ve Daniel Wilfing "Asansörlerde Otomatik Acil Durum Tespit Sistemi" başlıklı sunumlarını yaptılar. Ota, şirketin işitme engelli insanlarla çalışmalarına dair bilgi verirken Wilfing, onlara yardımcı olabilmek için VIEW'in kullandığı teknoloji hakkında konuştu. Sempozyumun kapanış konuşması, KLEEMANN'dan Dr. Iraklis Chatziparasidis tarafından "Tutacakları Doğrudan Katı SentryGlas® Plus (SGP) Lamine Cam Unsurlar üzerine Takılmış Panoramik Otomobillerde Güvenlik Sorunları" üzerine yapıldı.

Kapanış cümlelerinde MacKinnon ve Waagmeester, ilk IEES'in başarıyla sonuçlanmasını sağlayan, başta Elevator World'den Bülent Yılmaz ve Liftinstituut Solutions'dan Süleyman Özcan olmak üzere tüm katılımcılara, konuşmacılara ve sergicilere teşekkür ettiler. MacKinnon, "Hepiniz, IEES'in ikinci yılında Kasım 2019'da Las Vegas'ta bize katılmaya davetlisiniz. O zamanda dek Yaşasın Las Vegas!" dedi. Gelecek yılın sempozyumu hakkında daha fazla bilgi www.elevatorsymposium.org adresinde bulunabilir. IEES'te sunumu yapılan makaleleri içeren kitaba www.elevatorbooks.com/ adresinden erişebilirsiniz.