Hyundai Elevator, STFA Grubu ile Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Yayın Tarihi 1 Eylül 2016 Yazdır

Hyundai Elevator; ileride ülkemizde üretim yapmayı da kapsayan bu yatırımla birlikte Türkiye’yi çevre ülkeleri yönetecek bir merkez olarak konumlandırmayı hedefliyor.

Dünyada birçok metro ve tren istasyonlarının yanı sıra çeşitli havalimanları, iş merkezleri ve gökdelen gibi büyük ve kaliteli projelere imzasını atan Kore asansör firması Hyundai Elevator, global operasyonları arasında başarılı bir yabancı pazar olarak gördüğü Türkiye’de, STFA Grubu’nun işbirliği ile yükselmeye devam ediyor. Türkiye pazarına 2010 yılında STFA Grubu ile yaptığı işbirliğiyle giren Hyundai Elevator, STFA Grubu ile ortaklık anlaşması imzalayarak, Türkiye’de yatırım yapma kararını bir adım ileriye taşıdı.

Yabancıların Türkiye’ye olan güveninin devam ettiğini gösteren bu yatırımla şirket, yüzde 51 oranında hissesiyle Hyundai Elevator Türkiye olarak faaliyetlerine devam edecek.

HYUNDAI’nin Kore, Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek başarı grafiğini, STFA Grubu ile ülkemizde yakalaması bu kararda etkili oldu. Ortaklık anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte Hyundai Elevator Co. Ltd., şirketin yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesine sahip oldu. Hyundai Elevator; ileride ülkemizde üretim yapmayı da kapsayan bu yatırımla birlikte Türkiye’yi çevre ülkeleri yönetecek bir merkez olarak konumlandırmayı hedefliyor.

STFA Holding’te gerçekleşen imza törenine; Hyundai Elevator CEO’su Bob Jang, Hyundai Elevator CSO’su Crispino KJ Song, Hyundai Elevator Global Strateji Geliştirme Bölümü Başkanı Hanbaek Joe, STFA Yönetim Kurulu üyesi Alp Taşkent, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Işık, STFA Holding CEO’su Yetik Kadri Mert, Hyundai Elevator Türkiye Genel Müdürü Hakan Ek katıldı.

Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten STFA Grubu CEO’su Yetik Kadri Mert, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Hyundai Elevator’ın temsilciliğini aldığımız 2010 yılından bu yana tamamladığımız başarılı projeler ve yüksek başarı grafiği ile ülkemizi, uluslararası bir yatırım açısından cazip hale getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Çin, Hindistan ve Türkiye pazarına özel bir önem veren Hyundai, uzun bir süredir Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyordu. İleriki dönemlerde üretim fırsatlarının da değerlendirilmesini içeren bu işbirliği ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, kaliteli ürün ve hizmetlerimizle daha başarılı projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

Hyundai Elevator CEO’su Bob Jang; “2010 yılından bu yana devam eden işbirliğimizde STFA Grubu, bizim için çok önemli bir ortak olmuş ve Hyundai Elevator markasını lider marka olarak tanıtma ve konumlandırmada büyük başarı göstermiştir. STFA Grubu ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklığın, Türkiye'de büyüyen müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir iş platformu oluşturacağına inanıyorum” dedi.

Hyundai Elevator, Türkiye’de önemli projelerde yer aldı

2010 yılında STFA Grubu güvencesi ve deneyimiyle Türkiye pazarına giriş yapan Hyundai Elevator; dünya üzerindeki güçlü referanslarıyla yakaladığı başarı ve büyümeyi burada da sürdürdü. Kısa sürede önemli ve büyük projelerde yer alan marka, 6 yılda sektörün öncelikli tercih edilen markalarından biri haline geldi.

Metropol İstanbul, Diyarbakır Havalimanı, Üsküdar-Çekmeköy Metro hattı, Folkart Towers, Nidakule Ataşehir-Levent, Varyap Meridian, Water Garden, Manzara Adalar, İSTMarina, İstanbul Adalet Sarayı, Ülker Arena, Nurol Tower ve Sarphan Finans Park gibi birçok projede yer alan Hyundai Elevator, Türkiye’deki yükselişi ile Hyundai’nin globaldeki operasyonları arasında öne çıkmayı başardı.

Hyundai Elevator, Avrupa’daki ilk metro projesini ise İstanbul metrosunun Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy hattı ihalesini kazanarak hayata geçirdi. Projede 20 km’lik metro hattı üzerindeki 16 istasyonda yer alan toplam 253 ünite - 192 adet yürüyen merdiven ve 61 adet asansör Hyundai Elevator imzasını taşıyacak.

2015 yılında 1000 ünite satış gerçekleştirdi

Özellikle 25 kat ve üzeri binalarda yüksek hızlı asansör segmentinde aktif olarak yer alan Hyundai Elevator Türkiye, yakın zamanda alçak konut segmentine uygun ürünleri ile de pazarda yer almaya başladı. Asansör, yürüyen merdiven, ve yürüyen bantların yanı sıra otomatik park sistemleri, metro platform kapıları ve malzeme yükleme boşaltma sistemleri de Hyundai Elevator Türkiye’nin ürünleri arasında yer alıyor.

2015 yılında bir önceki yıla göre 2 kat büyüme gerçekleştiren Hyundai Elevator Türkiye, metro, havalimanı, finans merkezi ve şehir hastaneleri projelerinde yer alarak pazardaki konumunu güçlendirdi. Şu an 84 milyon dolar tutarında kontratlı iş ve yeni projelerle büyüyen HYUNDAI, sadece 2015 yılında 1000 ünite satış gerçekleştirdi.

Hyundai Elevator hakkında

Kore’nin en büyük holdinglerinden biri olan HYUNDAI, 1984 yılında asansör ve yürüyen merdiven sektörüne hızlı bir giriş yaparak günümüze kadar 100.000 ünite üretimi gerçekleştirdi. Kore’de 205 m yüksekliğindeki asansör test kulesi inşa etti ve 18 m/sn asansörünü ve 7 m/sn panoramik asansörünü tesis etti. Kore ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede pazar lideri olan ve 65 ülkede faaliyet gösteren Hyundai Elevator’ın ürün yelpazesinde; yürüyen merdiven, asansör ve yürüyen bantların yanı sıra otomatik park sistemleri, metro platform kapıları ve malzeme yükleme boşaltma sistemleri bulunuyor.

STFA hakkında

STFA 1938 yılında, henüz Türkiye’de inşaat sektörünün yabancıların elinde olduğu, ülkede makina, ekipman ve kalifiye işgücünün bulunmadığı zor bir dönemde, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı ve üstün yetenekli iki mühendis olan Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya tarafından kuruldu. Yaklaşık 30 yıl ülkede altyapı sektöründe çeşitli projelere imza attıktan sonra 1972’de Libya’da Tripoli Liman inşası projesini kazanarak, yurtdışında iş alan ilk Türk Müteahhidi unvanını elde eden STFA, daha sonra bu başarıyı diğer projelerle artırdı. Suudi Arabistan’da 1978’de, Mısır’da 1981’de, İran’da 1983’de, Tunus’ta 1984’de, Pakistan’da 1992’de, Umman ve Katar’da 2000’de, Hindistan’da 2001’de iş alan ilk Türk Müteahhidi olarak inşaat sektörünün önemli aktörlerinden birisi oldu.

STFA Grubu bugün; inşaat, doğalgaz dağıtım, enerji ve iş makinaları distribütörlüğü alanlarında faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin tanınmış ve saygın şirketlerinin arasında yer alıyor.

STFA İnşaat Grubu, 78 yılda 24 ülkede faaliyet yürüttü. Bugüne kadar yaklaşık %70’i yurtdışında olmak üzere 35 Milyar ABD Dolarının üzerinde iş bitirme deneyimine sahip olan STFA İnşaat Grubu şirketleri Türk Müteahhitlik sektörünün sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da gelişme ve yayılmasına öncülük ederek, 78 yıllık bir süreçte adeta bir okul görevi yaptı.