Havacılık ve Uzay Eğitim Merkezi Clearfield, Utah

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Gönderen Chris Harris, A+ Elevators & Lifts

Mühendislik, tasarım ve inşaat ekibi roket şeklindeki engelli asansörünü gerçeğe dönüştürmek için zorluklarının üstesinden gelmektedir.

“Geriye Doğru sayım 10,9,8..” olarak bilinen bir asansör, Utah Clearfield’teki Hill Havacılık ve Uzay Müzesi içindeki Havacılık ve Uzay Eğitim Merkezi’nde (ACE) yerini buldu. ACE’nin görevi, havacılık ve uzay bilimi alanındaki ilgiyi arttırarak Amerika’nın gençliğini güçlendirmektir. ACE deneyimi, her yıl 40.000’i aşkın K-12 öğrencisine bilim sunmakta, onları ilgili konularda bilgili hale getirmekte ve bilimle ilgili kariyer arayışlarında ilgilerini arttırmaktadır. Hava durumu, hava basıncı, itme ve Newton Kanunları, yerçekimi, elektrik ve enerji, manyetizma, uçuş kuvvetleri ve planörler ACE’de sunulan müfredattan sadece bir kısmıdır.

Salt Lake City merkezli A+ Elevators & Lifts ile birlikte, vakıflar, işletmeler ve bireyler, maddi desteğe hız verdiler ve ayni katkılarla, Utah Eyaleti Yasama Meclisi tarafından ödenen 100 bin USD ile bu proje gerçekleştirildi.

Ogden, Utah’dan mimar Ray Bertoldi ve ekibi, genel işlevsellik sorunlarını çözerek eğitim alanları ve ileri teknoloji ekleyerek mevcut müzenin duvarları içinde tesisi tasarladı. Yeni kat planı, sınıf olarak kullanılmak üzere bütün bir C-130 uçağına erişimi olan ikinci bir seviye ekledi. Yeni asansör, Engelli Amerikalılar Yasası’nın gerektirdiği erişimi ikinci seviyede sağlamaktadır.

Tesis sahibi, Ogden’dan Kier Construction Corp’a genel yüklenici olarak işi verdi. İkinci seviyede iki duraklı tekerlekli sandalye erişimi için asansör temin etmek üzere Kanada, Brampton’dan Savaria Concord Lifts (asansör üreticisi) ve A + Elevators & Lifts (montajcı) seçildi. Roket temalı asansör kuyusu, tamamen kapalı bir Savaria V1504 dikey platform asansörünü muhafaza etmekte ve 10 fit’lik dikey ulaşım gereksinimini karşılamaktadır. Her seviyedeki tam otomatik döner kapılarıyla 36 inç genişlik X 54 inç uzunluğundaki platform, engelli olanlar da dâhil olmak üzere tüm ziyaretçiler için erişilebilirlik sağlamaktadır.

Diğer özellikler:

Geçerli standart - ASME A18.1-2014, Bölüm 2

Toplam mesafe - 120 inç.

Hız - 20 fit/dak

Güç - 120 VAC

Elektrik Frekansı - 60 Hz

Kabin duvarı yüksekliği - 42-1/8 in.

Kabin zemini- kaymaz Altro malzeme

Kabin işletim paneli (COP) kontrolü - çağrı/gönderme (standart)

COP özellikleri - acil durum ışığı

Kapasite - 750 lb.

Kapı tipi (seviye 1 ve 2) - muhafaza, 36 inç x 80 inç.

Kapı paneli (seviye 1 ve 2) - saydam pleksiglas

Kilit tipi (seviye 1 ve 2) - WR500 (24 VDC)

Asansörün taşıyıcı yapısı kendi başına bir zorluktu. Binanın herhangi bir yapısal bölümüne bağlanmanın hiçbir yolu bulunmadığından Kier Construction, Ray Bertoldi ve A+ Elevators & Lifts, asansörün minimum eğilme ile taşıyıcı unsurlar üzerine uygulayacağı yanal yükleri taşıyan bir taşıyıcı yapı tasarlama zorluğuyla karşı karşıya kaldı. Çözüm, zemin seviyesinden 16 fit dikey yönde yukarı uzanan, tamamen desteksiz, çubuk iskeletle güçlendirilmiş betonla çevrelenen, zemine 6 fit gömülmüş iki bağımsız dikey 4-X-4-inç kare çelik borudan oluşmaktaydı.

22 fit uzunluğundaki taşıyıcı unsurlar, beton hazırlanırken, döküldüğünde ve kürlenirken tamamen dik terazide durmalarını sağlamak için aşırı hassasiyet gerektirdi. Asansör kulesi taşıyıcı unsurlara bağlandığında, asansörün içi tam kapasitedeyken sıfır eğilme sağlandı.

Üstesinden gelinmesi gereken bir sonraki zorluk, dikdörtgen şeklindeki bir asansör muhafazasını yuvarlak, roket şeklinde bir yapıya dönüştürmekti. Bunun çözümü, asansör çevresinde 2-X-4 iskelet duvarlar inşa etmek, ardından da alçı paneli yuvarlak şekle dönüştürülmeyi içermekteydi. Bu işlemlerin tamamlanması birkaç haftayı buldu.

Nihai dokunuşlar, Geriye doğru sayım 10,9,8..’i tamamlamak için üst koniyi kırmızıya boyamayı ve vinil sargının uygulanmasını içermekteydi. Binanın içinde dikey taşıma araçlarının sağlanmasına ilave olarak, “Geriye doğru sayım 10,9,8..”, ACE’ye benzeri görülmemiş estetik açıdan çekici bir boyut katmaktadır. Sonuç tam anlamıyla inanılmazdır!

Künye

Proje Sahibi: Utah Havacılık ve Uzay Mirası Vakfı (Clearfield, Utah)

Mimar: Bertoldi Architects (Ogden, Utah)

Genel yüklenici: Kier Construction (Ogden)

Montajcı: A+ Elevators & Lifts (Salt Lake City)

İmalatçı: Savaria Concord (Brampton, Kanada)