Has Asansör’den EN 81-20/50 Eğitimi

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Has Asansör, CE Mühendislik ve Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ADASİAD) 25 Kasım 2017 tarihinde Adana Anemon Otel’de “TS EN 81-20/50 Standartları ile Gelen Ana Değişiklikler” konulu bir eğitim düzenledi.

Eğitime ev sahipliği yapan ADASİAD Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özlü bir açılış konuşması yaptı. Konuşmasında 1 Eylül itibarı ile yürürlüğe giren yeni standartların önemine değinerek Adana ve çevre illeri kapsayan bu eğitimi düzenleyen başta HAS Asansörden Sabahattin Şekerci olmak üzere CE Mühendislikten Cem Bozdağ ve eğitimi gerçekleştirecek olan Serdar Tavaslıoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Müteakiben söz alan Cem Bozdağ gerçekleştirdiği kısa bir sunumla HAS Asansörden bahsetti. 1980 yılında küçük bir atölyede üretime başlayan HAS Asansörün geride bıraktığı 38 yıldaki büyümesi ve başarısını izleyiciler alkış ve takdirle seyretti. Özellikle Cem Bozdağ’ın ihracata ilişkin sunduğu rakamlar herkesi şaşırttı. Günümüzde 63 ülkeye ihracat yapan Has Asansör’ün Türkiye asansör ihracatının yüzde 11’ini gerçekleştirdiğini söyledi. Bu göz kamaştırıcı ihracat rakamının Has Asansörün üretiminin yüzde 70’ine tekabül ettiğini belirtti. Bu üretimi Bursa’daki 17.000 m2 kapalı üretim alanı, 36m seyir mesafesi olan test kulesi ve 150 uzman personel ile gerçekleştirmektedir. Geçtiğimiz yıl bünyesinde Türkiye’nin 307. Ar-Ge Merkezini açan HAS Asansörün müşteri odaklı üretim kalitesini geliştirerek ülkemiz ihracatına daha fazla katkı sunmak istediklerini belirtti. Sunumunun sonunda tüm sektörün yakından bildiği başta “Has Asansör Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projelerinde sunmuş oldukları katkı ve desteklerden de bahsetti.

Eğitim safhasında sözü alan Serdar Tavaslıoğlu, oldukça yoğun ve dolu bir program ile eğitime başladı. İnteraktif bir şekilde hem sunumunu yapıp hem de gelen soruları yanıtladı. Adeta tüm standardı sıkıştırılmış bir şekilde tüm gün izleyicilere aktarmaya çalışan Tavaslıoğlu, arada standardın orijinal metninden alıntılar da yaparak çeviri hatalarına da değindi. Öğleden önce iki, yemek arasından sonra da üç oturumda gerçekleşen eğitimin sonunda tüm katılımcılara sertifika verildi. Son olarak da ADASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özlü Serdar Tavalıoğlu ve sponsor olan CE Mühendislik ve HAS Asansöre birer teşekkür plaketi sundu. 🌐