Güneydoğu Avrupalı Profesyoneller Bölgenin İlk Sempozyumunda Bir Araya Geldi

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2019 by Goran Sekovski ve Andrej Al-Asadi Yazdır

Makedonya Asansör Birliği (MLA) tarafından Bulgaristan Asansör Birliği (BLA) ve Hırvat Asansör Birliği (HUDIZ) işbirliği ile düzenlenen Birinci Bölgesel Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu SEELIFT 2019 12 Haziran 2019 tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Ohrid kentindeki Hotel Metropol’de gerçekleştirildi. Üç gün süren etkinliğe içlerinde (sektörün önde gelen uzmanları, profesörler ve Güneydoğu Avrupa bölgesinin CEO’ları tarafından hazırlanan) 16 bildiri sunumunun, tartışmaların, ürün tanıtımlarının ve sektörü destekleyici hizmetlerin anlatıldığı birçok etkinlik damgasını vurdu.

Sempozyuma asansör ve yürüyen merdiven sektöründen uzmanların, akademisyenlerin, çeşitli dernek ve devlet kurum temsilcileri ile dokuz ayrı ülkeden şirket sahiplerinin bulunduğu 65'ten fazla katılımcı yer aldı. Etkinliğe Kuzey Makedonya, Hırvatistan, Bulgaristan, Slovakya, Bosna Hersek, Kosova, Türkiye, İtalya ve İspanyadan katılımcılar ve konuşmacılar geldi.

Organizator dernekler bölge çapındaki şirketler arasındaki işbirliği ve desteği teşvik etmek için bu tür bir sempozyuma ihtiyaç olduğunu dile getirdiler. Bilgi ve deneyimlerin paylaşımına dayanan bu işbirliği bölgedeki sektörel iş ortamının bir bütün olarak gelişmesine imkan sağlamaktadır.

Makedonya Asansör Birliği’nin başkanı ve Kuzey Makedonya Skopje Teknik Denetim ve Güvenlik Mühendisliği Enstitüsü’nün CEO’su Goran Sekovski katılımcıları sıcak bir şekilde karşılayarak bu sempozyuma katılma kararı aldıkları için tebrik etti. Sektöre dair birçok konunun saygın konuşmacılar tarafından ele alındığı etkinliğin açılışını yapan Sekovski “Bu kadar çok kişiyi bir arada görmekten onur duyuyoruz” dedi. Bildirilerde ele alınan ana konu hem asansör kullanıcıları hem de asansörlerin bakımından sorumlu olanlar açısından büyük önem taşıyan güvenlik konusuydu.

Katılımcılar kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeğinin de bulunduğu üç gün süren etkinlik boyunca Kuzey Makedonya’nın Ohrid Gölü kıyısında yer alan popüler bir tatil kenti olan Ohrid’in tarihi yerlerini gezdi.

Katılımcılar sempozyumun son gününde Güneydoğu Avrupa hükümetlerine hitaben daha iyi ulusal düzenlemelere ve bunların etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik acil ihtiyacı dile getiren ortak bir bildiri hazırladılar. SEELift Ağı’nın üyeleri Eylül ayında Hırvatistan’ın Zagrep kentinde yapılacak bir sonraki sempozyumda bir araya gelmek konusunda anlaştılar.