Gaziantep’te Asansörcüler “Asansör Mevzuatı” Hakkında Bilgilendirildi

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Yazdır

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ile Gaziantep Valiliği, 23 Ocak 2018 tarihinde asansör mevzuatı ve standartlardaki son değişikliklerle ilgili asansör firmalarının temsilcileri ve çalışanlarına yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Gaziantep Ticaret Odasında gerçekleştirilen toplantının açılışında bir konuşma yapan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, yeni teknolojilerle birlikte asansör sektörünün büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını, bununla birlikte merdiven altı üretimin sektörün en önemli sorunlarından biri olduğunu dile getirdi.

Ar-Ge destekleri arttırılmalıdır

Yetkili olmayan firmaların sektörün kalitesini düşürdüğünü ve güvenliği tehdit ettiğini de belirten Hıdıroğlu, “Dünyada gelişen yeni teknolojilerle birlikte ülkemizde asansör sektörü de büyük değişim sürecine girmiş ve dünya ticaretinde önemli bir pazar payına ulaşmıştır. Sektörde dünya pazarlarında rekabet edebilecek marka ve markalar yaratılması konusunda gerekli destekler sağlanmalıdır. Ar-Ge destekleri daha da arttırılmalıdır. Ar-Ge ve inovasyon odaklı çalışmaların desteklenmesini önemsiyoruz. Bu destekler sektörün geleceğine büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

Önümüzdeki dönemde kentleşme süreci ve kentsel dönüşümle birlikte inşaat sektörünün de faaliyetlerine bağlı olarak asansör sektöründeki büyümenin devam edeceğine dikkat çeken GTO Başkanı Hıdıroğlu, “Özellikle son bir yıl içerisinde asansör sektöründe mevzuat ve standartlar konusunda köklü değişimler oldu ve olmaya da devam ediyor. Önümüzdeki dönemde kentleşme süreci ve kentsel dönüşüm süreci ile sektördeki büyüme devam edecek. Bunların yanında Ortadoğu, Balkanlar ve son zamanlarda Afrika ülkelerinde devam eden ülkemiz girişimcilerinin yatırımları sektörü olumlu yönde etkileyecektir” şeklinde konuştu.

GTO ve Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılan Gaziantep Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Proje Müdürü Ali Önder Arslan asansörlerin tasarımı ve montajında dikkat edilecek hususlar, Makine Mühendisi Arif Bar Asansör Mevzuatı, Elektrik-Elektronik Mühendisi Murat Demir “TSE EN 81/20 ve TSE EN 81/70 Engelliler Dâhil Yolcu Asansörleri için Erişilebilirlik Standartları”, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) asansör montaj sınav yapıcısı ve değerlendirici Murat Harputluoğlu ve asansör eğitmeni Ergin Hiçyılmaz asansör sistemlerinde iş güvenliği ve güvenilir asansörler konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıya Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Asansör Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı M. Hanifi Akgöz, Gaziantep Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Günal, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ferhat Güvel, Ticaret İl Müdürü Bilal Yazıcı, İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan’ın yanı sıra sektörde Modül H belgesine sahip olan asansör firmalarının temsilci ve çalışanları katıldı.