Fupa Asansör & Sandflower S.A.R.L. Güçlerini Birleştirdi

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2019 Yasin Eker Yazdır

Fupa Asansör & Sandflower S.A.R.L. firmaaları 3 Eylül 2019 tarihinde Radison Blu – Ataşehir’de gerçekleştirilen Sektör basın bildirisi ve bilgilendirme toplantısı ile ortaklık anlaşmalarını duyurdu.

30 yılı aşkın süredir yurtiçi ve yurtdışı asansör sektöründe temsil ettiği dünya markaları ve imalatı ile birlikte sektörün önde gelen sayılı firmaları arasında yer alan Fupa Asansör, düzenli büyüme stratejisi kapsamında 2018 yılının başında başlamış olduğu yeni fabrika ve Türkiye’nin en yüksek test kulesi yatırımının ardından sektörde ses getirecek yeni bir adım attı. Bu kapsamda T.C. Rekabet Kurulu’nun tebliği uyarınca Fupa Asansör İnş. Paz. San. Tic. A.Ş.’nin, Fermator, Sıcor S.p.a., gibi önemli asansör komponent üreticilerini bünyesinde barındıran Lüksemburg merkezli özel sermaye şirketi Sandflower S.a.r.l. ile ortaklığına izin verildi.

Bu karar ile birlikte güçlerini birleştiren Fupa Asansör ve Sandflower şirketleri, iki firmanın oluşturacağı sinerji sayesinde alt yapısını daha da güçlendirerek önemli bir büyüme sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Fupa Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Latif, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Can Latif, Yönetim Kurulu Üyeleri Şehrazat Latif ve Rüya Latif’in yanı sıra Fermator Global Satış Direktörü Eduard Amigo ve Fermator Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Murat Camgöz katıldı.

Her geçen gün sektörde adımızdan söz ettirmekteyiz

Etkinlikte ilk olarak Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Latif söz aldı. 30 yılı aşkın bir süredir sektörün önde gelen firmaları arasında yerini muhafaza ettiklerini dile getiren Latif, “Son senelerde bütün ekonomik zorluklara rağmen, düzenli büyüme stratejileri kapsamında, 2018 yılında başladığımız yaklaşık 10 milyon Avroluk yeni fabrika ve Türkiye’nin en yüksek asansör test kulesi yatırımı ile sektörde her geçen gün adımızdan söz ettirmekteyiz.” dedi. Latif konuşmasını şöyle sürdürdü; “Firmamıza ortaklık yoluyla dâhil olan Sandflower firması, Fermator, Sicor gibi önemli asansör markalarını bünyesinde barındırıyor. Otelcilik, bankacılık finans ve sanayi sektöründe dünya çapında geniş faaliyetlerde bulunan ve yüksek ciroya sahip yüzde yüz aile sermaye şirketler gurubunun da bir parçasıdır.”

Fupa Asansör hisselerinin yüzde 50’si Gomis ailesine devredilmiştir.

Latif; “Fermator firmasının sahibi olan Gomis ailesi ile birlikte ticaret faaliyetlerimiz 2000 yılının ortalarında başladı. O günden bu yana her gün artan ticaret hacmimiz ve ticaretinde ötesinde 2 ailenin birbirine duyduğu güven neticesinde 2015 yılının sonlarında Sandflower tarafından şirketimize bir ortaklık teklif edildi. Bu teklif sektörümüz ve ülkemiz adına gurur verici bir tekliftir. 2018 yılının sonuna kadar süren gelişmelerin olumlu neticelenmesi sonucunda imzalar atıldı. 2019 yılı ilk yarısı itibariyle resmi işlemler tamamlandı ve Temmuz 2019 da ortaklık birleşmemiz rekabet kurulu tarafından onaylandı. Bu birleşme neticesinde Latif ailesine bağlı olan Fupa Asansör hisselerinin yüzde 50’si Gomis ailesine devredilmiştir.”

Fupa Asansör ’ün ticari faaliyetleri eskisi gibi devam edecek

Latif; “Bu birleşme ile birlikte yeni yönetim kurulumuz 4 üyeden oluşmaktadır. Yönetim kurulu Başkanı Rıza Latif, Yönetim kurulu başkan yardımcısı Ramon Gomis’in oğlu ve Gurubun Ceo’su olan Eduard Gomis ve Yönetim Kurulu üyeleri Can Latif ve Eduard Amigo’dan oluşuyor. İki firma arasında yapılan anlaşmalar sonucunda Fupa Asansör ’ün mevcut olan ticari faaliyetlerinde, müşteri, tedarikçi ve personel ilişiklerinde herhangi bir değişiklik veya sapma olmayacaktır ve eskisi gibi bütün icra faaliyetleri eski yönetim ve kadro tarafından devam edecektir. Ayrıca bazı kısa vadedeki istisnalar dışında, Türkiye’deki mevcut faaliyetler, ileride yapılması planlanan bütün imalat, ticari faaliyetler ve yeni yatırım olanakları tamamen ve yalnızca Fupa Asansör kanalından gerçekleşecektir.”

Hedef globalleşen ve markalaşan bir firma olmak

Latif; “Bu ortaklık ile birlikte gerçekleştireceği üretim politikaları, makina parkuru yatırımları, Ar-Ge çalışmaları, yeni istihdamlar ve ortak firmanın uluslararası tecrübeleri sayesinde mevcut olan Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya, Balkan Ülkeleri ve Avrupa’daki faaliyetlerini arttırarak globalleşen ve markalaşan bir firma haline gelecektir. Bu ortaklığın firmamız, sektörümüz ve en önemlisi ülkemiz ve yurttaşlarımız adına hayırlı olmasını temenni ederiz.” şeklinde konuştu.

Bu birliktelik sevgi üzerine yapılmış bir birlikteliktir

Fupa Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Latif' in ardından bir konuşma yapan Fermator Satış Direktörü Eduard Amigo ise “Bu tür birleşmeler politik veya ticari nedenlerle yapılabilir, ancak bizim Fupa üzerinden yaptığımız birliktelik sevgi üzerine yapılmış bir birlikteliktir. Bu birleşme 18 yıllık iş partnerliğinin yanı sıra sevgi bağıyla güçleniyor. Ortak yatırımlar ve düşünceler olmasına rağmen biz bu işe başladığımızda gelecek cevabın evet veya hayır olacağını bilmiyorduk. Ama evet olması için çalıştık. Tabi ki öncelikle onlar bizi evlerine kabul ettiler, teklifimizi dinlediler ve kabul ettiler.” dedi.

Fermator’un gelecek planları hakkında da bilgiler veren Amigo, yatırımlarının farklı ülkelerde de devam edeceğini, Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ortamına rağmen bu yatırıma hiç düşünmeden onay verdiklerinin altını çizdi.

Eduard Amigo daha sonra konuşmasında iki şirketin 18 yıllık işbirliklerini anlatan kısa bir video gösterimine de yer verdi.

Etkinlik, pasta kesimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.