Fermator Otomatik Kapı ve EN 81-20/50 Eğitimleri Malatya ve Konya’da Yapıldı

Fermator Otomatik Kapı ve EN 81-20/50 Eğitimleri Malatya ve Konya’da Yapıldı
Yayın TarihiEylül-Ekim, 2017 Yazdır

Fermator otomatik kapı mekanizma üreticisi olarak Türkiye’deki distribütörlerinden Fupa Lift ile birlikte Malatya’daki üreticisi Sistem Çelik Halat ve Konya’daki üreticisi Ahmet Asansör ile birlikte bir dizi EN 81-20/50 eğitimi düzenledi.

Malatya Oturumu

Sistem Çelik Halat’ın Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasında 20-21 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılan eğitim, yoğun talep nedeniyle iki günde yapıldı. Malatya’daki asansör taahhüt firmalarının yanı sıra, Elazığ, Diyarbakır, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’dan birçok firma temsilcisi katıldı. Öğle arasında yapılan fabrika gezisi ile gelen ziyaretçiler Fermator kalitesi ile üretilen kapıların hangi aşamalardan geçtiğini yerinde gözlemleme imkânı buldular.

Eğitim tarihi itibarı ile meşhur Malatya kayısısının hasat zamanına denk gelmesi nedeniyle katılımcılar, bu eşsiz lezzeti yerinde yeme imkânı elde ettiler. Eğitim sonunda Sistem Çelik Halat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kuluğ bir kapanış konuşması yaparak her katılımcıya Malatya kayısısından birer paket hediye etti.

Konya Oturumu

Eğitim, Ahmet Asansör’ün organizasyonluğunda 3 Ağustos Perşembe günü Konya Bera Otelde gerçekleşti. Sadece Konya merkez ve çevre ilçelerinin davet edildiği organizasyona yoğun ilgi vardı. Ahmet Asansör Genel Müdürü Ahmet Madenci öğleden önceki oturumun sonunda yaptığı konuşmada katılımcılar ile Fupalift ve Fermator ailesine teşekkürlerini iletti. Ayrıca bugünlere gelmesinde büyük katkısı olduğunu düşündüğü Konya’da yaşamış ve Konya asansör sektörüne hayat veren büyük ustalara birer plaket takdim etti. Rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen ustaların plaketlerinin yakınları tarafından teslim alındığı törende duygusal anlar yaşandı. Tören neticesinde plaket verilen isimler: Ahmet Bolat, Ayhan Kurtoğlu, Nurettin Vural, Sıtkı Ateş, Mehmet Akış, Nurettin Mumcu, Yusuf Büyüktopçu, Mustafa Özkesek, Mehmet Madenci, İbrahim Eroğlu, Saim Delibaş, İbrahim Can, Zeki Ülker, Mehmet Derya ve Zekeriya Yılmaz.

EN 81-20/50 Semineri

Malatya’da ve Konya’da gerçekleşen Eğitimlerin konusu ve programı aynıydı. Karşılama ve açılış konuşmasını yapan Fupa Lift Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Latif Fermator iş birliği ile yapılan bu organizasyondan duyduğu memnuniyeti belirterek Sistem Çelik Halat ve Ahmet Asansör ekibine teşekkürlerini iletti. Seminerin öğleden önceki oturumunda Fupa Lift Üretim ve Arge Müdürü Metin Ağaya dinleyicilere EN 81-20 ve EN 81-50’nin getirmiş olduğu yeniliklere dair kısa bir sunum gerçekleştirdi. Metin Ağaya sunumunda 2014’de yayınlanan ve 1 Eylül 2017 ‘de yürürlüğe giren standardın yolcular, asansör montajcıları ve bina sahipleri için getirmiş olduğu temel değişiklikleri aşağıdaki başlıklarla sırladı:

 • Kat ve kabin kapılarındaki mekanik dayanım,
 • Kabin panellerindeki mekanik dayanım,
 • Kabin tavanı mekanik dayanımı ve diğer gereklilikler,
 • Emniyet korkuluğu dayanımı ve yükseklikleri,
 • Kuyuya giriş, acil durum ve muayene kapakları,
 • Kuyu dibi merdiveni,
 • Kuyu içi aydınlatma,
 • Kabin aydınlatma,
 • Acil aydınlatma,
 • Halat tutucular,
 • Kuyu altı ve kuyu üstündeki koruma alanları,
 • Kuyu üstünde ve altında bırakılması gereken asgari mesafeler,
 • Kuyu duvarlarının dayanımı,
 • Cam duvarların dayanımı,

Metin Agaya’nın sunumuna müteakip, Fermator tanıtım filmi seyredildi. Fermator firmasının ve kapılarının ticari sunumu Ortadoğu Direktörü Murat Camgöz tarafından yapıldı. Murat Camgöz sunumunda öncelikle dünyadaki asansör sektörünün büyüklüğüne dikkat çeken harita destekli rakamlar sundu. Bu büyüklükteki bir sektörde Fermator’ün İspanya dışında nerelerde üretim yaptığını aktardı. Ayrıca piyasada çok bilinen ve kullanılan modellerin dışında diğer tüm kapı modellerini de tanıttı. Fermator’ün her çözüme yönelik kapı imalatı yaptığını söyleyen Camgöz, sunumunda sadece otomatik kapı üreten Fermator’un bütün enerjisini bu konuya harcadığını belirtti.

Öğleden sonraki oturumda ise Fermator Ortadoğu Satış Sonrası Servis Sorumlusu Yalçın Araz bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Fermator Kapılarının EN 81-20/50 standardına uyumu, kapı kurulumu, VVVF5 ve VVVF7 operatör kart eğitimini anlatan Araz sunum sonunda dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Malatya ve Konya’da gerçekleşen her iki eğitimin sonunda da günün anısına topluca bir aile resmi çekildi.