Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Yazdır

Mesan Asansör, Fupa Asansör ve Fermator İş Birlikteliğiyle düzenlenen EN 81-20/50 Standartları Eğitim Semineri 26 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Kaya Ramada otelinde yapıldı.

Fupa Asansörün tüm yurt genelinde Fermator ile beraber düzenlediği eğitim seminerleri dizisinin 5’incisi Kaya Ramada Otelinde, Fermator’un İspanya’dan katılım sağlayan yöneticilerinin de bulunduğu bir ortamda gerçekleştirildi. Fupa Asansörün bölgesel olarak gerçekleştirdiği eğitim seminerlerinin İstanbul ayağının ev sahibi Mesan Asansör oldu.

Karşılama ve açılış konuşmasını Fupa A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Can Latif yaptı. Latif konuşmasında asansör ve asansör ekipmanlarının insan yaşamında ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra Fermator Global Satış Direktörü Eduard Amigo söz aldı. Öncelikle bir aile şirketi olduklarını belirten Amigo, tüm enerjilerini 40 yıldır sadece Otomatik kapı üretimine vermiş olan Fermator’un global yapısı ile ilgili kısa bilgilendirmesinin içinde Türkiye pazarına vermiş oldukları öneme değindi. Her segmente hitap eden kapı üretimlerinin olduğunu belirten Amigo, başarılarının en önemli sebebinin tüm dünyadaki müşterilerini birer iş ortağı olarak görmelerine bağladı.

Açılış konuşmasının ardından EN 81-20/50’ye Genel Bakış isimli sunumuyla ilk olarak Fupa Asansör İmalat ve Arge Müdürü Metin Ağaya söz aldı. Standartlar hakkında bilgiler veren Ağaya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 14 Haziran 2017 tarihinde yayınladığı Tebliğ’e değindi. Standartlarla ilgili belli başlı maddelerin altını çizen Ağaya, Yolcular ve Montajcılar için emniyet gereksinimlerini anlattı. Soru cevap şeklinde gerçekleşen interaktif sunumda Ağaya, standartlarda yapılan değişiklikleri kısa ve öz olarak dinleyicilere aktardı.

“Kapılarımızdan ileride boyayı tamamen kaldıracağız.”

Daha sonra Fermator Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Murat Camgöz söz aldı. Fermator ile ilgili bir tanıtım filmi izleten Camgöz, Fermator ticari sunumunu gerçekleştirdi. 1977’de kurulan İspanya merkezli bir firma olduklarını belirten Camgöz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “12 fabrikası ile dünya ölçeğinde üretim yapan bir firmayız. Altısı Avrupa olmak üzere Hindistan ve Çin’de de ikişer fabrikamız bulunmaktadır. Bizim ayrıca geleceğe yönelik üzerinde çalıştığımız belli başlı konular var. Gelecekte asansör teknolojisi ne yöne doğru gidiyor bununla ilgili çalışıyoruz. İlk olarak asansör kapılarındaki kullanım konforundan bahsedelim. Burada kapıların internet üzerinden kontrolü ile ilgili geliştirmeler devam ediyor. Dünyanın herhangi bir yerinden, bulunduğunuz yerdeki kapılar açılıp kapanabilecek ve kontrol edilebilecek. İkinci olarak ise enerji verimliliği konusunda çalışıyoruz. Asansör kapılarında harcanan enerjinin daha aza indirilmesi yönünde çalışmalarımız var. Bir diğer konu ise ekolojik çalışmalarımız. Bu kapsamda da Fermator olarak biz kapılarımızdan ileride boyayı tamamen kaldıracağız.” dedi.

Fermator kapılarının EN 81-20/50’ye Uyumu

Murat Camgöz’den sonra kürsüye Fermator Satış Sonrası Destek Sorumlusu Yalçın Araz geldi. Fermator Kapılarının EN 81-20/50’ye Uyumu isimli sunumunu gerçekleştirdi. Konuyla ilgili slaytlar eşliğinde bilgiler veren Araz, yeni standartlara göre Fermator kapılarında yapılan değişikliklerden bahsetti. İnteraktif bir sunum gerçekleştiren Araz, katılımcıların sorularını da cevaplandırdı.

Öğlen arasının ardından tekrar kürsüye gelen Yalçın Araz, Fermator’un geliştirdiği Elite modeli hakkında bilgiler verdi. Yalçın Araz, seminerin son bölümünde ise VVF5 & VVF7 Operatör Kart Eğitimi isimli sunumunu gerçekleştirdi. VVF5 ve VVF7 arasındaki farkları ve değişiklikleri anlattığı sunumunda VVF7 kartının özellikleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Slaytlar eşliğinde kartın kullanımına dair açıklamalar yaptı.