Eskişehir’e Açılacak Asansör Akademisi Projesi’nde Sona Yaklaşıldı

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2019 by Yeliz Karakütük Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) ve üye derneklerden Eskişehir Asansörcüler Derneği (ESADER), Eskişehir Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılacak olan Asansör Akademisi projesi için 19 Eylül 2019’da okul binasında bir toplantı yaptı.

ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik ve Eğitim Komitesi Üyeleri, Eskişehir’in önde gelen asansör firmalarının yetkilileri ile birlikte gerçekleştirilen toplantı kapsamında akademinin tüm malzeme tedarikini de sağladı. Ayrıca, iki katlı ve 500 metre karelik bir binaya sahip olan asansör akademisi için ESASDER Derneği ve Eskişehir’in önde gelen firmaları, asansör monte ve kurulum işlemlerini de tamamlayacak.

Buradan nitelikli asansörcüler mezun olacak

Toplantıda konu ile ilgili sektörün desteğini isteyen ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, sektör için eğitimin önemine dikkat çekti. Atik: “ASFED’in burada kuracağı asansör akademisi, sektörün geleceği için yapılmış en büyük yatırımlardan birisidir. Bugün burada çok güzel bir amaç için bir araya geldik. ESASDER’in, sektördeki firmalarımızın ve sizlerin desteği olmasa bu aşamaya gelemezdik. Buradan yetişecek pırıl pırıl gençler gelecekte sizlerin yanında çalışacak. Hepsi, gurur duyulacak eğitimlerini almış, nitelikli asansörcüler olarak mezun olacak. Bizler eğitime ne kadar önem verirsek asansör sektörü de o kadar kalkınıp, büyüyecektir.” dedi.

Ara eleman sıkıntısı en büyük sorunumuz

Eskişehir’de ASFED Yönetimini konuk eden ESASDER Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Boyacıoğlu da okulun Eskişehir için çok önemli olduğuna değinerek, proje için uzun süredir emek verdiklerini söyledi. Boyacıoğlu: “ASFED’in eğitim projesine uzun süredir dernek olarak destek veriyoruz. Gelinen aşamada artık atölyelerin kuruluyor olduğunu görmek heyecan verici. Şu anda sektörümüzde ara eleman sıkıntısı en büyük sorunlarımızdan birisi. Günümüzde bakımcı ya da bir montör, çıraklık usulü dediğimiz sistemde firmalarda alttan yetişerek geliyor. Bu okul ile birlikte, 12 yaşında bu işi öğrenmeye başlayan genç insanlarla eğitimli ve nitelikli iş gücüne kavuşacağız. Biz ESADER üyeleri ve Eskişehirli asansör firmaları olarak okulumuz için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Çocuklar heyecanla bölümün açılmasını bekliyorlar

Eskişehir Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Yalçın ise bu yıl asansör dalının açılacağını belirtti. Yalçın: “Atölyedeki kurulum işleminin tamamlanmasının ardından ilk etapta 20-25 civarında öğrenci kaydı yapmayı bekliyoruz. Akabinde Açık Lise bölümümüzde açılacak. Hem akademi eğitimleri hem de açık lise kayıtları ile ileride üç yüz kişi kapasiteli bir asansör akademisi olmasını planlıyoruz. Çocuklar heyecanla bölümün açılmasını bekliyorlar.” dedi.

Toplantı, Eğitim Komitesi Üyeleri Nermin Boyacıoğlu, İbrahim Özçakır, Rasime Sazak ve Gülay Pala’nın konuşmaları ile devam etti. Eğitim Komitesi üyeleri ESASDER üyelerine gelinen aşama hakkında bilgi verirken, yapılacaklarla ilgili iş planını paylaştı. Paylaşılan plana göre, ESASDER Başkanı Ekrem Boyacıoğlu’nun yönetiminde görev dağılımı yapılarak toplantı sonlandırıldı.

Toplantıya Eskişehir’in önde gelen firmalarından Tepe Asansör’ün sahibi Sinan Tepe ve Eskişehir Sanayi Odası Meclis Üyesi Serdar Tepe, Rate Asansör, Mehmet Çakır (Global Asansör) / Eskişehir Ticaret Odası Meclis Üyesi, Muhammet Saraç (Essaraç Asansör), Yiğit Boyacıoğlu (Sitimek Asansör), Yusuf Tamir ve Yusuf Emir Efe ( İrinel Asnasör), Engin Akbulut (Akbulut Asansör), Coşkun Sağlam ( Çınar Asansör) ve Serkan Canarslan ( Eyta Asansör) katılım gösterdi.