Dünyanın En Yüksek 5’inci Binası, Üç Guinness Dünya Rekoruna Sahip “Lotte Dünya Kulesi”

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Güney Kore’nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek beşinci gökdeleni Lotte Dünya Kulesi, muhteşem bir havai fişek gösterisi ile 3 Nisan 2017 tarihinde açıldı. 123 katlı ve 555 metre uzunluğundaki bina Seul’daki Han nehrinin kıyısında inşa edildi.

Güney Kore perakende devi Lotte Group tarafından inşa edilen, Büyük Lotte Dünya projesinin bir parçası olan ve 2010 yılından beri yapım aşamasında olan Seul’daki 555 m’lik kule, bir lunapark ve alışveriş merkezinin de dahil olduğu büyük bir kompleksi kapsıyor.

En yüksek cam zeminli gözetleme güvertesi, en hızlı çift katlı asansör ve çift katlı asansörle en uzun seyahat olmak üzere üç Guinness Dünya Rekoru sahibi Lotte Dünya Kulesi, bünyesinde bulunan “Seul Sky”, ile de dünyanın en yüksek üçüncü gözetleme güvertesi unvanını elinde bulunduruyor. 100’ün üzerinde kişi taşıma kapasiteli iki “Sky Shuttle” asansörü 600 mil/dk’ le çalışıyor.

Dört trilyon Güney Kore wonu (355 milyar ABD Doları) değerindeki proje Lotte Group’un kurucusu Shin Kyuk-ho tarafından uzun zamandır planlanıyordu. Mega gayrimenkul projesinde mimarlar binanın, güneş panelleri, rüzgâr türbinleri ve su toplama sistemleri ile mümkün olduğunca çevre dostu olmasını sağladılar.

Projenin temelinin atılmasından altı yıl sonra, Dubai’deki Burç Halife, Şangay Kulesi, Suudi Arabistan’da Mekke Saat Kulesi Oteli ve New York’taki Özgürlük Kulesi’nin ardından dünyanın beşinci en yüksek binası oldu.

Lotte Dünya Kulesi, 1 ile 12’inci katlar arasında bir finans merkezi, sağlık merkezi, fitness merkezi ve galeri içeriyor. 14. ile 38’inci katlar arasında ofislerin yer aldığı kule ’de, 71’inci kata kadar “Signiel Rezidans” ve 76’ıncı ile 101. katlar arasında “Signiel Otel” yer almaktadır. 108 ile 114’üncü katlar da seçkin ve özel ofisler için kullanılacak. “Seul Sky” gözetleme güvertesi ise 117. ve 123’üncü katlar arasında yer alıyor.

Gözetleme güvertesi Seul Sky, dünyanın en yüksek üçüncü gözetleme güvertesidir. İki katlı Sky Shuttle asansörleri, 100 kişinin üzerinde kapasite ile saniyede 600 metre hızla çalışıyor. Bir defada 900 ziyaretçiyi ağırlayabilen güverte ziyaretçilerine açık havalarda 40 kilometre uzaklıktaki manzarayı gözlemleme olanağı sunuyor.

Yaklaşık 235 odalı lüks bir otel olan Signiel Seul, binanın üst kısmında yer alıyor ve dünyanın en yüksek ikinci oteli konumunda. Altı yıldızlı otel odalarının geceliği 650.000 Won’dan (5,650 Amerikan Doları) başlıyor. Royal Suite ücretleri ise 20 milyon Won’a (17,400 Amerikan Dolar) kadar ulaşıyor.