Dünyanın En Hızlı Asansörleri Dünyanın En Yüksek 7’nci Binasında Hizmet Vermeye Başladı

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2019 Yazdır

Tokyo merkezli Hitachi'nin geliştirdiği asansör, GUINNESS WORLD RECORDS tarafından 10 Eylül 2019 tarihinde dünyanın en hızlı asansörü unvanını elde etti. Saatte 76 km hıza ulaşarak 440 m'lik bir mesafeyi (zemin kattan 95.kata) 42 saniye gibi rekor bir hız ile çıktı.

Çin’in Guangzhou şehrinde yer alan 530 metre yüksekliğindeki CTF Finans Merkezi’ne inşa edilen asansörlerin bu kadar yüksek hıza ulaşabiliyor olmasının en önemli sebebi ise sabit mıknatıslı senkron motorunun kullanılmış olması. Bu motorlar yüksek güç yoğunluğu söz konusu olduğunda yüksek performans sergiliyor.

Yüksek hızdan dolayı asansörde özel bir frenleme mekanizmasına da yer alıyor. Ayrıca seyir süresince oluşan basınç farkından dolayı kulaklarda sorunlar meydana gelmemesi içinde basınç ölçme sistemi de mevcut.

2016 yılında inşaatı tamamlanan Guangzhou CTF Finans Merkezi; ofisler, daireler, oteller ve ticari tesislerden oluşuyor. 2012 yılında Hitachi Building Systems Co., Ltd. ve Hitachi Elevator China ile birlikte, Guangzhou CTF Finans Merkezi için 151 adet asansör ve yürüyen merdiven siparişi aldı. İlk kat ile 95’inci kattaki otel lobisini birbirine bağlayan ünite için Guinness World Records unvanı 27 Eylül 2019 da düzenlenen törenle Hitachi’ye verildi.