Dünyanın En Dik Füniküleri isviçre’de Hizmete Açıldı

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Yazdır

Yüzde 110 oranında bir eğime sahip dünyanın en dik füniküler sistemi İsviçre’nin Schwyz kentinde 17 Aralık 2017 tarihinde hizmete girdi.

Yeni açılan hat, kent ile aynı ismi taşıyan Schwyz’deki Schlattli vadi istasyonunu 744 metre daha yüksekteki Stoos adlı dağ köyüne bağlıyor.

Bu nedenle sistem sadece kış sporlarına meraklı turistlere hizmet vermekle kalmıyor, aynı zamanda Zurih’in güneyine 50 km uzaklıktaki 150 nüfuslu köyün de ulaşım problemini çözmüş oluyor.

Vagonların fıçı şeklindeki tasarımı sayesinde eğilmeden yolculuk yapmanın mümkün olduğu sistemin 2 yıl önce hizmete girmesi öngörülüyordu. 14 yıl süren ve modern bir mühendislik harikası olarak nitelendirilen projede en büyük zorluk ise üç tünelin inşasında yaşandı.

Ne kadar dik bir yamaç kat ederseniz edin fıçı şeklindeki kabinler eğim arttıkça kendini sürekli yatay düzleme göre ayarlıyor.

Dikey yamaca kurulu, 1.760 metre uzunluğundaki sistem, yaklaşık 48 milyon Euro’ya mal oldu. Her kabine 34 kişinin sığabildiği füniküler, bir seferde 136 kişiyi yukarı taşıyabiliyor.

10 metre hızla tırmanıyor

Tren Alp Dağları’nın dik yamacını diklemesine saniyede 10 metre hızla çıkıyor. Böylece Schwyz’den Stoos köyüne beş dakikada ulaşılabiliyor. Yaklaşık 85 yıl hizmet veren eski hat ise henüz kapatılmadı. Yeni hatta bir arıza olması durumunda eskisi devreye sokulmak üzere yedekte hazır tutuluyor.

İsviçre’nin Bern kentindeki Gelmerbahn füniküleri, yüzde 106’lık eğimle en dik füniküler ray sistemi rekorunu elinde bulunduruyordu. Yeni açılan sistemle birlikte bu rekor da kırılmış oldu.