Dünyanın En Derin Asansör Test Kuyusu

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin lider markalarından biri olan Kone, geniş kapsamlı tadilatların tamamlanmasının ardından Finlandiya, Tytyri’deki yüksek katlı asansör test laboratuvarının açılışını 29 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirdi.

İlk olarak 1997 yılında açılan Kone’nin Tytyri’deki yüksek katlı laboratuvarı 350 metrelik bir derinliğe sahip ve faal bir kireç taşı madeninin içinde yer alıyor. Dünyanın en derin asansör test kuyusu olan laboratuar, Kone’nin çok katlı çözümleri ve teknolojileri geliştirebileceği ve nihai olarak test edebilmesi amacıyla inşa edildi. Bunun bir örneği, devrim niteliğindeki karbon fiber asansör kaldırma teknolojisi Kone UltraRope®’tur.

Tipik binalara kıyasla daha sert şartlar altında testler yürütebilen firma, Kone’nin konvansiyonel ivme oranları 70km/s veya yaklaşık 19m/sn’ye kadar olan asansör hızlarını test edebiliyor. Eşsiz serbest düşüş testleriyle 90km/s veya 26 m/sn’ye yaklaşan hızlara ulaşabilen Kone’nin Tytyri’deki yenilediği alan, toplamda 1,6 km uzunluğa sahip ve 11 asansör kuyusundan oluşuyor. Yedi kuyu süper uzun ve mega uzun testler için kalan dört kuyu ise orta ve az katlı testler için kullanılacak.

Kone Teknoloji Sorumlusu Tomio Pihkala, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Tytyri’de, dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan asansör fiziğinin sınırlarını zorlayabiliyoruz. Serbest düşüş testleri gibi ekstrem testlerle 10.000 kg’lık bir asansör karkasını 200 metre yüksekliğindeki kuyuya düşürebiliyor ve asansörü kontrollü bir şekilde durdurarak güvenlik tertibatı performansını test edebiliyoruz. Kone olarak, endüstrinin çehresini değiştiren teknolojik atılımlar gerçekleştirdik. Yüksek ve mega yüksek binalar için yapılan planlar yeni ilerlemeler kaydettikçe geleceğin binalarının gereksinimlerini karşılamak için bugün yeni malzemeler kullanabileceğiz. Dünyanın en derin ve en yüksek tesisi ile özellikle müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve beklentilerini aşmak için tasarım, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getirmekten mutluluk duyuyoruz “dedi.