CTBUH’tan Aynı Anda Tüm Dünyada Küresel Yürüyüş

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2018 Yazdır

Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi CTBUH, 2 Ağustos 2018 tarihinde “Suda yürümek” olarak adlandırdığı ve tüm dünyada aynı anda gerçekleştirdiği etkinlikle, yapı sektörünün temsilcilerine yüksek binalar üzerinde yürüyüş turları düzenledi.

Düzenli olarak gerçekleştirdiği turların bu yılki temasını Suda yürümek “Walking on Water” olarak belirleyen CTBUH, davetlilerin dünya üzerindeki sahil şehirlerini ve diğer doğal ortamlardaki güzelliklerini keşfetmelerine olanak sağladı. Eşzamanlı olarak başlayan başta Brisbane, Chicago, Colombo, İstanbul, Montreal, Ottawa, Paris, San Jose, Sofya, Sydney, Taipei ve Toronto gibi dünya çapında 23 planlı şehirde düzenlenen etkinliğin İstanbul ayağındaki organizasyonda ev sahipliğini Turner International ve Arup firmaları üstlendi.

Elevator World Turkey olarak davet edildiğimiz etkinlikte ilk durağımız Üsküdar Ünalan semtinde yükselen Emaar Square The Address Hotel & Residences oldu. Burada konuklarını ağırlayan Turner International firma yetkili mühendisi Onur Akar, davetlilerin bir araya gelmesinin ardından bina hakkında kısa bilgilendirme yaptı. Ardından gezi heyeti gerekli kişisel koruyucu donanımlarını giydikten sonra şantiye alanına giriş yapıldı. 50 katlı Emaar Kuzey Kulenin dış cephesinde kurulu inşaat asansörüyle vatman refakatinde 47. kata, ardından da merdivenle 48. kata çıkan grup İstanbul’un eşsiz manzarasını seyretme imkânı buldu. Turner Mühendisi Onur Akar, burada misafirlerine tüm proje ile ilgili bilgilendirme yaparak onların sorularını yanıtladı. Akar, Emaar Kuzey Kulede son kat beton dökme işlemlerinin sürdüğünü, iç düzenlemelerinin ardından da 2019 yılında tamamlamayı planladıklarını belirtti.

Toplamda 800 bin m2 inşaat alanına sahip komplekste 1.072 konut, 140 bin m2 lik AVM, 40 bin m2 lik kiralanabilir ofis katları bulunuyor. Kulenin ilk 10 katı otel olarak planlanmış. Katlar boyunca 2 teknik bölüm katı, 2 havuz katı, servis departmanları, Residence ve 48. katta da bir restoran bulunuyor.

48. katta toplu halde çekilen fotoğrafın ardından grup daha sonra Arup firması tarafından Zincirlikuyu’da projelendirilen Çiftçi Towers’a hareket etti.

Arup proje yöneticisi Harika Uyanık Tanrılı koordinasyonunda Çiftçi Towers binalarında ikram molası veren gruba binalar hakkında genel bir bilgilendirme yapıldı.

45 Katlı iki rezidans kule olarak inşa edilen Çiftçi Towers’da 1’nci kulenin ilk 10 katının ofis, kalan katlarının konut, 2’nci kulenin ise tamamının konut olarak projelendirildiği belirtildi. Ayrıca 60 bin m2 lik alanda AVM de planlanan projede her iki kulenin üzerinde birer helikopter pisti bulunuyor.

Molanın ardından gezi heyeti 1 nolu kulenin 33. katında bulunan örnek daireleri gezme imkânı buldu. Burada İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nin eşsiz güzelliklerini izleme olanağını bulan grup son olarak inşaat halindeki AVM bölümünü gezdi. Metro, Metrobüs ve Otoyol ulaşımının kesiştiği noktada konumlandırılan Çiftçi Towers’daki gezi, grubun birlikte çektirdiği fotoğrafın ardından sona erdi.