CTBUH, 2018 Yılı Dünyanın En İyi ve Yüksek Binalarını Seçti

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Yasin Eker Yazdır

Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi CTBUH, 30-31 Mayıs 2018 tarihlerinde Chicago’daki 2018 Tall + Urban Innovation Konferansı’nda 2018 yılının ödüllerini dağıttı.

Yeni projelerin bağımsız bir değerlendirmesi ve prestijli uzmanlar tarafından oluşan bir jüri ekibiyle seçimlerin yapıldığı CTBUH Ödülleri, bu yıl 16. kez verildi. Dokuz farklı dalda ödüllerin dağıtıldığı etkinlikte sırasıyla şu ödüller verildi:

  • 2018 yılı Dünyanın En İyi Yüksek Binası: Oasia Hotel Downtown (Singapur)
  • En İyi Yüksek Bina-Amerika: American Copper Binaları (New York [NYC])
  • En İyi Yüksek Bina-Avrupa: The Silo (Kopenhag, Danimarka)
  • En İyi Yüksek Bina-Orta Doğu & Afrika: Zeitz MOCAA (Cape Town, Güney Afrika)
  • Kentsel Yaşam Alanı Ödülü: Dünya Ticaret Merkezi Esas Planı (NYC)
  • İnovasyon Ödülü: MULTI (thyssenkrupp’tan halatsız asansör)
  • İnşaat Ödülü: The EY Centre (Sydney)
  • 10 Yıl Ödülü: New York Times Kulesi (NYC-2007)
  • 10 Yıl Ödülü: Şangay Dünya Ticaret Merkezi (Şangay -2008)

2018 yılı Dünyanın En İyi Yüksek Binası

Singapur’da bulunan Oasia Hotel Downtown, Kentsel Yenilik Konferansı’nda Asya & Australasia En İyi Yüksek Bina ödülünden sonra şimdi de 2018 yılı Dünyanın En İyi Yüksek Binası ödülünü aldı. Jürileri etkileyen çok sayıda özellik sunulan Proje, Singapur’un gri ve mavi renkteki yüksek katlı binaları arasında kırmızı ve yeşil renkli bitkilerle kaplı ön cephesiyle dikkat çekiyor. Ayrıca çevre düzenlemesi ve 54 adet bitki çeşidiyle ziyaretçilerine ferah bir ortam sunuyor.

CTBUH Yönetim Kurulu üyesi ve Ödül Jürisinde yer alan Antony Wood “Bu proje sadece yeşil duvarlardan oluşan 60 katı dış alanla birleştirmesi sebebiyle değil, aynı zamanda toplu alanlara verdiği önem sayesinde de kazanmıştır. Kulenin yüzde 40’ından fazlası açık hava alanı ve toplu teraslardan oluşmaktadır.” dedi.

En İyi Yüksek Bina-Amerika

American Copper Binaları, New York şehrinin doğu nehri kıyısı üzerinde bulunuyor. Kuzey ve Güney cephelerinde bakır kaplı olan kuleler, aynı zamanda oldukça görünür bir mimariye sahip. Kulelerin rengi ve kırılmış gibi görünen eğimli yapısı doğu nehri kıyısında ikonik bir simgeyi andırıyor. Kulelerin en göze çarpan yapı unsurlarından bir diğeri ise, doğu ve batı kulelerini birbirine bağlayan üç katlı gökyüzü köprüsü. Köprünün üzerinde yer alan havuz sayesinde de misafirlere 30 kat yükseklikte yüzme keyfi sunuyor.

En İyi Yüksek Bina-Avrupa

Silo, Kopenhag’ın eski endüstriyel Nordhavn bölgesindeki tahıl konteynerinden çağdaş bir konuta dönüştürülmesiyle oluşturuldu. İç mekân mümkün olduğunca ham ve el değmemiş olarak korunurken, eski silonun dış cephesine bir iklim zırhı oluşturmak için galvanizli çelikten yapılmış bir cephe yerleştirildi. Silo, şehirlerdeki özgün yapıların, çevresel sürdürülebilirlik ve kültürel mirasa yönelik etik ve vizyoner bir yaklaşım olarak yeniden yapılandırılmasının önemini somut bir şekilde ortaya koymasıyla dikkat çekiyor.

En İyi Yüksek Bina-Orta Doğu & Afrika

Zeitz MOCAA, Güney Afrika’nın Cape Town şehir merkezinde bulunan ve eskiden tahıl depolama tesisi olarak kullanılan bir kompleksten, tarihi bir yapıya dönüştürüldü. Sanat müzesi ve otel olarak yeniden hayat verilen yüksek binanın en üst kısmı lüks bir otel olarak hizmet veriyor. Alt kısım ve depolama eki ise Afrika’nın çağdaş Afrika sanatına adanan ilk uluslararası müzesi haline gelecek.

Kentsel Habitat Ödülü

New York City’deki Dünya Ticaret Merkezi Master Planı, Şehrin 11 Eylül 2001’deki saldırıların ardından kulelerin bulunduğu alanın önemli bir kamusal alana dönüştürülmesiyle oluşturuldu. Kulelerin bulunduğu alandaki boşluk ve içeride bulunan anıt alanın tekrar şehrin bir parçası olmasını sağlamış. Bu anıtsal yaşam alanının en önemli özelliği, herkese tamamen kamusal alan olarak açılmasıdır. 11 Eylül saldırılarının amacı insanları korkutmak olsa da, proje özelliği gereği açık ve özgürlüğü vurgulamak amacıyla güvenlik yer almıyor.

İnovasyon Ödülü

Dünyanın ilk halatsız, çok yönlü asansörü MULTI, dikey ve yatay olarak tek bir kuyuda birden çok kabini hareket ettirmek için lineer motor teknolojisinin gücünü kullanıyor. MULTI, daha az alana ihtiyaç duyması sebebiyle bir binanın izin verilen alanını yüzde 25’e kadar artırabiliyor.

İnşaat Ödülü

EY Center, dijital teknolojilerdeki inovasyonun olanaklı hale getirdiği, binanın sürdürülebilirlik standardı elde etmesine yardımcı olan ve kiracılar için uygun bir ofis alanı yaratan, dünya çapında bir ahşap ve cam kapalı cephe (CCF) sistemi kullanmaktadır. 3B modelleme platformunun da kullanıldığı projede, kapalı boşluklu cephede ilk defa kullanıldı. EY Merkezi’ne verilen bu ödül, inşaatta üstün kalite, önemli teknik yenilikler, karmaşık veya titiz bir tasarımın ustaca uygulanması, zor koşullar altında hız ve verimliliğin belgelenmesi ile ortaya konan Yüksek bir bina projesindeki inşaat mükemmelliğine de dikkat çekiyor.

10 Yıl Ödülleri (2007 -2008)

10 Yıl Ödülü zaman içinde kanıtlanmış değeri ve performansı kabul ediyor. Bu ödül, on yıldan beri tamamlanmış ve faaliyete geçmiş binaları yeniden yansıtma ve açılış törenlerinin ardından uzun bir süre sonra başarıyla sürdürülebilir projeler olmasından dolayı veriliyor.

New York Times Kulesi (2007), şehrin yoğun siluetinde, yapının etrafını saran beyaz seramik çubuklar ile dikkat çekiyor. Bu yüzden bina yüksek düzeyde bir şeffaflığa ulaşırken, ısı yükünü binanın enerji açısından verimli olduğu ve tavandan tabana, beyaz-su camdan oluşan lüks bir noktaya indirgiyor. Ön cephesi, otomatik olarak parlamayı engelleyen gölgelendirme sistemine sahip. Ayrıca ışıklar, güneş ışığının yoğun olduğu zamanlarda kendisini karartarak veya tamamen kapatarak dinamik bir şekilde ayarlayabiliyor.

Şangay Dünya Finans Merkezi (2008), kentin küresel bir finansal sermaye olarak ortaya çıkmasına hitap eden ticaret ve kültürün bir simgesidir. Kentte, ticaretin ve kültürün kalıcı bir sembolü halini alan bina, 10 yıl sonra şehrin siluetinin silinmez bir özelliği olarak değerini arttırdı.

Ödül kazananlar 28 ülkeden katılan 48 finalist proje grubu arasından seçildi. CTBUH 2018 Ödül Programı kapsamındaki tüm projeler Yüksek Binalar + Kent Habitatı: Cilt 1 isimli yepyeni bir kitap serisinin ilk bölümünde yer alacak.