Çocuklar için Güvenli Asansör ve Yürüyen Merdiven Kullanımı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Kartal Belediyesi ve Otis Türkiye, çocuklar ve ebeveynleri bilinçlendirmek için 7 Haziran 2017 tarihinde Kartal Belediyesi’nin kreşlerinde 6 yaş sınıflarına özel “Güvenli Asansör ve Yürüyen Merdiven Kullanım” etkinliği düzenledi.

Kartal Belediyesi’nin işbirliği ile çocuklarla bir araya gelinen etkinlikte amaç, asansör ve yürüyen merdivenlerin emniyetli kullanımı konusunda farkındalık yaratmak. Yaklaşık 200 çocuğun katıldığı ve büyük ilgi gören eğitimin sonunda, katılımcı minik denetçi adaylarına sınav yaparak “küçük denetçi” sertifikaları ve çeşitli hediyeler verildi.

Güvenli bir şehri inşa etmek için çocuk ve ebeveynlerimize güvenlik kültürünü aşılamamız gerektiğini belirten projenin yürütücüsü Adem Doğan; “Günümüzde alışveriş merkezleri, yeraltı treni ve dikey yaşam alanlarımızdaki ulaşımları sağlamak için yürüyen merdiven ve asansörlerin kullanımı kaçınılmazdır. Özelikle son zamanlarda yaşanan elim asansör ve yürüyen merdiven kazaları sonucu çok sayıda ölümlü ve yaralanmalı kazaların meydana geldiğini medyamızdan takip etmekteyiz. Bu yaşanan kazların kök neden analizi yapıldığından büyük bir kısmının tehlikeli davranışlardan kaynaklandığı görülmektedir. Kartal Belediyesi olarak güvenli şehir başlığı altında güvenli asansör ve yürüyen merdiven kullanım eğitimin ilkini bay Otis işbirliğiyle gerçekleştirdik. Doğru kullanım, dikkat edilmesi gerekenleri çocuklara aktarmaktan mutluluk duyduk. Gelecek nesillerin çocuklarımızla geleceğini ve doğru davranış modelinin oluşmasında ilk adımı olan çocuklarla buluşmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Bay Otis’in hedef kitlesinin, okul öncesi çocuklar, 7-10 yaş grubu ve ebeveynlerin oluşturduğunu belirten Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren ise, “Türkiye’de alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro salonları gibi halka açık alanlarda asansör ve yürüyen merdivenlerin hatalı kullanımıyla karşılaşıyoruz. Otis olarak özellikle çocuklara erken yaşlarda bu araçların emniyetli kullanılmasının gerekliliğini öğretmek ve ebeveynleri bilinçlendirmek üzere, ‘Bay Otis’ sosyal sorumluluk projesini başlattık. İlk olarak 2013’te Kanyon ve İstinye Park AVM’de hayata geçirdiğimiz projemiz, bugün başarıyla devam ediyor. 2015’te Resim İstanbul Konut Projesi’nde yaptığımız çalışmadan da çok olumlu tepkiler aldık. Geçen yıl Akasya Alışveriş Merkezi’nde daha da fazla çocuk ve ebeveynle buluştuk. Doğru kullanım, dikkat edilmesi gerekenleri ebeveynlerin de büyük ilgisiyle çocuklara aktarmaktan mutluluk duyduk. Son olarak Kartal Belediyesi’nin de işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz projemize gösterilen ilgiden çok memnunuz. Gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu unutmadan çocuklarla buluşmaya devam edeceğiz” dedi.

İşte günümüz yapılarının vazgeçilmez ulaşım araçları olan asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen yolları güvenli kullanmak özellikle çocuklar ve ebeveynlerin dikkat etmesi gereken temel altın kurallar:

Güvenli Asansör Kullanım Eğitim Özeti:

 1. Yeşil Etiketli ve CE işaretli asansörlere binmeliyiz.
 2. Asansöre binerken ve asansörden inerken adımlarınızı dikkatli atın
 3. Asansör kapıları kapanırken müdahale etmeyin
 4. Enerjinin kesilmesi durumunda sakin olun, alarm düğmesine basıp diafon ve/veya telefon ile irtibat kurun
 5. Çocukları, evcil hayvanları kontrol altında tutun
 6. Yangın sırasında sabit merdivenleri kullanın

Güvenli yürüyen merdiven ve yürüyen yol kullanım Eğitim Özeti:

 1. Yürüyen merdiven veya yürüyen yola binerken/inerken/seyir halindeyken adımlarınızı dikkatli atın, el bandını tutun, dümdüz karşıya bakın
 2. Bol giysilerinize ve ayakkabı bağcıklarınıza dikkat edin
 3. Küçük çocukların elinden tutun
 4. Bebek ve alışveriş arabası kullanmayın
 5. El çantası, paket, alışveriş çantası gibi eşyalarınızı el bandının üzerine koymayın
 6. Basamak veya bandın üzerinde oturmayın
 7. Evcil hayvanınızı kucağınızda taşıyın