City Centre Asansör Modernizasyonu Tallahassee, Florida

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Southeastern Elevator Consultancy Tray Edmonds tarafından gönderilmiştir.

Yolcu yönlendirme sistemi ile güncellenmiş sıradışı elektrikli ve hidrolik asansör birleşimi City Centre asansör modernizasyonu projesi, dünyadaki en büyük veyahut en bilinen asansör modernizasyonu projesi değildir; fakat mevcut yolcu yönlendirme sisteminin benzersiz bir uygulamasını temsil etmektedir. City Centre, Florida’nın başkenti olan Tallahassee’nin şehir merkezinde bulunan, yedi katlı bir ofis binasıdır. Bilinmeyen bir sebepten dolayı bina, 1982 yılında inşa edildiğinde, binanın yedi katına da hizmet vermekte olan iki adet elektrikli yolcu asansörü ve yalnızca ilk dört katına hizmet veren iki adet hidrolik yolcu asansörü ile donatılmıştır. Daha da sıra dışı olan şey ise; dört asansörün hepsinin ilk dört kattaki ortak lobileri paylaşmasıdır.

Olağandışı asansör düzeni göz önünde bulundurulduğunda, bina kiracılarının çoğu elektrikli asansörü kullanırken, hidrolik asansörler çoğunlukla bu düzene alışkın olmayan ziyaretçiler tarafından kullanılmaktaydı. Umarız ki onlar, en üstteki üç kattan birine gitmiyorlardı.

City Center binasındaki orijinal asansör teçhizatı, tam modernizasyona ihtiyaç duyan Dover röle tabanlı kontrol cihazlarıyla donatılmıştır. Alçak bina elektrikli ve hidrolik asansörlerinin modernizasyonu genelde basit bir işlem olduğu halde bu modernizasyon, iki ayrı dubleks dağıtım sistemi ile devam edememiştir. Daha iyi bir çözüm bulunmak zorundaydı.

Proje danışmanı olarak Southeastern Elevator Consulting, dört ana asansör sistemi üreticisiyle, kendi yolcu yönlendirme sistemlerini bütün bu dört asansöre kurup kuramayacaklarını ve buna istekli olup olmadıklarını görmek için temasa geçtiler. Üreticilerden ikisi, bu binanın olağandışı ihtiyaçlarını karşılamak için bir sistem tasarlamaya istekli olduklarını belirttiler.

Asansör projesi, elektrikli asansörlerinin yeni Değişken Gerilim-Değişken Frekans(VVVF) sürücüleri gibi yeni kontrol cihazları ve yeni tahrik makineleri ile tam bir modernizasyonunu kapsayacaktı.

Hidrolik asansörler, yeni kontrol cihazları ve yeni dalgıç tipi pompalama birimleri ile modernize edilecekti. Tüm asansörlere, yeni sinyal armatürleri ile birlikte yeni kapı operatörleri ve ilgili kapı teçhizatı takılacaktı. Son olarak tüm asansör kabinleri, modern bir asansör sistemini yansıtacak şekilde yenilenecekti.

Başlangıç olarak istekli iki firma tarafından bu bina için hem hidrolik hem de elektrikli asansörlerin modernizasyonu ve yolcu yönlendirme sistemi için proje teklifleri alındı. Teklifler alındığında thyssenkrupp firmasının bu modernizasyonu gerçekleştirmek için en iyi yüklenici olacağı anlaşıldı. Birkaç kişi dışında kimsenin bilmediği şekilde, thyssenkrupp’taki mühendislik bölümünde, yolcu yönlendirme sistemi tasarımını nasıl başarılacağına dair bir takım çekinceler vardı. Thyssenkrupp ekibine göre:

“Bu tasarım, fabrikamızda bulunan mühendislerimizi zorlamıştır. Mühendislerimiz, iki ayrı asansör grubunu alıp, onları bir dört kabinli gruba (dört duraklı iki hidrolik asansör ve yedi duraklı iki elektrikli asansör) gruplamak için özel bir yazılım tasarlamak zorunda kalmışlardır.”

Mühendislik yazılımı engelleri aşılınca ve sunumlar oluşturulunca proje, üretime geçmiştir. Bu yolcu yönlendirme projesi, Kuzey Florida’da bir ilk olmuş ve thyssenkrupp için hem hidrolik hem de elektrik tahrikli asansörlerini bir sistemde birleştirdiği ilk proje olmuştur.

Modernizasyon Süreci

Yeni thyssenkrupp TAC 32 kontrol cihazları, VVVF sürücüleri, çekiş makineleri, kapı teçhizatı ve sinyal armatürleri ile tek seferde bir elektrikli asansörü modernize edilmiştir. Tamamlanan ilk elektrikli asansörü, kabin çağrıları yapmak için gizli bir kabin işletim panelindeki (COP) düğmeleri kullanmıştır. Destinasyon dağıtım sistemi, ikinci elektrikli asansörü tamamlandıktan sonra etkinleştirilmiştir.

Binanın kiracıları, sistemin satış muamelesinden iki hafta önce ve yine “hayata geçmesinden” hemen önce yolcu yönlendirme sistemini çalıştırma konusunda eğitilmiştir. Çoğu yolcu yönlendirme sisteminde olduğu gibi kiracılar, asansör ile yeni etkileşime geçme yöntemini benimsemiştir ve herhangi bir engelle karşılaşılmamıştır.

Daha sonra thyssenkrupp, hidrolik asansörlerin modernizasyonuna aynı anda devam etmiş ve kısa süre sonra projeyi tamamlamıştır. Hidrolik asansörler, yolcu yönlendirme sistemine eklenmiştir.

Modernizasyon Sonuçları

Bu sistemin hem hidrolik hem de elektrikli asansörlerine uygulanmasıyla birlikte, binadaki tüm asansörleri yolcuları mümkün olan en verimli şekilde dağıtmak için kullanmaktadır. Artık hidrolik asansörler gerektiği şekilde kullanılmaktadır. Binaya giren yolcular, mevcutta var olan asansörlere ve istedikleri kata göre dağıtılmaktadırlar. Binanın kiracıları, yeni sisteme geçmiş ve katlarına bu kadar hızlı bir şekilde ulaşıyor olmalarını beğenmişlerdir. Bina yöneticisi olarak Lori Billberry şöyle söylemiştir:

“Florida’nın uç noktasında yolcu yönlendirme sistemine sahip olan ilk bina olmak çok heyecan verici. Binanın orijinal tasarımındaki yetersizlik, iki elektrikli üzerinde muazzam bir yük oluşturmuş ve bunun yanı sıra kiracıların üst katlara gelmek için uzun süre beklemesine neden olmuştur. Bizim mülk sahibimiz TP Thirteen, asansörlerin daha verimli kullanılmasını ve çalıştırılmasını sağlamak için yolcu yönlendirme sistemini eklemek için Southeastern Elevator Consulting’in tavsiyelerini kapsama dahil etmenin önemini kabul etmiştir. thyssenkrupp, kiracılarımıza en az rahatsızlık vererek projeyi gerçekleştirmiştir ve yeni asansör sistemimizin faaliyete geçirmesinden dolayı heyecanlıyız. Kiracılarımız, asansörlerin hızlı yanıt süresi ve daha sessiz, yumuşak bir sürüş de dâhil olmak üzere asansörün modernizasyonundan son derece memnunlar.”

Proje süresince thyssenkrupp, yeni sisteme dair birçok sorunla karşılaşmış; fakat tüm engelleri aşabilmiş ve tasarım ekibinin beklentilerinin ötesine geçebilmiştir.

Künye

Bina sahipleri: TP Thirteen LLC
Bina yönetim şirketi: NAI Talcor
Ulaşım sistemi yüklenicisi: thyssenkrupp Elevator Corp.
Üretici firma: thyssenkrupp Elevator Corp.
Proje danışmanı: Southeastern Elevator Consulting, LLC