Cersan, Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’na 21 Asansör Monte Etti

Yayın Tarihi 1 Eylül 2016 Dürdane Abdal Yazdır

Cersan Asansör, İstanbul Maltepe’deki Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’na 21 ünitelik asansör montajı gerçekleştirdi. Cersan, bu projede kendisinin geliştirdiği, AS7 markası ile patentli asansör paket sistemini kullandı.

Son yıllarda yurtiçinde ve yurtdışında önemli projelere uyguladığı paket asansör montajıyla öne çıkan firmalarımızdan Cersan Asansör, Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’na 21 ünitelik asansör montajı gerçekleştirdi. 135.000 m2 inşaat alanına sahip olan Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu, Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde, 4 bin 104 öğrenci kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kapasiteli erkek öğrenci yurdu statüsünü taşıyor. Anadolu yakası Maltepe ilçesinde yer alan ve bu eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayan yurtta muhtelif hız ve kapasitede 21 adet AS7 model Cersan marka asansör hizmet veriyor.

Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu binasında kullanılacak asansörlerin özellikleri şöyle:

  • 4 adet 1.000 kg 2,5 m/sn 19 duraklı, 76 metre seyir mesafeli,
  • 4 adet 1.000 kg 2,5 m/sn 17 duraklı, 61 m seyir mesafeli,
  • 5 adet 1.000 kg 2,0 m/sn 16 duraklı, 59 m seyir mesafeli,
  • 4 adet 1.000 kg 1,6 m/sn 9 duraklı, 36 m seyir mesafeli,
  • 4 adet 1.250 kg 1,6 m/sn 6 duraklı, 24 m seyir mesafeli.

Cersan, bu proje için oluşturduğu paket sisteme AS7 marka patentini aldı. Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Cersan Asansör Genel Müdürü Betül Yılmaz, projedeki tüm paket asansörlerin AS7 marka olarak üretildiğini ve montajının ve bakımının da Cersan’a ait olduğunu söyledi. Betül Yılmaz, AS7 marka asansörlerin tasarım ve üretiminin, şirket bünyesinde, konusunda uzman ayrı bir ekip tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Asansörlerde engellilere yönelik uygulamalar da bulunduğunu aktaran Betül Yılmaz, “Kamusal hizmet vermek amacıyla tasarlanan binalarda monte edilen asansörlere ilişkin olarak 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve bu Kanun kapsamındaki mevzuat hükümlerine göre tüm asansörler engelli standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır” diye konuştu.

“AS7, birbiriyle uyumlu parçalardan oluşuyor”

Betül Yılmaz, AS7 marka asansörleri tasarlarken, yerine uygun özel çözümler geliştirmenin yanı sıra yönetmeliklere uygun, güvenli asansörler imal etme hedefini ilk planda tuttuklarını söyledi. Yılmaz, AS7’nin tasarım süreci hakkında Dergimize şu açıklamalarda bulundu:
“Asansör bilindiği üzere tipine ve dizaynına bağlı olarak pek çok parçadan oluşmaktadır. AS7lift için bu parçaların eksiksiz bir şekilde tamamlanması çok önemlidir. Ancak daha da önemlisi bu parçaların birbiriyle olan uyumudur. Sorunsuz ve uzun ömürlü bir asansör için "uyum" çok önemli bir konudur.
Montaj tecrübemizi de birleştirerek birbiriyle uyumlu çalışan sistemler tasarladık. AS7 paket asansör markasını oluşturmamızın temel amaçlarından biri de budur.
Tedarikçiler ve çözüm ortakları ile birlikte son teknoloji üretim yöntemlerini kullandık. AS7 paket asansörün hem yurtiçi hem yurtdışı kullanımını gerçekleştirmekteyiz. Her nerede asansör yapıyor olursak olalım, aynı tedarikçi zincirinin ve kalitenin gerçekleşmesine özen göstermekteyiz.”

Cersan, yurtdışındaki projelerini de artırıyor

2006 yılından itibaren yurtdışında da faaliyet gösteren Cersan, özellikle Azerbaycan ve Ukrayna’da prestijli projeler üstlendi. Azerbaycan’daki TV Kule ve Haydar Aliyev Kültür Merkezi Yük Asansörü, Ukrayna’daki yerin 1000 metre altında, 200 metre seyir mesafeli, IP 67 standardında maden asansörü bu projeler içinde öne çıkanlar arasında yer alıyor.

Betül Yılmaz, yurtdışında 4,0 m/sn hızındaki asansörlere de imza attıklarını hatırlattı. 2006’dan bu yana yurtdışında yerleşik düzen kurarak teknik servis hizmetleri sunmalarının, Cersan’ı yurtdışında öncelikli tercih sebebi kıldığını belirten Betül Yılmaz, “Yurtdışındaki firmaların Türk asansör sektöründen beklentisi açıktır; ülkenin kendi standartlarına uygun, uyum içinde çalışan paket asansör sitemleri ve teknik destek. Bu talepleri sağladığımızda yurtdışında daha güçlü bir Türk asansör sektörü göreceğimiz aşikârdır” dedi. Yılmaz, Türk firmalarının yurtdışında iş almasının ve çokuluslu firmalarla rekabetinin mümkün olduğunun altını çizdi. Bunun için, firmaların kalitesini kanıtlaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Uyumlu - kaliteli tasarım ve hizmet ispat edildiği takdirde dünya çapında firma olmak hayal değildir” görüşünü bildirdi.