Cennet ve Cehennem Obrukları

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2020 by Ali Toprak Yazdır

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Cennet Cehennem Ören Yeri Cennet Obruğu Asansör Projesi, EAS Asansör tarafından tamamlandı.

Cennet Cehennem Obrukları, Mersin’in Silifke ilçe merkezine 25 km mesafede, antik Narlıkuyu Limanının 2 km kuzeybatısında bulunan Hasanaliler mahallesinde yer alıyor. Bir yer altı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelen obruklar, yer altı sularının uzun yıllar boyunca kireç tabakasını eriterek içerisindeki suyun boşalması ile altı oyulan tavan yapısının çökmesiyle meydana gelmiş doğal (obruk) oluşumlardır.

Doğal yollarla oluşmuş iki doğa harikasından biri olan elips şeklindeki cennet obruğunun ağız kısmının açıklığı 250 x 110 metredir. Derinliği 75 metre olan oluşumun taban kısmının güney tarafında ise 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi bulunuyor. Ayrıca mağaranın giriş kısmında dikdörtgen planlı, blok kesme taşlarla yapılmış küçük bir de kilise bulunmaktadır. Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin 5.yy’da Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmış olduğud da yazıyor.

Cehennem Obruğu ise Cennet obruğunun 75 m kuzeyinde yer almaktadır. Ağız çapı 75x50 metre ölçülerindedir. Obruğun dış kenar kısımları iç bükey bir oluşuma sahip olduğundan cehennem çöküğüne inmek mümkün değildir. Cehennem obruğu 128 metre derinliğe sahiptir.

Proje Kapsamı

Bütün projelendirme çalışmaları Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Adana Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından incelenmiş ve onaylanmıştır. Cennet obruğuna kurulacak olan asansörün proje süreci 3 aşamada incelenebilir.

1. Obruğa yapılacak olan çelik konstrüksiyon dizaynı

Cennet obruğuna yapılan asansör için çelik konstrüksiyon dizaynında 1 adet asansör boşluğu ve 1 adet kaçış merdiveni boşluğu tasarlandı. 71 metre yüksekliği olan çelik konstrüksyion yanal stabilite bağlantıları kullanılarak sabitlendi ve asansör kurulumuna uygun hale getirildi.

2. Asansör tasarımı ve üretimi

Seyir keyfini arttırmak amacıyla asansör, planlanan bütçe ve potansiyel kullanıcı sayısı göz önüne alınarak EAS Asansör tarafından titizlikle tasarlanmıştır. Yolcular panaromik kabin ve cam kapılar sayesinde seyir esnasında obruğun yapısını da inceleme şansı bulmaktadır.

3. Kurulum

Tasarımı yapılan asansörün kurulumu için EAS Asansör tarafından projeye 2 aylık bir kurulum süresi planlanmıştır. Projeye EAS Asansör tarafından bir proje yöneticisi iki makine mühendisi ve teknik personeller olmak üzere 14 kişilik bir iş gücü ayrılmıştır. Proje konumunun firma merkezine olan uzaklığı sebebiyle yapılan toplantılar sonrasında çalışma saatlerinin arttırılarak projenin bitiş süresinin 15 gün önceye çekilmesi kararı alındı. Kurulumu planlanan sürede tamamlanan asansör şu anda kullanıma sadece engelli ve yaşlı bireyler için kademeli olarak açıldı.