Büyüme Odaklı

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2020 by Vijay Pandya Yazdır

“Korkunun kendisinden başka korkacak bir şey yoktur” denir. 2020 Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı (IEE Expo) için Hindistan’ın Mumbai kendinde bir araya gelen katılımcılar ile ziyaretçiler de bu söze bir örnek teşkil ettiler. Koronavirüsün hızla yayıldığına dair haberler manşetlerde yer alırken, 27-29 Şubat tarihleri arasında Bombay Fuar Merkezinin 1 numaralı Salonu dikey taşıma ve emlak sektörleri temsilcilerinin birlikte iş yapmak üzere bir araya gelmelerine tanıklık etti.

Messe Frankfurt Trade Fairs India Pvt.Ltd.’nin organize ettiği sekizinci IEE Expo etkinliği olan IEE Expo 2020’nin üç gün boyunca 7 bin 512 kişi tarafından ziyaret edildiği kaydedildi. Zorunlu önlemler yurtdışından gelen katılımcıların ve ziyaretçilerin kısıtlanmasına neden olsa da fuara katılanlar sektörün beklentileri konusunda oldukça olumlu ve geleceği konusunda da iyimserdi. Hatta ziyaretçiler farklı bir yerde bir araya gelmenin enfeksiyon korkusundan kurtulmalarını sağladığını dahi ifade ettiler.

Hindistan, Almanya, Hollanda, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerden firmaların katıldığı iki yılda bir gerçekleşen etkinlik, asansör teknolojileri alanında yüksek kaliteli çözümler üreten 135 firmaya ev sahipliği yaptı.

Dikey taşıma sektörü üyeleri, doğaları gereği yabancı bir yerde bir arada güvenli bir şekilde yer alabilecekleri bir ambiyans sağlayarak herkesi gülümseyen gözlerle karşıladılar. Sektöre yönelik en son çözümler sergilenirken, daha yüksek binaların yapılmasına ve bununla alakalı olarak asansör teknolojisindeki hızlı gelişmeler üzerinde konuşuldu.

IEE Expo 2020’nun açılış töreninde içlerinde Maharashtra Konut ve Arsa Geliştirme Otoritesi (MHADA)’dan Baş Mühendis Dhirajkumar S. Pandirkar; Maharashtra Hükümeti Enerji Departmanında Yönetici Mühendis olan S.R. Nalavade; Hindistan Elektrikli ve Elektronik Üreticileri Derneği’nin (IEEMA) Asansör ve Yürüyen Merdiven Bölümünü Başkanı ve Otis (Hindistan) Ltd.nin Başkanı olan Sebi Joseph; Bharat Bijlee Ltd. Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı ve Genel Müdürü Nakul P. Mehta; Bharat Bijlee Ltd. Genel Müdür Yardımcısı R. Rajaraman, Omkar ticari sözleşmeler ve tedarikten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sandeep Shah; Hindistan-Maharashtra Konut Sanayi Odası Emlak Geliştirme Birlikleri Konfederasyonu (CREDAI-MCHI) Başkanı T.D.Joseph; Messe Frankfurt Asia Holdings Ltd. genel müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Raj Manek gibi seçkin konukların yer aldığı geleneksel lamba yakma töreni ile yapıldı.

Açılış törenine katılan önemli isimler asansör sektöründeki en son trendleri global ve yerel perspektiflerden ele aldılar. Coğrafi ürün eğilimleri, müşteri bakış açıları, pazar büyümesinin nedenleri ve mevcut emlak senaryosu ile ilgili ayrıntılar gibi konular paylaşıldı.

Dhirajkumar S. Pandirkar uygun fiyatlı konut sektörüne yönelik Pradhan Mantri Awaz Yojna (PMAY) gibi kamu toplu konut planları ile sektördeki gelişmelerin ivme kazanacağını ifade etti. Buna göre 1.9 milyon konutun hedeflendiği bu plan dahilinde dikey taşıma sektörünün de geliştirilmesi hedeflenmektedir. Devam eden birçok altyapı çalışmaları ile birlikte, ülke çapında teknolojik açıdan gelişmiş asansör ve yürüyen merdivenlerin kullanımı bir zorunluluk haline gelmiştir. Pandirkar sözlerini bitirirken şunları söyledi, “Umarım fuarın önümüzdeki üç günü boyunca bütün katılımcılar ve ziyaretçiler sektördeki en iyi fikirlere ve beklentilere dair bir görüş elde ederler. ”

S.R.Nalavade ise, “Mumbai’de tanık olduğumuz altyapı projeleri sayesinde birçok asansör montajı yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Fuara katılan önemli markalar arasında Arkel, Akış Makina, ADCO, Bharat Bijlee, Butkon Asansör, Blain, Canny Elevator, Çelikray, EC India, Epic Elevators, Fermator, Genemek India, Inova Automation, Giovenzana, Kinetic, MAS Industries, Marazzi, Montanari, Mahabali Steels, Mayr, Mona Drive, Sigma, Sicor, Raloe India, NBSL, Tectronics ve Ziehl-Abegg yer aldı.

Fuar katında IndiTech Systems, EPIC Elevators, Delta PD Pumps, Spectra Controls, ISTS Inc., Rudraksha Electricals, KY Industries, RITEOHMS (R.B.E. Electronics), Tedra Automotive Solutions and Bestomech Industries gibi şirketler tarafından yüksek kaliteli gelişmeler ve çözümler sunuldu. Asansörler için güneş enerjisi ile çalışan güç sistemleri, hidrolik yolcu ve yük asansörleri, pnömatik asansörler, bulut bağlantılı akıllı asansör kontrol panelleri gibi teknolojilerle ilgili canlı sunumlar yapıldı.

Tectronics mühendisleri tarafından üretilen ve tanıtımı yapılan 5 adet yerli dişlili ve dişlisiz yerli makinalar güzel tepkiler aldı: 12 kişilik yolcu kapasitesi olan 24 kutuplu RTG 24P Serisi, 16 kişilik yolcu kapasitesi olan 32 kutuplu RTG 24P Serisi; 1,6 t kapasiteli 16 kutuplu RTG 32P Serisi; bir ev asansörü ve altı kişilik kayışlı motor. Şirket, Hindistan asansör pazarındaki insanların ürünleri hakkında çizimleri de içeren teknik detayların yer aldığı ve hız ve yüke göre ürün filtreleme seçeneği olan, Android ve IOS’a uyumlu olarak geliştirdikleri uygulamayı da tanıttı. Bu uygulama satış ve servis ağına da direkt ulaşıma imkan sağlıyor.

Fuarın ikinci gününde Hindistan asansör pazarı, gelecekteki tasarımlar ve asansörlere yönelik enerji tasarruflu dişlisiz sabit mıknatıslı senkron makinelerin geliştirilmesi, sektöre yönelik güvenlikle ilgili güncellemeler ve kılavuz raylar gibi önemli konularda seminer ve paneller düzenlendi.

Ziyaretçiler arasında orijinal ekipman üreticileri, altyapı departmanlarında çalışan hükümet yetkilileri ve komponent tedarikçileri yer aldı. Büyük OEM firmalardan Schindler India Pvt. Ltd., KONE India Pvt. Ltd., Otis India Ltd., thyssenkrupp Elevator India Pvt. Ltd., Fujitec India ve Toshiba Johnson Elevators (India) Pvt. Ltd’nin satın alma ve teknik departmanlarından karar merciinde yer alan kişiler ihtiyaç duydukları asansörlerin montajı konusunda bilgi ve kaynak edinmek amacıyla komponent üreticilerinin ve tedarikçilerinin stantlarını ziyaret ettiler.

Mitsubishi Elevator India Pvt. Ltd’nin genel müdürü Ko Tanaka şunları söyledi, “Fuarın bütün katılımcılarından çok etkilendim. Sektördeki yeni gelişmeler hakkında birçok bilgi edindim. Şirketim ürünlerimizi güçlendirmek için bu fırsattan yararlanma niyetinde.”

Bharat Bijlee Mehta ise şöyle dedi:

“Bu fuarın her geçen gün büyüdüğüne tanık olduk. Katılımcı ve ziyaretçi firmaların profili gelişim gösterdi ve bu alandaki yeni gelişmeleri takip etmek konusunda daha büyük bir ilgi ortaya çıktı. Asıl amacımız ürünlerimizi sergileyebilmek, etrafımızda neler olup bittiğini öğrenmek ve birlikte iş yapabileceğimiz firmalarla temasa geçmekti. Bu fuarın oldukça verimli geçtiğini söylemeliyim.”

CREDAI-MCHI ile kurulan stratejik ortaklık emlak sektöründen de birçok katılımcıyı fuara çekti. The Wadhwa Group direktörü Mukesh Jaitley şöyle dedi:

“Alıcılar yalnızca nihai ürüne bakarlar ve ürünün teknik özelliklerini pek bilmezler. Fakat bu fuarda asansörlerde kullanılan komponentler hakkında detaylı bilgi edindik. Bu ziyaretimde Epic Elevators tarafından üretilen küçük bir motor hoşuma gitti… geleceğe yönelik geliştirmeler için firma ile temasa geçmeyi planlıyoruz.”

2022’de düzenlenecek olan bir sonraki IEE Expo’nun tarihi daha sonra duyurulacak.