BURSAD’da Ürün Güvenliği Toplantısı

Yayın Tarihi 1 Kasım 2016 Yazdır

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Ürün Güvenliği Haftası kapsamında BURSAD’ı ziyaret etti. PGD faaliyetleri kapsamında Bursa’da 2016 yılının ilk 9 ayında 1.610 adet ürün uygunsuz bulundu, üçü toplatıldı, 600.000 TL para cezası uygulandı.

BURSAD (Bursa Asansör Sanayicileri Derneği), 12 Ekim 2016 tarihinde Dernek Merkezi binasında Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile toplantı yaptı. Ürün Güvenliği Haftası kapsamında yapılan toplantıya, Bilim Sanayi Şube Müdürü Ahmet Yıldız, Denetçi Mustafa Nevzat İnan, Halit Ortakçı, Serter Özkaynak, BURSAD Başkanı Gültekin Baki ile dernekten Kamil Altuntaş, Rıfat Özgür ve Melahat Tuncay Koşar katıldı. Toplantıda Ürün Güvenliği Haftasının önemi ve hafta kapsamında Bursa’da yapılacak etkinliklere ilişkin bilgi verildi.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasaya arz edilen ürünlerin güvenli olması amaçlanıyor. Bu çerçevede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ülkemizin 81 ilindeki il müdürlükleri ve 869 denetçisiyle vatandaşların can ve mal güvenliği için çalışıyor. Denetimlerde öncelikle ürünlerin güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgeler inceleniyor, denetçiler tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderiliyor ve uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler piyasadan toplatılabiliyor.

Bu çerçevede, 2016 yılının ilk 9 ayında 94 bin120 farklı marka/model ürün denetlendi ve 32 bin46 ürün uygunsuz bulundu. Bunlar arasında insan sağlığı can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturan 178 ürünün piyasaya arzı yasaklandı ve piyasadakilerin toplatılmasına karar verildi. Yine bu süreçte tespit edilen uygunsuzluklar için toplam 6.577.213 TL idari para cezası uygulandı.

Bursa’da 5 bin ürün denetlendi

Bursa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce 2016 yılının ilk 9 ayında 5 bin farklı marka/model ürün denetlendi, bunların 1.610 adedi uygunsuz bulundu, üç ürünün piyasaya arzı yasaklanarak toplatılmasına karar verildi. Yine bu süreçte tespit edilen uygunsuzluklar için toplam 600.000 TL para cezası uygulandı.

Ürün Güvenliği Haftası kapsamında Bursa’da 10 -14 Ekim 2016 tarihleri arasında AVM'lerde ve kentin en işlek noktaları olan Osmangazi Metro İstasyonu Girişi, Kent Meydanı Ana Cadde Bölümü ve Fomara Meydanı ve Uludağ Üniversitesi'nde stant kurularak bilgilendirme broşürleri dağıtıldı, tüketicilerin ürün güvenliğine ilişkin soruları yanıtlandı. Hafta boyunca Kent Meydanı AVM'de dev ekranda ürün güvenliğine ilişkin kamu spotu videoları oynatıldı. 10-11 Ekim 2016 tarihlerinde iki adet okulda "Ürün Güvenliği Haftası Bilgilendirme Sunumu" yapıldı. 12 Ekim’de BURSAD’a yapılan ziyareti, 13 Ekim’de Tüketici Derneği ziyareti izledi, 14 Ekim’de de basın ziyaretleri yapıldı.