Bursa’daki Okul Asansörlerinin Bakımı İçin BURSAD’a Başvuruldu

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Yazdır

Bursa’da asansörü olan 375 okul bulunuyor. Bu asansörlerin bakım ve onarımından sorumlu olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Enerji Verimliliği Birimi, bu konuda işbirliği yapmak üzere BURSAD ile görüştü.

Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD), Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Enerji Verimliliği Birimi’nin talebiyle bir toplantı gerçekleştirdi. 14 Aralık 2016 tarihinde, BURSAD binasında yapılan toplantıya, BURSAD’dan Başkan Gültekin Baki ile Rıfat Özgür, A. Hilmi Kaşlıoğlu, Salim Uçak; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Enerji Verimliliği Birimi’nden Levent Yazıcı, Ercan Baş, Mustafa Benli ve Mehmet Arslan katıldı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlardaki asansörlerin bakım ve onarımını yapacak firmalar ile ilgili çalışmalar, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Enerji Verimliliği Birimi tarafından yürütülüyor. Toplantının gündemi de, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlardaki asansörlerin bakım onarımı konusunda, asansör firmaları ile görüş alışverişi ve verilecek desteğin içeriği (Teknik destek, piyasa araştırması, asansör firmaları ile iletişim, teknik şartname, sözleşme, kontrol listeleri vb.) konularıydı.

Toplantı, Bursa İl Enerji Yöneticisi Levent Yazıcı’nın iyi dilek ve temennileri ile açıldı. Yazıcı, okullarda yapılacak asansör çalışmaları ile ilgili bilgi verdi ve İl Enerji Verimliliği Projesini tanıttı. Okullardaki asansörlerin bakım ve onarımıyla İl Enerji Verimliliği Biriminin görevlendirilmesinin ardından bu konudaki çalışmaları başlattıklarını anlatan Yazıcı, “Bundan sonraki süreçte yetkili ve akredite olmuş firmalarla ve sizin gibi güçlü partnerlerle yol almak istiyoruz. Sizler hem sektörün içinde çalışan firmalarsınız hem de sivil toplum kuruluşu olmanızdan kaynaklanan sektör üzerinde bir gücünüz var. Sizin tecrübeleriniz ve sektör üzerindeki etkinizle güçlü bir ekip olarak birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

BURSAD Yöneticisi Ahmet Hilmi Kaşlıoğlu, yönetmeliğe göre asansör firmalarının Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip olması gerektiğini söyledi. Kaşlıoğlu, montajcı firmaların bakım yapabilmesi için bünyesinde mühendis çalıştırması gerektiğini belirtti ve “Bazı firmalar mühendis çalıştırma konusunda aylık işe alıp çıkarma gibi işlemler yaptığından, çalıştırdığı mühendise ait “Büro Tescil Belgesi”nin sorgulanması gerekir diye bilgi verdi.

Dernek Yöneticilerinden Rıfat Özgür de Enerji Verimliliği Birimine, personelin SGK giriş belgesi olan, SGK borcu olmayan, MYK belgesi olan firmalarla çalışmalarını önerdi. Bu kriterleri sağlayan firma sayısının 20’yi geçmediğini ve bunların da işlerini hakkıyla yapan kurumsal firmalar olduğunu dile getirdi.

Dernek Yöneticilerinden Salim Uçak da, asansör arızalarının en büyük sebebinin kapılar olduğunu ve asansör kapılarının standartlara uygun olması gerektiğini hatırlattı.

“Hizmet Yeterlilik Belgesi olmayan firmalarla çalışmak istemiyoruz”

Toplantıda, Bursa’da Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB) olan asansör firması sayısının 91, HYB olmadan çalışan asansör firması sayısının ise 96 civarında olduğu açıklandı. İl Enerji Verimliliği Biriminden Levent Yazıcı, HYB belgesi olmayan firmaları sürece dâhil etmeyi düşünmediklerinin altını çizdi ve okullardaki asansörlerin bakım onarımı konusunda yetkili ve deneyimli firmalarla çalışmak istediklerini kaydetti. “Bu seçimi yaparken koyacağımız kriterler konusunda sizlerin deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz” diyen Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koyacağımız bu kriterler ile firmaların yaptıkları işler konusunda sorumluluk almasını istiyoruz. Bizimle çalışacak asansör firmaları ile ilgili kriterleri belirleyip bu kriterlere göre teknik şartname hazırlamalıyız. Sizlerden bu konuda destek bekliyoruz. Biz bu süreçte yetkili firmalar ile çalışarak sadece yapılan işlerin kontrolünü yapmak istiyoruz.”

Dernek yöneticileri de, yetkisiz firmaların asansör bakım ve onarımı yapmasından dernek olarak rahatsız olduklarını dile getirdi.

Dernek yöneticilerinden Rıfat Özgür, Levent Yazıcı’nın “Seçim kriterlerinin içine BURSAD’a üye olmayı koymalı mıyız” sorusunu şöyle yanıtladı: “Dernek üyeliği seçici bir kriterdir. Ayrıca firma personeli mühendisler için “Büro Tescil Belgesi” isteyebilirsiniz. Sürekli mühendis çalıştıran firmaları ayırt etmek için en güzel yöntem budur. Asansör firmaları sahip oldukları asansör modüllerine göre yetki sahibidirler; H modülü, G modülü gibi. Bursa’da H modülüne sahip 15-20 civarında asansör firması vardır. Bu modülün üzerine 2 mühendis çalıştırma şartı da koyarsanız bu sayı 10’a kadar düşer ve bu firmalar hem yetkili hem de kurumsal firmalardır.”

İl Enerji Verimliliği Biriminden Mehmet Arslan da, 10 civarında firmanın, Bursa’da asansörü olan 375 okula yetişip yetişemeyeceğini sordu. Bunun üzerine Rıfat Özgür, “Kurumsal ve iş deneyimine sahip 10 firma, çok rahat tüm okulların asansörlerinin bakımını yapar” diye konuştu.

BURSAD Başkanı Gültekin Baki ise, okullardaki asansörlerden çoğunun çalışır durumda olmadığını veya büyük ölçüde problemli olduğunu belirterek, bu sorunları çözmek için nasıl bir yol izleyecekleri sorusunu yöneltti. İl Enerji Veremliliği Birimi yetkilileri bu konuda şunları söyledi:

“Okullarımıza A tipi denetim firmaları ile bakım firmaları birlikte girecekler ve asansörlerin eksiklikleri ve yönetmeliklere uygun hale gelmesi için gerekli masraf bedelleri belirlenecek. Bu çalışmalar bittikten sonra ödenek istenerek doğrudan temin ile asansörlerin yaptırılması sağlanacak. Tabii ki ödeme için bakımcı firmalara asansörlerin “YEŞİL ETİKET” alma şartını koyacağız. “YEŞİL ETİKET” alamayan asansörler için bakım bedeli ödemeyi düşünmüyoruz.

A tipi muayene kuruluşları, muayeneye gelmek için bir bakımcı firma ile sözleşme yapmayı zorunlu tutuyor. Asansörlerimizin durum tespitini yapmak ve A tipi muayene kuruluşlarının muayene yapmasını sağlamak için her okul bir bakım firması ile sözleşme yapmak zorunda. Bu süreçte bakımcı firma asansörler ile ilgili hiçbir işlem yapmayacak sadece A tipi muayene kuruluşunun asansörü muayene etmesi için yanında bulunacak. Bu sebepten yapılacak bu bakım sözleşmelerinin ücretsiz olması için sizlerin desteğini istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın asansörlerin bakımı konusunda ayrı bir ödeneği yok. İl Enerji Verimliliği Biriminin hedeflerinden birisi de teknik konularda (kazan bakımı, elektrik tesisatı bakımı, asansör bakımı vb.) ödenek kalemi oluşturmak. Okullarımızdaki asansörler konusunda beraberce neler yapabiliriz? Bizler gerekli çalışmaları yapıp MEB’ ten ödenek isteyeceğiz.”

Dernek yöneticileri de bu konuda özveride bulunacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Dernek internet sitemizde bakım fiyatlarımız ilan edilmiş durumda ama biz okullara zaten % 50 indirim yapıyoruz. Bakım yaptığımız okullar ödeme yapmada gerçekten zorlanıyor. Bazı okullardan ücret almadığımız da oluyor. Bu okullar bizim. İlk etapta sözleşme imzalayan firmalara okulları paylaştırıp okullardan ücret almayabiliriz. Ücretsiz yapılacak bakımlar için Okul Aile Birlikleri makbuz keserse biz bu tutarları giderlerimizden düşebiliriz. Ayrıca Eğitime Destek Kampanyasından da giderlerimizi düşebiliriz.”

Toplantının sonucunda, İl Enerji Verimliliği Biriminden Levent Yazıcı, beraber yapılacak çalışmalar için tekrar bir araya gelmek üzere, sonraki toplantı için irtibata geçeceklerini belirtti. Ardından toplantıda alınan kararlar okundu.

Toplantı sonucunda alınan kararlar

  • Asansör bakım onarım firmalarından, bünyelerindeki mühendislere ait “Büro Tescil Belgesi” istenmesi.
  • Asansör bakım onarım firmalarından SGK borcu olanlara ödeme yapılmaması.
  • Asansör bakım onarım firmalarına ödeme yapmak için muayeneden “YEŞİL ETİKET” alınması şartı konması.
  • Asansör bakım onarım firmalarından yeterlilik olarak asansör H modülü belgesi istenmesi.
  • BURSAD üyesi asansör firmalarının muayene öncesi bakım sözleşmesini ücretsiz olarak