BTSO’dan Asansör Sektörüne Yönelik UR-GE Projesi

Yayın TarihiMart-Nisan, 2019 Yazdır

Türkiye’deki oda ve borsalar arasında en fazla ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE)’ projesi yürüten kurum olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), mobilya ve asansör sektörüne yönelik hazırlanan proje ile 2 yeni UR-GE Projesi’ne daha imza attı.

Sektörlerin ihracat odaklı büyümesini güçlendiren BTSO, şimdiye kadar 50’ye yakın yurt dışı pazarlama faaliyeti ve 30 alım heyeti programına imza attı. UR-GE ve ‘Hizmet Sektörü Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (HİSER)’ Projeleri’nin sayısını toplamda 17’ye çıkaran Oda, bu projelerin sayısını 25’in üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Sektörün marka değeri UR-GE projesiyle artacak

Bursa ve ülke ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasına doğrudan katkı sağlamayı hedefleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, son olarak asansör ve mobilya sektörü için hazırladığı UR-GE projelerinin başvuru sürecini tamamladı. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan 26 firmanın yer aldığı Asansör Ur-Ge Projesi ile 36 firmanın yer aldığı Mobilya UR-GE Projesi için çalışmalar başladı. Üç yıl sürecek olan proje ile sektörlerin ihracat potansiyelinin güçlendirilmesi hedefleniyor. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sektörlerin marka değerini de UR-GE projesiyle artıracaklarını söyledi.

“Sektörlerin ‘ihracat’ odaklı büyümesine katkı sağlıyoruz”

UR-GE projesi ile eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyetleri gibi etkinliklere de imza atılacağını kaydeden Başkan Burkay, BTSO olarak UR-GE ve HİSER projelerinde önemli bir tecrübeye sahip olduklarını; Oda’nın artık bir uzmanlık merkezi kimliği kazandığını dile getirdi. Burkay, “Bakanlığımız, firmaların ihracatçı kimliğini ve rekabetçiliğini güçlendirmek için önemli maddi destekler sunuyor. BTSO olarak bizler de iş dünyamızın talepleri doğrultusunda hayata geçirdiğimiz UR-GE ve HİSER projelerimizle sektörlerin ‘ihracat’ odaklı büyüme yolculuğuna katkı sağlıyoruz.” dedi.

Firmaların belirlediği pazarlarda rekabet edebilirlikleri artacak

Başkan İbrahim Burkay, BTSO’nun uzay savunma ve havacılık sektöründen raylı sistemlere kadar çok sayıda UR-GE projesini başarılı bir şekilde yürüttüğünü söyledi. Asansör sektörü ve Mobilya sektörü UR-GE projesini de sektörden gelen yoğun talep üzerine başlattıklarını kaydeden Burkay, “Asansör sektöründe BTSO olarak Türkiye’nin en fazla kapasiteli sınav ve belgelendirme merkezimiz olan MESYEB’te asansör bakım, onarım ve montajda ülkemizin en teknolojik tesisine sahibiz. Ur-Ge projemiz kapsamında yapılacak yurt dışı B2B görüşmeleri ve alım heyeti programları ile firmalarımızın belirlediği hedef pazarlarda rekabetçiliklerini artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Sahra Altı Afrika ve Latin Amerika’da gücümüzü hissettirmeliyiz”

İbrahim Burkay, küresel rekabetin giderek zorlaştığı bir ortamda alternatif pazarlara ulaşmanın önemine değinirken; “Küresel arenada daha güçlü Bursa için ihracat kanallarımızı etkili kullanmak zorundayız. Özellikle Sahra Altı Afrika ve Latin Amerika gibi alternatif pazarlarda da gücümüzü ve potansiyelimizi hissettirmeliyiz. Ticaret Bakanlığımızın iş dünyasına sunduğu bu desteği Bursalı firmalarımızın maksimum faydayla değerlendirmesi için gayret göstermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.