Bursa Ticaret Odası, MESYEB ile Asansörcülere de Mesleki Belge Veriyor

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurduğu Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme (MESYEB) Merkezi asansör sektöründeki meslekler ile ilgili de Mesleki Yeterlilik Belgesi için sınavlara başladı.

Çalışmaları ile Türkiye geneline yayılan MESYEB bugüne kadar 11 bin çalışanın mesleki yeterliliğini ölçtü. Tekirdağ’dan Van’a; Antalya’dan Samsun’a kadar 30 a yakın şehirde sınav ve belgelendirme hizmeti veren kurum, farklı illerden gelen çalışanlara da bir günlük ücretsiz konaklama imkânı sağlıyor.

Mesleki yeterlilik belgelendirme kapsamında Bursa iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda 2014 yılında kente kazandırılan ve sınav ve belgelendirme kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan BTSO MESYEB, otomotivde 21 meslek, metal-makinede 21 meslek, inşaatta 14 meslek, enerjide 8 meslek ve asansör sektöründe 4 meslekte sınav ve belgelendirme yaptı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) 2’nci Ve 3’üncü OSB METES ile işbirliği kapsamında asansör sektöründe de sınavlara başlayan MESYEB, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (DOSAB) kompleksinde kurulan sınav alanında gerçekleştirilen sınavlarda asansör bakım onarımcısı 3’üncü ve 4’üncü seviye belgelendirme sınavlarından geçirildi. 2 grup halinde bir gün boyunca devam eden ilk sınav, aralarında 3 uzmanın bulunduğu ekiplerin gözetiminde gerçekleştirildi.

MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, “ASO 2’nci ve 3’üncü OSB METES ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile Türkiye’de sansör sektöründe çalışan tüm işçilerin sınav işlemlerini BTSO MESYEB’te gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu anlamda Bursa pilot il seçildi. Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) ile koordineli olarak Bursa’daki asansör mesleklerinde faaliyet gösteren elemanların sınav işlemlerini gerçekleştireceğiz. Bursa için şu anki hedef bu sektördeki 900 çalışanı belgelendirmek” diye konuştu.

Sınav ücretlerinde kolaylık

BTSO MESYEB’te asansör uzmanı yetiştirmek amacıyla eğitimlerin de BUTGEM üzerinden verilmeye başlanacağını söyleyen Ramazan Karakök, “Şu anda MESYEB kapasite bakımından Türkiye’nin en büyük sınav ve belgelendirme merkezi konumunda. Asansör montajcısı 3’üncü ve 4’üncü seviye sınavlarını yapmak için sınav alanını da bir ay içinde oluşturuyoruz. Bu anlamda diğer illerden bu sektörde sınava girmek için MESYEB’e gelen çalışanların bir günlük konaklamasını ücretsiz olarak karşılıyoruz. Adaylar sınav ücretini kredi kartından ödeyebildiği gibi AB hibe desteklerinden faydalanarak sunduğumuz finansman kolaylıklarından da yararlanabiliyorlar” diye konuştu.

Asansör sektörü ile ilgili Ur-Ge çalışmaları başladı

Asansör sektöründe faaliyet gösteren firmaların rekabet gücünü artırmak için çalışma başlattıklarını da ifade eden Ramazan Karakök konuşmasını şöyle sürdürdü: “10 ayrı Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projesi ile Türkiye’deki oda ve borsalar arasında en fazla Ur-Ge projesi yürüten oda olan BTSO öncülüğünde asansör sektöründe de Ur-Ge çalışmalarımız başladı. Proje ile sektördeki firmalarımızın uluslararası rekabet gücünü geliştirerek iç ve dış pazarlarda daha güçlü yer almalarını amaçlıyoruz.” dedi.