Bakü Metrosu’na thyssenkrupp İmzası

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Thyssenkrupp, 25 adet yürüyen merdiven tedarik etmek üzere Bakü Metrosunun kamu ihalelerini kazandı. Firma, önümüzdeki üç yıl içinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye, süper yüksek yürüyen merdiven tedarik edecek.

thyssenkrupp, üreteceği yürüyen merdivenlerle, metro istasyonlarının kapasitesini yüzde 30 artırarak yılda yaklaşık 222 milyon abonmanla etkili bir yolcu akışı sağlamayı hedefliyor.

Önümüzdeki üç yıl içinde 25 adet yürüyen merdiven tedarik etmek üzere Bakü Metrosunun kamu ihalelerini kazanan firma, çift haneli milyonluk sözleşmeye göre Sahil ve Khatai istasyonları için sekiz adet yüksek yürüyen merdiveni ve yeni bir metro istasyonu için de 17 adet yürüyen merdiveni tamamlayacak. Khatai istasyonu için yapılacak dört yürüyen merdiven 48.7 m hareket yüksekliği ile thyssenkrupp Elevator tarafından şimdiye kadar üretilen en yüksek yürüyen merdiven olacak.

thyssenkrupp Elevator’un CEO’su Andreas Schierenbeck, “thyssenkrupp Elevator olarak Bakü Metrosuna modern hareketlilik çözümlerimizi sunarken metro istasyonlarının kapasitesini yüzde 30 oranında artırarak her yıl her biri yaklaşık 222 milyon abonman taşıyacak şekilde etkili yolcu akışı sağlayabilmekteyiz. Bu oldukça önemli bir gelişme ve biz de Bakü’nün etkili ve geleceğe sağlam adımlarla hazırlanan bir şehir olma yolunda ilerlemesine bu desteği sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Schierenbeck sözlerine şöyle devam etti; “İnsan taşımacılığına dünyadaki tüm pazarlarda zaman kazandıracak, enerji ve çevre kaynaklarının tüketimini azaltacak yeni çözümler getirmek oldukça önemlidir. İşimizin gereği olarak, şehirleşmenin gereklerini yerine getiren yenilikçi çözümlerle şehirleri desteklemekten ve distribütör ağımız ile erişimlerimizin ve kentsel alanımızın günden güne büyümeye devam etmesinden oldukça memnunuz.”

Daha önce Gürcistan’daki Tiflis metro istasyonuna benzer modeller kuran firma, burada yürüyen merdiven taşıma kapasitesini yüzde 50 artırmıştı. Bakü modelleri ise Tiflis yürüyen merdivenleri gibi yolcuların alışık olduğu rahatlık ve konfordan ödün vermeden öncekilere göre daha dar olacak. Firma, Tahriki (motor ve dişli) her zamanki gibi merdiven desteklerine yerleştirmek yerine kurulumun önüne yerleştirerek yenilikçi bir yaklaşımla bunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu da şaftlardaki yürüyen merdivenlerin kapasitesini yüzde 50 oranında artırarak daha fazla kişinin aynı anda platforma inmesini veya alana çıkmasını sağlayacağı düşünülüyor.