Aybey Elektronik Standart Değişikliklerine Getirdiği Çözümleri Paylaştı

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Aybey Elektronik, İstanbul Crown Plaza’da 25 Kasım 2017 tarihinde, “EN 81-20/50 Standardının Kumanda Sistemine Getirdiği Yenilikler ve Aybey Elektronik Çözümleri” konulu bir teknik eğitim semineri düzenledi.

Yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte ilk olarak Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey söz aldı. Katılımcılara teşekkürlerini ileten Aybey, karşılama konuşmasının ardından sözü Aybey Elektronik Ar-Ge Biriminde görev yapan Elektrik Teknisyeni Mehmet Akkuş’a verdi. EN 81-20/50 Standardının Getirdiği Yenilikler isimli sunumu gerçekleştiren Akkuş, “TS EN 81-20/50 standartları 28 Mayıs 2014 tarihinde, Avrupa Standartları komitesi (CEN) Tarafından kabul edilmiştir. EN 81-1 ve EN 81-2 standartları, 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle yerini yeni standartlara bırakmıştır.” dedi.

TS EN 81-20/50’nin neyi kapsadığına da değinen Akkuş, madde madde değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu. Akkuş, Pano İçi Aydınlatma Tertibatı, Kabin Aydınlatma Tertibatı, Otomatik Kapılarda Koruyucu Tertibat, Acil Durum Müdahale Tertibatı, Durdurma Tertibatı, Bypass Tertibatı, Kabin Burada Göstergesi, Elektrik Donanımının Korunması, Sınır Güvenlik Kesicileri, Bakım Çalışmalarında Koruma gibi hayati önem taşıyan konularda standardın getirdiği yenilikleri anlattı. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen sunumda sık sık katılımcıların da sorularını yanıtladı.

Mehmet Akkuş’tan sonra etkinliğin moderatörlüğünü de üstlenen Aybey Elektronik Teknik Yönetim Sorumlusu Yasemin Çoban söz aldı. Aybey Elektronik Çözümleri isimli sunumunu gerçekleştiren Çoban, standartlarla birlikte gelen değişikliklere karşı geliştirdikleri çözümleri paylaştı. Slaytlar eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda ALC Kumanda Kartı hakkında önemli bilgiler paylaştı. Asansör Kumada Sisteminde Kartların Yerleşimi, Opsiyon Kartlar, Bypass Sistemi, Acil Durum Elektrikli Müdahale Kumandası, Stop Butonları gibi Standardın getirdiği değişikliklere ne tür çözüm önerileri sunduklarını anlattı.

Öğle yemeği arasından sonra etkinliğin son sunumuna geçildi. Melih Aybey’in tekrar söz aldığı sunumda, ALC Kumanda Sisteminin Özellikleri ve Aybey Elektronik Ürünleri hakkında bilgiler verdi. Etkinlik boyunca sergilenen Aybey ürünlerine de katılımcılar bir hayli ilgi gösterdi. Üç bölümden oluşan eğitimin sonunda ise katılımcıların soruları cevaplandırıldı. 🌐