Avrasya Asansör Fuarı’nın gözü zirvede

Yayın Tarihi 21 Nisan 2016 Dürdane Abdal Yazdır

İkincisi düzenlenen Avrasya Asansör Fuarı, rüştünü ispatladı. 20 bin 393 profesyonelin ziyaret ettiği fuarın katılımcılarının % 65’i; 22-25 Mart 2017 tarihleri arasındaki fuar için şimdiden sözleşmelerini yeniledi.

Asansör ve yürüyen merdiven sanayisindeki inovatif ürünlerin sergilendiği Avrasya Asansör Fuarı, 20-23 Nisan 2016 tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de yapıldı. Avrasya Asansör Fuarı, CNR Holding kuruluşlarından ITF - İstanbul Fuarcılık organizasyonuyla, TASİAD başta olmak üzere 11 sektör derneğini bünyesinde toplayan ASFED (Asansör Sanayicileri Federasyonu) işbirliğiyle organize edildi. Hizmet sağlayıcı, üretici, tedarikçi ve ithalatçı firmaları bir araya getiren fuarda 400 marka, yurtiçi ve yurtdışından gelen alıcılarla yeni işbirlikleri kurma fırsatı yakaladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Avrasya Asansör Fuarı, katılımcı firmalara sağladığı geniş iş ağı ve birebir temaslarda yakaladığı başarıyla farklılığını gözler önüne serdi.

TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan: Gelin birlik olalım

Fuarın açılışında ASFED Başkanı Yusuf Atik, TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan ve CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı konuşma yaptı. TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan, konuşmasında sektörün birlik ve bütünlüğüne vurgu yaptı. “Bir hayal, bir rüya, bu alanda acaba bir rekabet yaratarak firmalarımıza bir katkı sağlayabilir miyiz diye çıktığımız bu yolda, ne mutlu bize ki ikincisini gerçekleştiriyoruz” diyen Gökhan, ardından montajcı ve üretici firmalara mesajlar verdi. Montajcı firmaların hakkı korunmadığına ve ayrı dernek kurulacağına ilişkin duyumlar aldıklarından söz eden Gökhan, şunları söyledi: “TASİAD yönetimi olarak ilk günden beri inancımız; montaj firmaları bu sektörün cephedeki savaşçılarıdır. Üreticiler onların açtıkları yoldan ilerlemek zorundadır. STK’lar olarak bizim görevimiz haksız rekabet yapan, yasal ve güvensiz ürün çıkaran, montaj firmalarının hareket sahalarını tıkayarak, ya onları güvenli ve kurallara uygun asansör yapmaya teşvik etmek ya da oyunun dışına çıkarmaktır. İnanıyoruz ki haksız rekabeti ortadan kaldırdığımızda, asansör taahhüt firmaları maddi ve manevi olarak hak ettikleri değeri kazanacak, böylece üreticilere de bu durumu yansıtacaklardır. Kısaca arkadaşlar, hepimiz aynı gemideyiz ve birlik olmalıyız. TASİAD olarak kapımız şartları sağlayan, asgari; hizmet yeterlilik belgesi olan tüm firmalarımıza açıktır. Gelin birlik olalım ve birlikte mücadele edelim. Sayımızı arttırdığımız oranda varmak istediğimiz yol kısalacaktır.

Son bir mesajım da üretici firmalarımıza; gerçekten bugün ülkemizde asansör sanayisi çok önemli yerlere gelmiştir ve belli segmentlerde dünya ile rekabet edebilmektedir. Ancak bence bir eksiğimiz Ar-Ge çalışmalarına yeterli önemi vermememiz ve bu konuda yatırım yapmamamızdır. İnanıyorum ki bu konuda kendilerini geliştirdikleri oranda ürün kalitemiz ve ihracatımız artacak, böylece ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunulacaktır.”

Daha sonra söz alan Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Başkanı Yusuf Atik, asansör sektörünün önemine vurgu yaptı. Sektörün her geçen gün değerlendiğini kaydeden Atik, “Yüksek binaların artması sektörümüzün gelişmesini sağlıyor. Şu anda yerli asansör firmalarımız tarafından hızlı asansörler yapılabiliyor. Dünya ile rekabet edebiliyoruz” dedi.
CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı da yarattıkları sinerjiyle sektörün önünü açtıklarını kaydetti.

51 ülkeden ziyaretçi

Asansör kabininden otomatik kapı sistemlerine, elektronik aksamlardan güvenlik sistemlerine ve aksesuarlarına kadar birçok ürünün görücüye çıktığı Avrasya Asansör Fuarı; İran, Mısır Ürdün, Lübnan, İtalya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Karadağ, Tunus, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere 51 ülkeden ziyaretçi ağırladı. Toplamda 20 bin 393 profesyonelin ziyaret ettiği fuar, CNR EXPO Yeşilköy’ün modern salonlarında 30 bin metrekarelik alanda düzenlendi. Avrasya Asansör Fuarı tüm katılımcılara eşit sergileme ve tanıtım imkânları sundu. Organizasyonda, sektörün paydaşları arasında güçlü bir iletişim kuruldu.

Katılımcıların % 65’i sözleşmesini yeniledi

Avrasya Asansör Fuarı’nda katılımcıların % 65’i, 22-25 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek bir sonraki fuar için sözleşmelerini yeniledi. Nitelikli alıcılar fuar katılımcılarını mutlu etti. Görüşmelerin neredeyse tamamının ticarete dönüştüğü bildirildi.

AYSAD ve TASİAD Başkanları standımızda buluştu

Sektörün iki büyük derneği AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) ve TASİAD (Tüm Asansör Sanayici ve İşadamları Derneği) başkanları, Dergimizin standında buluştu. AYSAD Başkanı İzzet Güven ve TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan, Elevator World Turkey Genel Müdürü Bülent Yılmaz ile standımızda sohbet etti. Her iki başkan da, sektörün büyümesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Biz de Elevator World Turkey dergisi olarak, birbirine rakip olarak değerlendirilen iki derneğin başkanlarını standımızda bir araya getirmekten memnuniyet duyduk. Sektörümüzün birleşerek gücünü ve marka değerini artıracağını düşünüyoruz.

Seminerlerde sektörün sorunları dile getirildi

Fuarın ilk üç günü boyunca, 5. Salon Seminer Alanında seminerler gerçekleştirildi. 20 Nisan Çarşamba günü saat 14.00’de Blain Hydraulics Uluslararası Koordinatörü Ferhat Çelik, Hidrolik Asansörlerde Güç Ünitesi Tasarımı konulu bir seminer sundu.
21 Nisan Perşembe saat 13.30-15.00 arasında Asansör Periyodik Kontrol Uygulamaları konulu panel yapıldı. Moderatörlüğünü TASİAD Teknik Komite Başkanı Abdurrahman Aksöz’ün yaptığı panelde MMO’dan Mustafa Kemal Göker, TSE’den Erdinç Balcı, D Kare’den Mustafa Görmüş konuştu. İlgiyle izlenen panelin ardından panelistlere birçok soru yöneltildi.
22 Nisan saat 11.00-14.40 arasında Mustafa Görmüş, 2014/33-EU Yeni Asansör Yönetmeliği konulu sunum yaptı.
Aynı gün öğleden sonra da TSE’den Erdinç Balcı, Piyasa Gözetimi ve Denetimi konulu bir sunum gerçekleştirdi. Her iki sunumda izleyicilerin sorularıyla güncel sorunlar dile getirildi.

Tiyatro oyunu tam not aldı

Avrasya Asansör Fuarı’nda “İyi ve kötü asansörler” ana temalı tiyatro oyunu da sergilendi. İMMİB Erkan Avcı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen oyun, büyük beğeni toplarken fuara kültürel ve sosyal bir nitelik de kazandırdı.

Avrasya’nın en verimli fuar lokasyonu: CNR EXPO

Hedef ülkelere maksimum 3 saat uçuş mesafesinde olan ve Atatürk Havaalanı’na yürüme mesafesinde bulunan CNR EXPO’nun lokasyonu da ziyaretçilere kolaylık sağladı. Fuara yurtdışından ve İstanbul dışından gelen ziyaretçiler ulaşım kolaylığı ve sağladığı avantajın önemine dikkati çekerek, memnuniyetini dile getirdi.

Asfed 21 Nisanda CNR Fuar alanındaki Dünya restorantta delegelerine verdiği yemeğe basın bensuplarını da davet etti. Yemekte sektörün ve üye derneklerin sorunları konuşulup değelerndirildi. Butut Makina ve Aybey Elektronik, 22 Nisan’da Tarihi Florya Beyti restoranda müşterileri ile basın mensuplarına samimi bir ortamda akşam yemeği verdi. Metroplast 23 Nisanda Kumkapı Afrodit restoranda fuar konukları ile basın mensuplarına akşam yemeği veri. Şehir ve yurt dışından gelen misafirler eğlenceli bir yemekle fuarın yorgunluğunu attılar.