Atletik Bilbao Müzesi Bilbao, Ispanya

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Gönderen; thyssenkrupp Asansör’den Gabriela Piechacon, yazan; thyssenkrupp Asansör’den Juan Pablo Onrubia.

thyssenkrupp Atletik Bilbao Müzesi’nde boy gösterdi.

2013 yılında İspanya, Bilbao’da açılan ve Singapur’da gerçekleştirilen 2015 Dünya Mimarlık Festivali boyunca “En İyi Spor Binası” dâhil birçok unvan elde eden kent simgesi niteliğindeki spor tesisi Atletik Bilbao Müzesi (The Bilbao Athletic Museum / Athletic de Bilbao Museum), ödüllü San Mames Stadyumu’nun zemin katındadır.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) San Mames’i UEFA maçlarına kapılarını açan tesisleri sebebiyle 4. kategoride –en yüksek değer ile- değerlendirdi. San Mames sadece stadyumun değil aynı zamanda Bilbao kentinin sınıf atlamasına sebep olacak 2020 Avrupa Kupalarının gerçekleşeceği 13 yerden biri olarak seçildi. IDOM mühendislik tarafından tasarlanan stadyum Guggenheim Müzesi gibi önemli mekânlarla beraber kentin turist akınıyla hızla bütünleşerek Bilbao’nun hazır ikonu niteliğindeydi.

Atletik Bilbao Müzesi ziyaretçi ve turist çekmek için bitişlerindeki en son teknoloji ve görsel-işitsel alanlarıyla boy gösteren avangart bir tasarıma sahip. Vaillo ve Irigaray isimli mimarlar ve Katalan firması Espai Visual tarafından tasarlanan müze tesisin görüntüsüne uyum sağlayan bitişlerine yüksek kalite getiren stadyumun tasarım estetiğini devam ettiriyor. Ekip üyeleri, müzeyi kentin en sevilen futbol takımı olan Athletic Bilbao’nun kalbine ve tarihine adanmış bir mekân olarak görecekler.

Yüksek düzeyde tasarım, yürüyen merdivenleri tasarımcıların vizyonuyla birleştiren mükemmel bir düzenlemeyle yapının her tarafındaki estetiğin uyum içinde olmasını hedefledi. thyssenkrupp Norte tesisinde çalışan ekip, müzenin tasarımıyla kendi tasarımını birleştirmek için mimarların ve tasarımcıların onayladığı ölçekli bir maket geliştirdi.

Müze tasarımcılarının ve yöneticilerinin proje bitişlerine onay vermeleriyle, iki adet thyssenkrupp Norte yürüyen merdivenin üretimine başladı ve belirlenen zamanda işi teslim etti.

Proje Detayları

San Mamés Stadyumu’nda bulunan Atletik Bilbao Müzesinin konumu ziyaretçileri stadyuma doğru indiren ve stadyumdan çıkaran gerekli ulaşımı sağlayacak 2 adet yürüyen merdiveni zorunlu kıldı. Mimar ve tasarım ekibi loş ışıklandırması ve kırmızı beyaz renkleriyle tasarımı müzenin estetiğiyle tamamen uyum içinde olan yürüyen bir merdiven istedi. Amaçları Atletik Bilbao Kulübü’nün yüzyıllık isminin en belirleyici yönünü vurgulamaktı.

Bu yürüyen merdivenler taraftarlarda soyunma odasından oyun alanına kadar sporcuların kullandığı koridoru yansıtan bir etki yaratıyor. Sokak seviyesinden yapılan girişin karmaşıklığı ve yürüyen merdivenlerin duvarlar arasında kalan kapalı bir alana kurulma gereksinimi sebebiyle arzu edilen etki projeye zorluk katmıştı.

Tasarım Detayları

Thyssenkrupp Norte, VELINO model yürüyen merdivenleri müşterinin istediği görünüme – özellikle Athletic Bilbao Kulübü’nün meşhur kırmızı renginin özgür kullanımıyla - uyarladı.

Montaj Süreci

Montaj esnasındaki hata payını en aza indirgemek adına minimum düzeyde elle müdahale gerektiren korkuluklar thyssenkrupp Norte fabrikasında boyandı. Merdivenler monte edildiğinde yan panelleri takacak çok az yer kaldığından, korkuluklar bütün olarak kurulmak zorundaydı. Diğer bir zorluk ise yürüyen merdiven konumunun dar alanda olmasıydı. Bu da ekonomik sebeplerden dolayıydı; merdivenlerin bütçeye bağlı olarak tek bir bölüme kurulması gerekiyordu.

Hem sahada hem de bilgisayar desteğiyle tasarlanan simülasyonlarla konumu inceledikten sonra, yürüyen merdivenlerin kurulumu için oluşabilecek zorluklar belirginleşti. Kurulumu gerçekleştirmek için thyssenkrupp mühendisleri deliklerin yerde açılmasını istedi ancak bu durum açık tribünlere erişimi sağlayan koridor ve de mutfak dâhil stadyumdaki tesislere etki edeceğinden imkânsızdı.

Özel vinç ekipmanı kullanılmak zorundaydı. Vinç tedarikçisi, daha küçük bir çıkış yolu açmaya yarayacak olan ve dar ve alçak yerlerde yapılan kurulumlarda kullanılan “çark” tabir edilen özel bir alet getirdi.

Bu tür araçlarla, thyssenkrupp Norte montaj ekibi yürüyen merdivenleri zorlu konumuna rağmen zamanında kurmayı başardı.

Künye

Mal Sahibi: San Mamés Barria S.L.

İşletmeci: Athletic de Bilabo

Mimarlar: Vaillo ve Irıgaray, Espai Visual

Dikey Taşıma Yüklenicisi: thyssenkrupp Elevadores SLU

Dikey Taşıma Ekipmanı Üreticisi: thyssenkrupp Norte