ASFED’in Hazırladığı Rapor Tekrar Bakanlığın Gündeminde

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), yerli asansör ve yürüyen merdiven sanayisi hakkında 24 Ocak 2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunduğu rapor ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile 28 Ekim 2019 tarihinde üst düzey bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakanlık, son bir yıldır yerli asansör sanayisinin desteklenmesi ve küresel ölçekli bir asansör markası çıkarılabilmesi için sektörel temsilcilerle bir araya gelerek konu ile ilgili fikir alışverişlerinde bulunuyordu. Yerli asansör ve yürüyen merdiven sanayisi hakkında en kapsamlı raporu hazırlayarak, yerli üretici ile monte edenin yok olma tehlikesini gözler önüne seren ASFED’in hazırladığı rapor Bakan Varank’ın tekrar değerlendirmesine sunuldu. Bu kapsamda Mustafa Varank ile makamında yapılan üst düzey toplantıya Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin, Asansör ve Teleferik Dairesi Şube Müdürü İlyas Menderes Büyüklü, ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, ASFED Danışmanı Yeminli Mali Müşavir Mehmet Öner ve ASFED Basın Danışmanı Yeliz Karakütük katıldı.

Bakanlığın önemli gündemlerinden biri de asansör

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin küresel ölçekli bir yerli asansör ve yürüyen merdiven markası çıkartmasının önemine vurgu yaparak, Bakanlığın önemli gündemlerinden birinin asansör olduğunun altını çizdi. Bu konuda devlet olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını her fırsatta olduğu gibi toplantı esnasında da dile getiren Varank, yerli sanayici ve monte edenin de üzerine düşen görevi yerine getirmesini beklediklerini açıkça ifade etti. Varank ayrıca, kaliteli ürünler üretecek, satış sonrası servis ağı güçlü firma yapılanmalarının bir an önce tesisi için çalışılması gerekliliğini de vurguladı.

Asansör sektörünün ihracatı ithalatından fazla

Asansör ve Teleferik Dairesi Şube Müdürü İlyas Menderes Büyüklü de toplantıda bir sunum yaparak yerli ve küresel bir marka oluşturulması ile ilgili yapılan çalışmalardan ve tesis edilmesi mümkün olan modellerden bahsetti. Büyüklü’nün çalışmasında yerli asansör sektörünün güncel verilerine dair bilgiler de vardı. Buna göre; 2019 yılının son sekiz ayının raporlarında asansör sektörünün ihracatı 146 milyon dolar iken, ithalatı 67 milyon Dolar oldu. Yine 2017 yılında kurulan yeni asansör sayısı 63 bin iken, 2018 yılında kurulan yeni asansör sayısının 62 bin olduğunu açıkladı.

Kamu ihalelerinde yerli firmalara şans tanınmıyor

ASFED Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Yusuf Atik ise; kamu ihale şartnamelerinde yerli asansörlere yer verilmesi gerekliliğini ve bu konuda Bakanlığın belirli standartlar belirlemesinin gerekliliğini dile getirdi. Hazırlanan bazı şartnamelerde yerli asansör ve yürüyen merdiven sanayicisine çalışma imkânı tanınmadığı da açıkça ifade edildi. Yine çok önemli bir konu olan; bakım ücretlerinde taban fiyat uygulamasının önemi vurgulanırken, inşaata göre asansör yapılmasının doğurduğu olumsuz durumlara da dikkat çekildi.