ASFED’den İtfaiye Erlerine Asansörde Kurtarma Eğitimi

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Sosyal sorumluluk projesi kapsamında İtfaiye erlerine yangın, acil durum, arıza ve benzeri durumlarda asansörde kalanların nasıl kurtarılacağına dair bir dizi eğitim programı düzenledi. 12 Mart 2018’de başlayan eğitimlerin ilki 2 periyod halinde 6 gün sürdü

Eğitimler ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan 150 itfaiye erine verildi. üç günlük programla toplam 6 gün süren eğitimler, ASFED’e bağlı 13 dernek bünyesindeki konusunda uzman mühendisler, montajcı ve teknik personelin görüşleri ile uzun süren bir çalışmanın sonucunda hazırlandı.

Son günlerde artan asansör kazaları sebebiyle doğru kurtarma çalışmaları yapılmasına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan proje kapsamındaki Eğitimler Güvercinlik Şehit Hasan Gülhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Asansör Alanı Öğretmeni Ergün Hiçyılmaz tarafından verildi. Asansörün tüm teknik özellikleri hakkında bilgilendirilen itfaiye erleri, asansörde kalan vatandaşların nasıl kurtarılması gerektiği konusunda da uygulamalı örnekler üzerinden ders aldı.

Ankara Temelli’deki Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Merih Asansör ve Ankara Sanayi Odası METES’in ev sahipliğinde gerçekleşen eğitimlerde, Merih Asansör’ün 35 metrelik asansör kulesinde 3 farklı asansör örneği ile, olası kaza canlandırmaları yapılarak asansörün içindekilere zarar vermeden nasıl güvenli bir şekilde operasyon düzenlenebileceği, asansörün çalışma mantığı, güvenlik sistemleri ve çok basit bilgilerle nasıl hayat kurtarılabileceği anlatıldı.

Eğitimin içeriği hakkında bilgi veren Ergün Hiçyılmaz; “Basit olarak asansör çeşitlerini ve oluşabilecek arızaları inceliyoruz. İtfaiyecilerin en sık rastlayabileceği arıza çeşitleri ve kazalar üzerinde durularak, asansörde kalan insanları nasıl kurtarabileceklerini gösteriyoruz” dedi.

“Bilinçlendirme çalışmalarına öncelikle itfaiye erlerimizle başlamak istedik”

Asansör kazalarının, doğru bilgilendirme, güvenli kullanım ve bilinçli kullanıcıların oluşması ile aşılabileceğine dikkat çekmek isteyen ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik de konu ile ilgili şunları söyledi; “Federasyon olarak asansörün doğru kullanılmasının, bakım ve periyodik muayenelerinin zamanında ve ehil kişilerce yapılmasının önemine dikkat çekmek istiyoruz. Bu konuda halkımızı bilinçlendirmeliyiz. Biz bu bilinçlendirme çalışmasına öncelikle itfaiye erlerimizle başlamak istedik. Bir yangın, bir kaza ya da bir ihbar doğrultusunda olay yerine ilk müdahaleyi onlar yapıyor. Görüyoruz ki; kurtarma çalışmaları aslında çok basit bilgilerin noksanlığı yüzünden kötü sonuçlara yol açabiliyor. Biz bu eğitimlerle asansör kazalarının, küçük bilgilerle nasıl önlenebileceğini göstermek istiyoruz. Unutulmamalı ki çok basit bilgiler hayat kurtarır.”

Eğitimlerin bir sonraki ayağı Mersin ve İstanbul olacak

Eğitim sonunda Ankara İtfaiyesinin 150 personeline ASFED imzalı katılım sertifikaları Başkan Yusuf Atik ve Yönetim Kurulu üyesi Hakan Başkaraağaç tarafından takdim edildi. Ayrıca ASFED’in ilkini Ankara İtfaiyesi ile birlikte gerçekleştirdiği bu eğitimlerin devamının da geleceği bildirildi. Ankara’nın ardında ilk olarak Mersin, sonra da İstanbul’da aynı eğitim programı ile İtfaiye erlerine “Asansörden Kurtarma Teknikleri” eğitimleri verilecek.