ASFED ve ESASDER Eskişehir’de Açılacak Asansör Bölümü için Bir Araya Geldi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2018 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), mesleki ve teknik liselerde açılacak olan “Asansör Sistemleri” bölümleri için pilot bölge seçilen Eskişehir’de 14 Temmuz 2018 tarihinde ESASDER (Eskişehir Asansörcüler Derneği ) üyeleri ile incelemelerde bulundu.

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) ile ASFED’ in ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında, 2018-2019 eğitim öğretim dönemlerinde eğitimlerine başlaması için ASFED Eğitim Komitesi öncülüğünde yürütülen çalışmaları ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik ve beraberindeki heyet yerinde değerlendirdi. Eskişehir Devlet Malzeme Ofisi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Kadir Yalçın’ın eşlik ettiği heyet, okul binasında incelemelerde bulunup, sınıflar için gerekli teknik teçhizatın tespitini yaptı.

Ayrı bir binada atölye ve sınıflardan oluşan “Asansör Sistemleri” bölümünün atölye kurulum çalışmaları hız kazanırken, Okul Müdürü Kadir Yalçın, “Asansör Sistemleri” bölümüne ayrılan ek binanın özellikleri hakkında bilgiler verdi.

“Bu okuldan yetişecek gençlerin iş garantisi bizleriz”

Yapılan incelemelerin ardından, Eskişehir Asansörcüler Derneği Başkanı İbrahim Özçakır’a bir plaket sunan ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, Eskişehir’de çalışmaları hızla devam eden okul için şunları söyledi; “Biz Asansör Sanayicileri Federasyonu olarak, sektörümüzün geleceğine ve eğitimine yatırım yapmaktayız. Ben hem okul müdürümüz Kadir Yalçın’a hem de bu projede bizlere inanarak emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bir daha ki gelişimizde burada eğitim alan çocukları görecek olmak çok heyecan verici. Şunu da bilin ki; bu bölümlerde okuyacak çocuklarımıza her zaman fabrikalarımızın, imalathanelerimizin ya da montaj bakım servislerimizin kapısı açık olacak. Sektörümüzün yetişmiş ara elemana ihtiyacı her zaman var, dolayısıyla bu okuldan yetişecek gençlerin iş garantisi bizleriz.” dedi.

İlk Asansör bölümü olacak

Daha öncesinde “Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümü” adı altında değerlendirilen asansör bölümü, Eskişehir’de açılacak bu okul ile birlikte; ilk defa kendi ismi ile anılarak “Asansör Sistemleri Bölümü” şeklinde adlandırılacak.

Eskişehir ile birlikte diğer pilot şehirler olan Kayseri ve Ankara’da da çalışmalar eş zamanlı yürütülürken Eskişehir’deki okul 2018-2019 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıflar için öğrenci kaydına başlayacak.