ASFED Sektörün Önde Gelen Gündemlerini Masaya Yatırdı

Yayın Tarihi 1 Ekim 2016 Dürdane Abdal Yazdır

ASFED, Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısında; MYK’nın Mesleki Yeterlilik Sınavı ve EN-81-20 standardı için eğitim verilmesi, Yapı Denetim Kuruluşları Derneği ile asansör kuyusu konusunda görüşülmesi kararlaştırıldı.

Asansör Sanayicileri Federasyonu’nun (ASFED) Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı 23 Eylül 2016 tarihinde TASİAD'ın ev sahipliğinde, İstanbul Titanic Business Kartal Hotel’de yapıldı. Federasyona üye 11 dernek başkanının katıldığı toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul Sanayi İl Müdürlüğü Şube Müdürü Şevki Şarlıoğlu, piyasa gözetimi ve denetimi (PGD) konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Bu konuda yaşanan sorunlar ve Bakanlığın cezai müeyyideleri hakkında bilgi veren Şarlıoğlu, mevcut sorunların çözülmesi için elinden geleni yapacağını belirtti. Şarlıoğlu, katılımcıları 12-16 Ekim’de Sanayi Bakanlığı’nın düzenleyeceği Ürün Güvenliği Haftası’na davet etti. Ayrıca kasım ayı içinde piyasa gözetimi ve denetimi üzerine geniş katılımlı bir çalıştay yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıda, PGD’nin yanı sıra gündem olarak belirlenen aşağıdaki konular görüşüldü:

  • Mesleki Yeterlilik Sınavı öncesi verilecek olan eğitimler
  • EN-81-20 standardı hakkında eğitim organizasyonu yapılması
  • Komiteler ve üyelik aidatları
  • 22-25 Mart 2017 tarihlerinde CNR EXPO’da düzenlenecek olan Asansör Fuarı

Eskişehir Asansörcüler Derneği (ESASDER) Başkanı İbrahim Özçakır, ASFED’in üyelerini MYK’nın Mesleki Yeterlilik Sınavına hazırlamak için eğitmen olarak görev almaya talip oldu. Bu amaçla maksimum 25 kişilik sınıflar oluşturulacak. Federasyona üye dernekler eğitim yerini ve mekânını belirleyecek. Eğitmenin masraflarını da ASFED sağlayacak.

ASFED üyesi firmaların elemanlarının katılabileceği eğitimler, Ekim ayında başlayacak. Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3-4 ve Asansör Montajcısı Seviye 3-4 sınavları için iki ayrı sınıf oluşturulacak. Her bir seviye için iki günlük eğitimler olacak. Eğitim sadece sınava yönelik olmayacak, meslekle ilgili personelin bilgileri tazelenecek, yeni çıkan standartlar ve yönetmeliklerle ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Toplantıda EN 81-20 standardı hakkında, isteyen derneklere eğitim verilmesine de karar verildi. Eğitmen olarak Serdar Tavaslıoğlu davet edilecek. Bu eğitime de ASFED’in sponsor olması, masrafları üye derneklerin üstlenmesi kararlaştırıldı.

ASFED, Yapı Denetim Kuruluşları Derneği ile irtibata geçecek

Toplantının Komite başlıklı gündeminde, Teknik Eğitim ve Finans Komitesi oluşturulmasına karar verildi. Daha önce oluşturulan ASFED Teknik Komitesi, binaların ruhsat aşamasında asansör kuyuları ve makine dairelerinin uygunsuzluğu nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 22 Ağustos’ta bir yazı iletmişti. ASFED, bu yazıda, inşaatlarda yapılan asansör kuyularının ve makine dairelerinin standartlara uygun yapılmadığı, bu durumun hem asansörlerin standartlara uygun yapılmasını güçleştirdiği hem de tescilinin yapılması aşamasında ciddi sıkıntılar oluşturduğu belirtilmişti. Bu konuyla ilgili yapı denetim firmalarına sorumlulukları hatırlatılarak Bakanlıktan, yapılan uygulamaların denetlenmesi talep edilmişti. Bakanlıktan gelen cevapta şu ifadeler yer aldı:
“Bakanlığımızca 4708 sayılı Kanunun 10 maddesi ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği uyarınca, her bir yapı denetim kuruluşunun takvim yılı içinde en az 6 kere şantiye denetimi yapılmakta olup görevini yerine getirmeyen yapı denetim kuruluşları ile sorumlu denetim elemanları hakkında idari yaptırım uygulanmakta, ayrıca sorumlu denetim elemanları hakkında ise ilgili mevzuatına göre işlem yapılmak üzere ilgili meslek odasına bildirimde bulunularak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.
4708 sayılı Kanun ve ilgili mevzuata göre görevini yerine getirmediğini düşündüğünüz yapı denetim kuruluşları ve sorumlu denetim elemanları ile ilgili mevzuata aykırı yapıldığını belirttiğiniz yapılara yönelik ayrıntılı bilgi ve belgelerin (il, idare, ada, pafta, parsel vb.) Bakanlığımıza (Yapı İşleri Genel Müdürlüğü) iletilmesi durumunda gerekli iş ve işlemler tesis edilebilecektir.”

Bunun üzerine toplantıda, Ankara’da bulunan Yapı Denetim Kuruluşları Derneği ile en kısa sürede irtibata geçilmesi kararlaştırıldı. Bu toplantıda inşaatların yapımı aşamasında asansör kuyusu ve makine dairelerinin standartlarına uygun yapılması, proje aşamasında ve inşaat yapımı sırasında denetlenmesi konuları görüşülecek.

Daha sonra İstanbul Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Erdem Taylanlı, 22 - 25 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak Avrasya Asansör Fuarı konulu bir sunum yaptı. Fuarın büyüdüğünü ve uluslararası statü kazandığını kaydeden Taylanlı, CNR EXPO’nun 4. salonunun da satışa sunulacağını açıkladı.

Toplantının ardından Metroplast Genel Müdürü Levent Akdemir, misafirleri Tuzla Balıkçısı’nda akşam yemeğinde ağırladı.