ASFED İkinci ve En Büyük Asansör Akademisini Açtı

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) ve üye derneklerinden Eskişehir Asansörcüler Derneği (EAD), Eskişehir Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 18 Aralık 2019 tarihinde ASFED Asansör Akademisinin Açılışını gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile ASFED arasında imzalanan protokol kapsamında Eskişehir Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde ASFED Akademi Asansör Sistemleri Dalı Kurulmuştu. Bu kapsamda ilki Ankara’da açılan Akademinin ikincisi ve en büyüğü Eskişehir’de açıldı. ASFED, 3’üncü akademiyi ise çok kısa bir zamanda Kayseri’de açmayı hedefliyor.

Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen açılış töreninin moderatörlüğünü ASFED Eğitim komitesi üyesi Rasime Sazak gerçekleştirdi.

Akademiler son teknoloji özelliklere sahip

“Konu eğitim, konu gençlik, konu ülkemizin geleceği söz konusu olunca burada bir arada olmak inanılmaz bir gurur ve mutluluk veriyor." diyen Sazak, “bu salonda bulunan herkes birer eğitim neferidir. Burada bulunduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte ilk olarak Rasime Sazak süreç hakkında bilgilendirmede bulundu.

Sazak’ın açıklamaları ise şöyle; “Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile ASFED 2018 yılında bir protokol imzalayarak büyük bir projeyi başlatmış oldu. Bu projede Asansör Akademilerinin kurulması amaçlandı. Biz, bu atölyelere neden akademi diyoruz;

  • Elektrik-Elektronik bölümlerinin altında bulunan Elektromekanik Taşıyıcılar Dalının asansör sistemlerine dönüştürülmesi,
  • Eğitim programında yer alan modüllerin günümüz şartlarına ve teknolojisine uygun olarak yeniden yazılması,
  • Farklı ve son teknoloji özelliklerini taşıyan A’dan Z’ye tüm malzeme ve ürünlerin olduğu asansör kuyularında öğrencilerimizin uygulamalı eğitim görmeleri,
  • İlgili bölüm öğretmenlerimize asansör hakkında teknik mevzuat, yönetmelik ve teknoloji konularında eğitimcinin eğitimi programının gerçekleştirilmesi,
  • Asansör Sistemleri Dalı öğrencileri ile sektör buluşmalarının sağlanması”

Bu proje asansör eğitiminde farkındalık yarattı

“Projeye başlarken oldukça geniş ve kapsamlı bir protokolümüz vardı. Önümüzde yapılacak iş listemizde çok uzundu. Hızlıca çalışmaya başladık ve protokolden 7 ay sonra 2018 yılının ekim ayında Ankara’da ilk asansör akdemimizi açmış bulunduk.”

“Türkiye’de asansör eğitiminde farkındalık yaratan bu projede Ankara ayağından sonra 2’nci ve en büyük asansör akademisinin açılışında buluştuk. Bu buluşmanın arkasında bulunan kahramanlar şuan bu salonda aranızdalar. 29 tane firmadan çok ciddi anlamda malzeme ve ürün desteği aldık. Özellikle de Eskişehir asansörcüler derneği ve bilhassa da Sitimek Asansör ve Tepe Asansörün birazdan göreceğiniz o okulun montajında döktüğü alın teri yüzlerce teşekkürü hak etmektedir.”

Akademi sayesinde sektörün ihtiyacını karşılayan birkaç meslek lisesinden biri olacağız

Rasime Sazak, ilk olarak Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Yalçın’ı kürsüye davet etti. Okul ve eğitim hakkında bilgiler veren Yalçın, “Okulumuza Eskişehir’imize ülkemizin en büyük ve günümüzün en son teknolojisi ile hazırlanmış güncel ve en üst donanıma sahip asansör sistemleri dalı akademisinin malzeme tedarikinde yardımlarını esirgemeyen ASFED üyelerine ve Akademinin kurulumunda emeklerini esirgemeyen günlerce gecelerce çalışan EAD üyelerine şükranlarımı sunarım.” dedi.

Yalçın ayrıca, “Asansör sanayi sektörü ara eleman ihtiyacını şimdiye kadar başka mesleklerdeki ara elemanları yetiştirip her 5 yılda bir MYK sınavlarında sertifikalandırarak çözüyorlardı. Sektör için önümüzdeki yıl, diplomalı ve sertifikalı elemanları bu son teknoloji ile kurulan Eskişehir asansör sistemlerinden mezun edeceğiz. Bu kapsamda da ülkemizdeki birkaç meslek lisesinden biri olacağız.” şeklinde konuştu.

“Projeyi ilk duyduğumda çok heyecanlandım”

Kadir Yalçın’dan sonra Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli söz aldı. Şehirleşme ve dikine yapılaşmadan bahseden küpeli Asansörlerdeki can ve mal güvenliğinin de önemine değindi. Küpeli konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu projeden bahsedilince çok heyecanlandım. Bir okul sevdalısı olarak böyle bir projenin Eskişehir’de de hayata geçirilecek olması beni heyecanlandırmıştı. O zamanda dile getirmiştim bizde üzerimize düşeni yapmaya hazırız demiştim. Bu açılan kurumla nitelikli eğitimli iş gücü ihtiyacımız giderilecek.” dedi.

Artık genel eğitimler yok, derinlemesine sektörel eğitimler var

Eğitim deyince akan sular duruyor diyerek konuşmasına başlayan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, ülkemizin eksik kalan yönlerinden bir tanesinin de bu olduğunun altını çizdi. Kesikbaş “Önümüzdeki gelecek yıllar içerisinde de fazlasıyla ihtiyaç duyacağımız, özellikle de genç neslin hazırlanması açısından hem iyi insan olmak hem de gerçekten mesleğinin erbabı insanlar yetiştirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu kapsamda Yusuf Başkanı da ekibiyle birlikte tebrik ediyorum. Artık genel eğitimler yok, derinlemesine sektörel eğitimler var. Dünyanın her yerinde de artık bu durum böyle. Bu anlamda yolları açık olsun. Eskişehir Sanayi Odası olarak eğitimle ilgili bu tür konuları hep destekledik desteklemeye de devam edeceğiz.” dedi.

Örnek teşkil edecek bir proje

İş insanları ile kamunun iş birlikteliğini hep birlikte görüyoruz diyen Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ise Örnek teşkil edecek bir projenin hayata geçmesinin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. “İş insanları için bu tarz projeler çok değerlidir. Sürekli üzerinde durduğumuz sanayicimiz ile eğitimi bir araya taşıyamazsak uzun soluklu ve sürdürülebilir hamleler yapamıyoruz.” diyen Güler; “Bu yüzden nitelikli ve kaliteli insan gücünü ortaya çıkarmamız gerekiyor.” diye ifade etti.

“Yılları öncesinden bugünü hayal ediyorduk”

Güler’den sonra Eskişehir Asansörcüler Derneği Başkanı Ekrem Boyacıoğlu söz aldı. Hayaldi gerçek oldu diyen Boyacıoğlu, projenin yıllar önce hayalini kurduklarını dile getirdi. “Mesleğimizin en büyük problemi yaptığımız işini adı yoktu. Diğer mesleklerin altında toplanıyordu. Asansörün bizim mesleğimiz olduğunu hiçbir şeye benzemediğini birçok mesleğin içinde bulunduğu yeni bir branş olduğunu yeni oturttuk.” dedi. Boyacıoğlu “Asansör mesleğinin çok basite indirgenmesine rağmen biz uçaktan sonra en tehlikeli taşıtları imal ediyoruz. Sektörümüzün şuan içinde bulunduğu durumu da eğitim ile çözeceğimize inanıyoruz. Sektörümüzü daha geliştirebilmemiz için bu okulların var olması gerektiğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“Ara eleman değil ana elemanlar yetiştirelim”

Böyle bir günde böyle bir projenin açılışını yapmak bize gurur veriyor diyen Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, Bu konuda Eskişehir’in önde giden illerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Cirit konuşmasını şöyle sürdürdü; MEB olarak okullarımızı sanayicilerimize açtık. Dedik ki sizin ne eksiğiniz varsa biz bu okullarda yetiştirelim. İnşaatçı eksiğiniz mi var, bizim yapı bölümümüz var, orayı size tahsis edelim. Tüm atölyeyi siz yapın, nasıl bir imalat istiyorsanız öğrencilerimizi bu doğrultuda biz yetiştirelim. Ara eleman değil ana elemanlar yetiştirelim bu ana elamanlar yarın sizin fabrikalarınızda sanayinizde çalışsın.”

“Milli ve yerli diyorlar ya işte milli ve yerli olmak bu demek”

Buradaki okulumuzun dünyada örneği yok diyerek sözlerine başlayan ASFED Başkanı Yusuf Atik, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu akademi projesinin ilkini Ankara’da, 2’ncisini ise Eskişehir’de açtıklarını dile getirdi. Konuşmasının devamında kendi hayatından örneklerde veren Atik, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ben 1960’da mesleğe başladım. O zaman bizim ustalarımız yabancı asıllıydı. (Ermeni –Rum) Bunlar bizlere bir şey öğretmezlerdi. Öğrenmemizi de istemezlerdi. Biz bu zanaatı öğrenmek için çok emek sarf ettik. Şimdi biz öğrencilerimize bu imkânı kendi ellerimizle sunmak istiyoruz. Bunun kıymetini bu talebelerimiz inşallah bilecektir.”

“Bu okulun açılışında sağ olsun bütün yerli sanayiden kime vardıysak kimden ne istediysek hepsi de destek verdi. Milli ve yerli diyorlar ya işte milli ve yerli olmak bu demek. Hiçbir yabancı firma bize destek vermedi. Milyar dolarlık servetleri var, lafa gelince bizde yerliyiz diyorlar ama eğitime, okula katkı vermeye gelince katkı vermiyorlar. En büyük projeleri onlar alıyorlar ama eğitime veya başka bir konuya hiçbir şekilde katkı sunmuyorlar. Bunu da kamudaki insanlara ve sanayici dostlarıma bildirmek istiyorum. Bize bizden başka kimse yardım edemez ve birlik olmadan da güçlenemeyiz.”

Sonraki durak Kayseri

İleride yapılacak akademi projelerinden de bahseden Atik, Bir sonraki Asansör akademisini 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde Kayseri’de açmayı hedeflediklerini dile getirdi. Atik, “Ondan sonra ise Gaziantep ve Samsun’da Akademilerimizi açacağız. Bunu biz diğer illerde de yapmak istiyoruz. Derneğimizin olduğu, bize müracaatın olduğu diğer illerde de bu projeyi gerçekleştirmek işitiyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Sizleri gördüğümüzde gurur duyduk”

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin söz aldı. Sizleri tanıdığımızda asansör sektörünü de öğrendik diyen Çetin, “Burada yapılan çalışma burada okuyacak olan öğrencilerimiz ve siz emek verecek olan öğretmenlerimizi ve artık bu odada burada olan herkesin bir aile olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki bizlerde bu ailenin bir parçasıyız ve bundan sonra sizlerle beraber olacağız.” dedi.

Asansör sektörünü bilmeyen dışarıdan kişiler olarak sizleri gördüğümüzde gurur duyduk diye ifade eden Çetin, “çok güzel çok heyecanlı bir ekipsiziniz. Çok güzel çalışmalara imza atmak istiyorsunuz. Bizlerde sizinle aynı heyecanı yaşıyoruz bu yüzden üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız. Bu atölyede sadece buradaki öğrencilerimiz değil, Türkiye genelinde diğer okullarımızdaki öğretmenlerimizi de eğitim almak üzere buraya, getireceğiz. Burada öğretmenlerimizin eğitimini de gene siz gerçekleştireceksiniz. Çünkü son teknolojiye göre atölyeleri donatıyorsunuz. Öğretmenlerimizde bu donatıları kullanarak öğrencilerimizi eğitecekler.” şeklinde konuştu.

Çetin ayrıca, “Bu bölümün devamı olan üniversite hayalini de umarım gerçekleştirirsiniz. Asansör alanında çalışan mühendislerin yetiştiğini de görürüz. Mesleki eğitim olarak baktığımızda, evet meslek lisesi memleket meselesi ama bu durumu artık memleket meselesi olmaktan çıkarmalıyız. Bunu sadece tek başına öğretmenlerimiz milli eğitim bakanlığımız yapamayız. Sanayiciler bu işin içinde olmak zorunda.” diyerek konuşmasını tamamladı

24 Firmaya plaket verildi

Konuşmaların ardından Akademinin yapıma katkı sunan asansör firmalarına plaketleri takdim edildi. Bu kapsamda; Ah-met Asansör’den Ahmet Madenci’ye, Akış Makina’dan İlker Atalay’a, Alas Makina'dan Levent Tunacı’ya, Arkel Elektronik’ten Melih Küçükçalık’a, BRM Elektronik’ten Nurullah Pireci’ye, Bulut Makina’dan A.Sabit Bulut’a, Büyük Kalpler Elektronik’ten Orhan Büyükkalpler’e, CE Mühendislikten Cem Bozdağ’a, Centa Asansör’den Tansu Şarlak’a, Çelikray’dan Ahmet Mısırlıoğlu’na, EMS Asansörden Mahmut Çakıl’a, Eyta Asansörden Serkan Canaslan’a, İleri Asansör’den Ebru İleri’ye, Köken Demir Çelik’ten Hüseyin Sapçılık’a, Küçük Grup adına ASFED Genel Sekreteri Hüsnü Gökgöz’e Merih Asansör’den Berna Ökmen’e, Metroplast Asansör’den Levent Akdemir’e, Özberk Asansör’den Özlem Yıldız’a, Cantaş Asansör’den Recep Aktaş’a, Sistem Çelik Halat’tan Ceyhun Kulu’ya, Sitimek Asasnör’den Yiğit Boyacıoğlu’na, Tepe Asansör’den Serdar Tepe’ye, Şenas Asansörden Şenol Bereket’e, Tekin Makineden Mehmet Öztekin’e plaketleri takdim edildi.

Ayrıca Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş’a, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’e, Eskişehir Asansörcüler Derneği Başkanı Ekrem Boyacıoğlu’na ve Tepe Asansör ’den Sinan Tepe’ye de ASFED Başkanı Yusuf Atik tarafından plaketleri takdim edildi.

Plaket Töreni, EAD Başkanı Ekrem Boyacıoğlu ve Tepe Asansör'ün kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tepe tarafından, Rate Asansörün kurucusu ve sektörün duayenlerinden Mehmet Ali Yavuz’a sektörde 50’inci yılını doldurması münasebetiyle hediyesinin takdim edilmesiyle sonlandı.

Etkinlik, akademinin açılışını gerçekleştirmek üzere kurdele kesimi ve misafirlerin akademiyi gezerek bilgi alışverişinde bulunmasıyla son buldu.