ASFED Başkanı 2020 Yılı Eğitim Misyonunu Açıkladı

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2019 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, Federasyonun 2020 yılı eğitim misyonu ve yerli asansör sektörünün durumuna ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Durgun geçen 2019 yılının ardından, piyasadaki hareketlilik beklentisinin 2020’de arttığını belirten Atik, “beklenti ve umutların gerçeğe dönüşmesi için bizim de daha çok çalışmamız ve doğru stratejiler geliştirmemiz gerekiyor”, ifadelerini kullandı.

Federasyonun yürüttüğü eğitim çalışmaları hakkında da bilgiler veren ASFED Başkanı, yerli asansör sektörünün büyümesi ve gelişmesi için önemli faaliyetlerde bulunan Federasyonun, 2017’de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı protokol kapsamında Meslek liselerinde “Asansör Sistemleri Dalı” bölümünün açılması ve Ankara ve Eskişehir’de de iki asansör akademisinin kurulmasını sağladığını dile getirdi. Başkan Atik ayrıca; “Türk asansör sanayisinin dünya standartlarında bir yere ulaşmasının tek yolu eğitimden geçiyor. Bu amaçla 2017 yılından bu yana sürdürdüğümüz mesleki eğitim çalışmalarımızı, bu yıl da sürdürmeye devam edeceğiz. 2019 sonu itibari ile Federasyonumuzun sektör firmalarından destek alarak kurduğu iki okulumuzu faaliyete geçerek eğitimlere başladık. Hedefimiz, asansör sektöründe yetişmiş eğitimli ara elamanları, son teknoloji sınıflarla, doğru bir müfredat ile yetiştirmek” dedi.

2020’de 2 yeni akademi daha açılacak

Açıklamasının devamında yeni ASFED Asansör Akademilerinin de müjdesini veren Atik; “Ankara’da ve Eskişehir’de kurulan ASFED Asansör Akademilerinin ardından 2020 yılı içinde iki okulu daha tamamlayarak asansör okullarımızın sayısını dörde çıkartmayı hedefliyoruz. KAYSAD derneğimizin organizasyonuyla Kayseri’de birkaç ay içerisinde açılacak olan üçüncü asansör akademimizin ardından yine Federasyona bağlı derneklerimizden GAYSAD organizasyonunda dördüncü okulumuzu da Gaziantep’te açacağız” dedi.

Düşük fiyatla mal satabilmek için kaliteyi düşürenler yurtdışındaki olumlu imajımıza zarar veriyor

Açıklamasında yerli asansör sektörünün dış ticaret verileri ile ilgili bilgileri de paylaşan ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik; “Dış ticarette kaydettiğimiz bu hızlı ivmenin 2020 yılında daha istikrarlı ve doğru adımlarla büyüyeceğine, küresel markalarla girdiğimiz yarışta bir adım daha ileriye gideceğimize inanıyorum” dedi. Başkan Atik ayrıca “sektör olarak ihracat hacmimiz büyürken ortalama birim fiyatlarımız önemli oranlarda düşmektedir. Bu daha çok mal satmak ama daha az döviz kazanmak demektir. Bunun nedeni bazı firmalarımızın içeride uyguladıkları fiyata dayalı yanlış rekabet politikasını dış piyasalarda sürdürmeleridir. Düşük fiyatla mal satabilmek için kaliteyi düşüren bu firmalar Türk asansör sektörünün yurtdışındaki olumlu imajına zarar vermektedirler. Bugünü kurtarmak için yarını baltalayan bu zihniyete karşı çıkmak ve dur demek zorundayız” ifadelerini kullandı.