Asansörcüler Grubu Platformu’ndan Türkiye’de 7 Bölgede 7 Program

Yayın TarihiMart-Nisan, 2019 Yazdır

Sosyal Medyada 20 binden fazla takipçisiyle yer alan Asansörcüler Grubu Platformu, ‘Türkiye’de 7 bölgede 7 program’ sloganı ile bir eğitim programı başlattı. Üyelerine yönelik eğitimlerin ilki 2 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Ataşehir Kent Konseyi'nde “Güncel Asansör Mevzuat Eğitimi” başlığıyla gerçekleştirildi.

Sosyal sorumluluk gerektiren birçok projeyi hayata geçiren grup, değişen teknolojik gelişmeler doğrultusunda, üyelerini bilgilendirmek amacıyla ‘Türkiye’de 7 bölgede 7 program’ sloganı ile bir eğitim programı başlattı. Bu kapsamda Sentor Lift Genel Müdürü ve Asansörcüler Grubu Yöneticisi Turgay Kuluğ tarafından organize edilen ve Metroplast Asansör sponsorluğunda gerçekleşen ilk eğitime İstanbul Sanayi İl Müdürlüğü, Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi de destek verdi. Royalcert Operasyon Müdürü ve Elektrik Elektronik Mühendisi Muzaffer Yaşar tarafından verilen eğitime 150’ye yakın kişi katıldı.

“Yerli üreticiye destek olmak gerek”

Eğitim Programı Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu’nun açılış konuşması ile başladı. Organizasyona ev sahipliği yaptıkları için duyduğu mutluluğu dile getiren Kutlu, inşaat sektörünün en yoğun olduğu ilçelerden birinde olduklarını ve sektör mensubu katılımcıları ilerleyen süreçte inşaat firmaları ile de görüştürmek istediklerini dile getirdi. Yerli Üreticilerimize destek verilmesi gerektiğini belirten Başkan Yardımcısı, “Yerli üreticiye destek olmak gerektiğine inanıyoruz. Size böyle bir fayda sağlamanın sizin açınızdan da iyi olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kutlu konuşmasının devamında şöyle konuştu; “Asansörün yapıldıktan sonra kullanılması ile ilgili sorunlar var. Özellikle sitelerde, denetim mekanizması ile aralarında ciddi mevzuat değişikliklerinden dolayı sorunlar yaşıyoruz. Tabi bu sorunlar bize yansıyor. Bu anlamda sanayi bakanlığımızın temsilcileri buradayken sitelerle ilgili de bir eğitim ve bilgilendirme programı düzenlemek isteriz. Çünkü buna ihtiyaç olduğu aşikar. Yönetmeliklerdeki meydana gelen hızlı değişimler etiket verme noktasında site yönetimleri ile akredite denetim kurumları arasında sorulanlara neden oluyor. Bu kapsamda daha çok işbirliği yapacağımızı düşünüyoruz.”

“2019 yılı stratejimizi değiştiriyoruz”

Deniz Kutlu’dan sonra Sanayi il Müdür Yardımcısı Şevki Şarlıoğlu söz aldı. “Bu sektöre farklı bir bakış açımız var.” diyen Şarlıoğlu, Asansör sektörüyle yakından ilgilendiklerini vurguladı. 2019 yılı içerisinde bakanlık olarak denetim anlayışı ve stratejilerinde değişikliğe gittiklerini dile getiren Şarlıoğlu, “Açıkçası buraya da bu kapsamda sizi bilgilendirmek için geldim. 2019 yılı içerisinde bakanlığımız faklı strateji ve eylem planı çıkarttı. Bunların başında da eğitimler olacak. Tarama, Gözetim ve Denetim eğitimleri yapacağız.” dedi.

Son olarak etkinliğin sponsorluğunu üstlenen Metroplast Genel Müdürü Levent Akdemir söz aldı. Akdemir şunları söyledi; “Öncelikle böyle bir etkinliğe emek verdiği için Turgay Kuluğ’a teşekkür ediyorum. Çünkü bu etkinlikler hiç kolay değildir. Burada 150 kişinin bir araya gelmesi ciddi bir emek istiyor. Tabi sektör paydaşlarımızın bu işten en ufak bir şekilde bile olsa, bu 1 günlük toplantıdan küçücük bir şey bile öğrenseler, meslek hayatlarında onları çok büyük problemlerden kurtarabilir. Böyle güzel bir günde hafta sonu tatilini bir kenara bırakıp buraya gelen sektör paydaşlarımızı özellikle tebrik ediyorum.”

Etkinlikle ilgili Sentor Lift Genel Müdürü ve Asansörcüler Grubu Yöneticisi Turgay Kuluğ da sektörel bir basın yazısı kaleme alarak değerlendirmelerde bulundu. Sekötürün Birleştirici gücü olarak vurguladığı yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

Sektörünün Birleştirici Gücü; Asansörcüler Grubu Platformu

Sosyal Medyada 20 Bini aşkın takipçisiyle Asansörcüler Grubu olarak faaliyet göstermemize ve tüm sektörde herkesçe biliniyor olmamıza rağmen ‘’biz kimiz?’’ sorusuna biraz daha açıklık getirmek istiyorum. Asansörcüler Grubu tanımı aslında sektörel anlamda tüm Türkiye’yi kapsayan çok geniş bir oluşumdur.

Öyle ki Edirne’den Ardahan’a, İmalatçıların tümünü, montaj ve bakım firmalarımızı, Sanayi Bakanlığını, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nu, A Tipi Muayene Kuruluşlarını ve çalışanlarını, Taşeron hizmeti veren ustalarımızı, İlgili meslek okullarında eğitim gören öğrencilerimizi ve bu okullarda eğitim veren öğretmenlerimizi, Sanayi İl Müdürlüklerini, Ticaret ve Sanayi Odalarını, Belgelendirme Kuruluşlarını da içinde barındıran kocaman bir yapıdan bahsediyoruz.

Grup olarak sosyal sorumluluk gerektiren bir çok projeyi hayata geçirmiş ve tüm bunları yaparken mutlak başarı elde etmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Değişen teknolojik gelişmelere bakılırsa bence eğitim hepimiz için çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Türkiye’de 7 bölgede 7 program sloganı ile yola çıktık. İşte bunlardan ilkini de İstanbul’da Metroplast Asansör sponsorluğunda ve 2 Şubat 2019 tarihinde ücretsiz ‘’Güncel Asansör Mevzuatı Eğitim Semineri’’ vererek gerçekleştirdik. Çok faydalı geçtiği yönünde güzel tepkiler aldığım ve yüksek katılım oranıyla tamamladığımız programımız umarım Türkiye’de diğer bölgelerde de aynı oranda karşılık bulur.

Tüm bunların yanı sıra sempozyumda da vurguladığım çok önemli bir çağrıyı buradan bir kez daha yinelemek istiyorum. Standartlar ve yönetmelikler sektörümüzde hızla değişim gösteriyorken Türk Asansör Sektörüne düşen çok önemli bir ödev var. İmalatçı ve montaj firmaları bir araya gelip bir kooperatif yapısı oluşturarak birleşmez ise yerli ve yabancı pazarda oyun içinde kalmaları imkansız hale gelecektir. Bu konu bizce çok önemlidir. Kendi ürünlerini kendi içinde üreten, marka değeri yüksek asansörleri son kullanıcıya ulaştırmayı hedefleyen oluşumlar ülkemizde ihtiyaç olmaktan çıkmış adeta mecburiyet haline gelmiştir.

Bu konunun sektörde gündem haline gelmesi, sonuç odaklı ve samimi adımlar atılması için başkalarını beklemek yerine durumu uygun olan işletmelerimizi harekete geçmeye davet ediyorum. Sözü fazla uzatmadan "Birleşin" diyoruz, hem de henüz geç kalınmamışken.