Asansör Yatırımları Stratejik Yatırım Olarak Kabul Edildi

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yürüttüğü bir dizi görüşme sonucunda asansörün “Öncelikli Ürün” olarak kabul edilmesini ve asansör yatırımlarının “Stratejik Yatırım” statüsüne alınmasını sağladığını duyurdu.

18 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “öncelikli ürünler” listesinde Makine Sektörü başlığı altında asansör de dahil olmak üzere 54 ürün yer alıyor.

Federasyon tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimini amaçlayan, cari açığın kalıcı olarak düşürülmesi ve sanayimizde ithal ara malı oranının azaltılarak, daha güçlü bir ihracat sepetine de sahip olunmasını hedefleyen “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı”na ilişkin esaslar 18 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Program kapsamında makina, bilgisayar, elektronik, optik, elektrikli teçhizat, eczacılık, kimya ve ulaşım araçlarından oluşan sekiz sektör orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyesindeki odak sektör olarak belirlendi. Özel olarak teşvik edilecek bu sektörlerden, ilk olarak makine sektörü için teşvik uygulaması başlatıldı ve teşvik edilecek “öncelikli ürünler” 18 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Makine sektörü başlığı altında 54 ürünün öncelikli ürün olarak belirlendiği listede asansörler de var. Öncelikli ürün listesinde asansörlerin bulunması, bugüne kadar gördüğümüz tüm teşviklerin dışında özel teşviklerden yararlanmamız; dünya çapında oyuncu olmak için devletin yanımızda olması anlamına gelmektedir.

Sınai robotlar, sensörler, CNC tezgahlar, klimalar gibi yüksek teknoloji ürünlerinin bulunduğu bir tercih listesi olan “öncelikli ürün listesinde” yer almak, asansör yatırımlarının “stratejik yatırım” statüsüne alınması her şeyden önce asansör sektörü için gurur kaynağıdır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve devletimiz asansör sektörünün stratejik önemini görmüş, kırk yıldır vermiş olduğu mücadelenin başarı madalyasını takmıştır.

“Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” kapsamında başvurular www.hamle.gov.tr adresinde bulunan Program Portalı uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.” denildi.

Program kapsamında asansör yatırımları için en az 10 milyon TL yatırımla “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi”, en az 50 milyon TL yatırımla “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Belgesi” alınabilecektir.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında öncelikli ürün olarak belirlenen “asansör” yatırımlarıdır. Yalnızca asansör aksam ve parça üretimine yönelik yatırımlar bu kapsamda değerlendirilmeyecektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bu program kapsamında, tek çatı ve marka altında asansör aksam ve parçalarını üreten, asansör montajını yapan ve asansör bakımını yapacak, global markaların çalıştığı iş modeli ile çalışan, “Yerli Global Asansör Markaları”nın destek kapsamına alınacağı anlaşılmıştır.

Başvurular 22 Kasım 2019 tarihinde tamamlandı.