Asansör Üreticilerinden Kümelenme Hamlesi

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Yazdır

Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER) ve Ostim Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile 23 Ocak 2018 tarihinde, Ostim Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde “Asansörde Ulusal Markalar Çıkarmak İçin ‘Asansörde Kümelenme’ ve Asansörcülere Sağlanacak Faydalar” konulu bir toplantı düzenlendi.

Sektörde ulusal ve uluslararası bir marka çıkarmanın önemine de değinilen toplantıya Ankara Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve ANASDER Başkanı Gürhan Cihaner katıldı.

Cihaner: Sektör markalaşamıyor

“Burada bulunmamızın ana nedeni sektörde ulusal ve uluslararası bir marka çıkaramayışımız” diyen ANASDER ve ASO meslek komitesi Başkanı Gürhan Cihaner, “Esasen bunu başardığımızda alttaki birçok sorunu da çözmüş olacağız.” dedi.

Uluslararası marka çıkarmanın yollarını ve sektörün gelişmesinin önündeki sorunları başlıklar halinde sırlayan Cihaner şöyle konuştu; “Sektörün kalitesi artmıyor, markalaşamıyor ve git gide çok uluslu firmaların taşeronları oluyoruz. Cıvatayı bile yurtdışından getiren küresel firmalar, güçlü mali yapıları ve marka değerlerinden dolayı, nitelikli elemanlarımızı hatta bu gidişle firmalarımızı da taşeronlaştırarak sektöre hâkim hale geldiler.” dedi.

Hemen hemen asansörün her parçasının Türkiye’de üretildiğinin de altını çizen Cihaner, “İnanın daha iyisini yapacak bilgi birikimindeyiz, ancak ihracatımız çok yetersiz, oysa coğrafi yapımız nedeniyle bölgeye hâkim olmamız gerekiyor. Fakat markamız yok, lansmanımız eksik, vitrinimiz, kurumsal yapımız eksik, organize değiliz. Adeta yerli ve milli bir seferberlik ilan ettiğimiz bu günlerde asansör de bu durumdan nasibini almalı ve ilk hareket devletimizden olmak üzere, TOKİ, şehir hastaneleri, hava limanları gibi tesislerde mutlaka yerli ve milli firmalar, kamuya maliyeti ve risklerine rağmen tercih edilmelidir. Sektör ancak bu durumda bir marka çıkarabilir.” şeklinde konuştu.

Cihaner son olarak, “Dünya 4.0 sanayi devrimi ve gerekliliklerini tartışırken küresel ticaret ve teknolojinin dışında kalamayız. İşte burada nitelikli bir katılımla oluşturacağımız kümelenme faaliyeti devletimizden beklenecek, istenecek kriterleri belirleyebilir” dedi.

Arıcı: Firmalar kümelenmeyi sahipleniyor ve inanıyor

Toplantının açılışında konuşan OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ise bölge olarak kümelenme başlığı altında birçok sektörde ciddi projeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kümelenmenin hem bereketini hem de olumlu sonuçlarını gördüklerini kaydeden Arıcı, “Firmalar, 7 sektörde oluşturduğumuz kümelerle birlikte çok büyük işler yapıyorlar. Kamunun bireysel olarak açılmayan kapıları, bir küme olarak gittikleri zaman çok rahat bir şekilde açılıyor. Buradaki kritik olan nokta firmalarımızın sahiplenmesi ve inanmalarıdır. Ulaştığımız olumlu sonuçlardan, asansörle ilgili de bir çalışma yapılması gerektiğine kanaat getirdik.” dedi.

Konarılı: Planlama ve uygulama kısmında da beraber çalışalım

Ankara Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı da, Ankara’da 219 adet yeterlilik belgesi olan firma bulunduğunu ve hepsinin montajcı olmadığını anlattı. Konarılı, “Bir iş yapılacaksa planla, uygula, kontrol et döngüsünü çalıştırmak gerekir. Kalite yönetim sistemlerinde bu önemlidir. Eğer bir problem yoksa her şey güzel gidiyorsa kontrol ediyorsunuz; önlem almanıza, planlama yapmanıza gerek yok. Uygulama devam ediyor. Sektör bizi piyasa gözetim yönümüzle tanıyor. Kontrol et kısmında tanışıyoruz sizinle. Biz böyle olmasın dedik. Asansörde de planlama ve uygulama kısmında da beraber çalışalım istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Aydın: Burada tamamen yıkıcı rekabet var

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da asansör sektörünü değerlendirdi. “OSTİM’de, Ankara’da ve Türkiye’de çok sayıda asansör konusunda çalışan; üreten, monte eden, hizmet sunan firmalar var.” diyen Aydın, “gördüğümüz manzara şu; burada tamamen yıkıcı rekabet var. Kalite ve güven sorunu da var.” dedi.

Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü; “Raporlardan okuduğum kadarıyla Türkiye’de 2.300 kayıtlı asansörcü var. Bir sürü de merdiven altı asansörcü var diyorlar. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın raporunda, Türkiye’deki asansörlerin yüzde 63’ü kırmızı etiketli! Asansörü yapıyoruz fakat bunun kalitesinde ve güveninde sorun var. Kendin tasarlamış olsan dahi müşteri güvenini sağlayamıyorsun. Yolda kalırsa, katta kalırsa, kaza yaparsa, diye yerli asansöre binmiyorlar. Yüksek binalara monte etmiyorlar.”

İnsanlar güvenip yerli asansör almıyor diyen Aydın, son olarak “Bu durumu yerli üreticilerin oturup çözmesi gerekiyor. Asansör üreticilerini de bu durumla yüzleştirmemiz gerekiyor. Sektör çözümü devletten bekliyor. Hayır devlet çözmez! Sen kendin bunun çözümünü bulacaksın. Bunu adım adım bütün eksik tarafları tamamlayarak kullanılabilir, güvenilebilir ve tercih edilebilir hale getireceğiz. Bir araya gelmek her zaman bunlara bir çare olabilir. Sorunların konuşulması bile bir çaredir.” diyerek konuşmasını tamamladı.