Asansör Sektörünün İhracat Liderleri Belli Oldu

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2021 Yazdır

Makine İhracatçıları Birliği, tarafından yayımlanan ihracata dair verilerin paylaşıldığı ‘Büyüme Makinesi’ bülteninin son sayısında Türkiye Asansör Sektörünün ihracat devleri açıklandı.

Dünya makine ihracatının arttığı yıllarda tüm rakiplerinden daha hızlı artış sağlayan Türkiye, küresel ticaretin daraldığı 2020 yılında ise ihracat düşüşünü tüm rakiplerinden daha sınırlı tutmayı başardı. Yükselen teknoloji seviyesi ve rekabetçi fiyatlarının da desteğiyle yılı hasarsız atlatan sektör, kapanma dönemlerinde makine yatırımları milyarlarca dolar azalan Almanya, ABD ve İngiltere gibi en güçlü olduğu pazarlarda ciddi bir kayıp yaşamayarak vazgeçilmez bir imalatçı olduğunu kanıtladı.

Bu yıl da her kategoride en fazla makine ihracatı gerçekleştiren 5 firmaya, 2020’de ve son beş yılda en çok artış sağlayan üyelere Türkiye’nin Makinecileri tarafından 155 plaket takdim edildi. Listede yer alan 132 firma Türkiye’nin geçtiğimiz yıl serbest bölgeler de dahil kaydettiği 18,5 milyar dolarlık makine ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin Makinecileri başarı listesinde ise MAİB Yönetim Kurulu üyesi 6 firma yer alıyor.

Daha önceki bültenlerde asansör sektörüne ait verileri; ‘Yük Kaldırma, Taşıma, İstifleme Makineleri ve Aksamları’ ana başlığı altında veren Makine İhracatçıları Birliği, yeni yayımla ‘Asansörler ve Aksamları’ başlığı ile sektöre ait verileri ayrı olarak vermeye başladı. Son verilere göre ülkemizde geçtiğimiz yılın ihracat liderleri sırasıyla Haspar Asansör (Bursa), Buga Otis (İstanbul), Mesan Asansör (İstanbul), Mars Elevator (Ankara) ve Ah-Met Asansör (Konya) oldu.