Asansör Sektörünün 2021 Yılına Kadar Yüzde 6 Büyümesi Bekleniyor

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Dünyanın en büyük pazar araştırma mağazalarından birisi olan Research and Markets, “Tür, Hizmet, Asansör Teknolojisi ve Nihai Kullanıcı Sektörüne Göre Asansör ve Yürüyen Merdiven Piyasası - 2021 Yılı için Küresel Tahmin” raporunu açıkladı. Bu rapora göre sektörün yüzde 6 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor

Asansör ve yürüyen merdiven piyasası, 2015 yılında kaydedilen 88,78 milyar dolardan 2021 yılında 125,22 milyar dolara yükselerek yüzde 6,01’lik “Yıllık Bileşik Büyüme Oranı” (CAGR) kaydedeceği bekleniyor. Asya Pasifik bölgesinde artan talep ve çeşitli nihai kullanım ve sektördeki geniş çaplı uygulamalar ise talebi destekliyor.

Asansör Modeline Göre (Tahrik Motorlu, Hidrolik) , Bileşenlerine göre (Kontrol Cihazı, Kapı Ekipmanı, Güç Üniteleri), Türüne Göre (Tam ve Aşamalı Modernizasyon) Nihai Kullanıcıya Göre (Konut, Ticari, Denizcilik, Endüstriyel) “Asansör Modernizasyon Piyasası” - 2016-2021 Tahmin raporuna ek olarak önerilerini sundu.

Global asansör modernizasyon piyasası; talep, arz, nihai kullanıcılar ve hizmet sağlayıcıları gibi farklı parametrelere göre analiz edilmektedir. Dişli ve dişlisiz olarak sınıflandırılan hidrolik ve tahrik motorlu asansörlerden oluşan asansör modernizasyon piyasası, piyasa bileşenleri, tür, nihai kullanıcı ve coğrafya bazında da sınıflandırılıyor.

Tüm piyasa, farklı coğrafi bölgelerin ve her bölgedeki kilit ülkelerin perspektifinden sunulurken, Avrupa, 2015 yılında önemli bir gelir payı elde eden baskın bir piyasa olarak belirtildi. Avrupa’nın çoğunlukla mevcut asansörler ve eski yüksek binaların artışı ile ilgili Güvenlik Normu (SNEL) düzenlemelerinin uygulanmasıyla, Asya Pasifik’in müteakiben en hızlı büyüyen piyasa olacağı tahmin ediliyor.

Asya-Pasifik piyasasının, tahmin edilen dönemde en hızlı büyüyen piyasa olması bekleniyor. Bu bölgede ticaret ve konut alanlarındaki artış sebebiyle en büyük pazar payına sahip olması bekleniyor. Orta sınıf nüfusundaki artışa ve asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantların birçok nihai kullanım sektöründe uygulanmasına bağlı olarak Çin ve Hindistan piyasasının da karlı olması bekleniyor.

Makine dairesiz asansör (MRL) teknolojisinin önümüzdeki beş yıl içinde en hızlı büyüyen sektör olması beklenen raporda, Makine dairesiz asansör teknolojisinin kısmen yeni bir teknoloji olup teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak görülüyor. Bu teknolojinin, tahrik motorlu asansörlerin boyutlarında da önemli bir küçülme sağladığı belirtildi. Dünya çapında pek çok binada uygulanan ve gittikçe standart bir ürün haline gelen bu tasarım, beraberinde çeşitli avantajlar da getiriyor: Hidrolik asansörler ile karşılaştırıldığında önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra, hidrolik yağ dolu gömme bir hidrolik silindirin neden olduğu masrafı ve çevre sorunlarını da ortadan kaldırıyor.

Raporda Asansör modernizasyon piyasasına hâkim olan beş şirket:

  • Otis Elevator Company (ABD)
  • ThyssenKrupp Elevator AG (Almanya)
  • Schindler (İsviçre)
  • Kone Corporation (Finlandiya)
  • Mitsubishi Electric Corporation (Japonya)

Pazardaki diğer şirketler:

  • Magnetek, Inc. (ABD)
  • Fujitec (Japonya)
  • Hyundai Elevator Co., Ltd (Kore)
  • Wittur (Almanya).