Asansör Sektörü İkinci Covid-19 Anket Sonuçlarının Analizi

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2020 Yazdır

Elevator World Inc., Alman Asansör Derneği VFA Interlift e.V., fuar organizatörü AFAG ve Credit Suisse’in katkılarıyla, sektörün mevcut durumu ve COVID-19 salgınının piyasa üzerindeki beklenmedik etkilerine yönelik olarak asansör sektörü temsilcileri arasında düzenlenen ikinci anketin sonuçları açıklandı.

Toplamda gerçekleşen 572 katılım ile ilk ilk anketten daha fazla katılım gerçekleşti. Credit Suisse Genel Müdürü ve Avrupa Sermaye Malları Kaynak Araştırması Başkanı Andre Kukhnin sonuçların ülkelere göre dağılımı da ağustos ayında olduğu gibi [EWT Eylül-Ekim], yanıtların yalnızca birkaçı Çin'den geldiği ve önceki ve güncel sonuçların karşılaştırılması gerekeceği için Çin hariç olmak üzere grafik analizinin hazırlanmasına yardımcı oldu. Son yapılan ankette dünya çapındaki üreticiler, servis sağlayıcıları ve komponent tedarikçileri arasında sertleşen rekabeti işaret eden rekabetçi ortam ile ilgili yeni bir soru yer alıyordu. Anket ile ilgili diğer gözlemler ise şu şekilde:

Ankete Almanya ve Kuzey Amerika’dan katılan katılımcılar en olumlular olurken Asya’dan (Çin hariç), Güney Amerika’dan ve Orta Doğu’dan katılanlar ise en ihtiyatlı olanlardı.

Sektör dernekleri ve danışmanlar en ihtiyatlı yaklaşımı sergilerken sektörün bütün bölümleri (komponent tedarikçileri, üreticiler ve servis sağlayıcılar) olumluydu.

Genel olarak, sektörün %29'u önümüzdeki altı ay boyunca olumsuz gelişme beklerken (Temmuz ayındaki ile aynı), %24'ü (daha önce%19) olumlu gelişme beklediği için sektör daha az ihtiyatlı hale geldi.

Almanya ve Kuzey Amerika, temmuz ayına kıyasla daha iyi bir görünüme kavuştu. Avrupa (Almanya hariç) olumsuzluk anlamında değişim göstermezken Güney Amerika’nın durumunda iyileşme kaydedildi.

Asya’nın görünümü (Çin hariç) biraz kötüleşti.

Temmuz ayındaki gibi, ekonomi politikasıyla ilgili belirsizlik iş performansı açısından sınırlayıcı bir faktör olarak algılanmaya devam ediyor.

Talep, finansal kısıtlamalar ve malzeme/ekipman kıtlığı ile ilgili endişe düzeyi biraz azaldı.

İstihdam durumu temmuz ayındaki olumsuz görünümünde biraz daha olumluya döndü..

Küresel olarak, ticari faaliyetin pandemi öncesi seviyelerin %5 altında olması bekleniyor. Bu konuda en olumlu yaklaşımı sergileyen Almanya neredeyse tamamen toparlanmış durumdayken Güney Amerika ve Asya (Çin hariç) ise pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %10 altındaki beklenti ile en olumsuz durumda bulunuyor.