Asansör Sektörü Covid-19 Anket Sonuçları Analizi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2020 Yazdır

Elevator World Inc., Alman Asansör Derneği VFA Interlift e.V., fuar organizatörü AFAG ve Credit Suisse’in katkılarıyla, sektörün mevcut durumu ve Covid-19 salgınının piyasa üzerindeki beklenmedik etkilerine yönelik olarak asansör sektörü temsilcileri arasında düzenlenen anketin sonuçları açıklandı.

Credit Suisse Genel Müdürü ve Avrupa Sermaye Malları Kaynak Araştırması Başkanı Andre Kukhnin sonuçların ülkelere göre dağılımı da (600 yanıtın yalnızca üçü bu ülkeden geldiği için, Çin hariç) dahil olmak üzere grafik analizinin hazırlanmasına yardımcı oldu. Yaygın bir biçimde kullanılan Satın Alma Yöneticileri Endeksi’ne benzer bir yöntemle ölçümlenen sonuçlar arasında şu maddeler yer alıyor:

Yanıtların yüze 34’ü “kötü”, yüzde 26’sı “iyi” ve geri kalan yüzde 40’ı “tarafsız” şeklinde olduğu için mevcut ekonomik durum “çetrefilli” olarak görülmektedir.

Sanayi kuruluşları salgın öncesi döneme göre değerlendirdiklerinde, gidişat konusunda çoğunlukla olumsuzlar.

Üreticiler ve servis sağlayıcılar ise salgın öncesi döneme göre değerlendirdiklerinde, gidişat konusunda daha az olumsuzlar.

Sektörün yüzde 29’u önümüzdeki altı ayda olumsuz gelişmeler beklerken, yarısı istikrar, yüzde 19’u ise olumlu gelişme beklediği için sektörün genel yaklaşımı temkinli görünüyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen yanıtlar daha olumsuz.

Sektör dernekleri, iş dünyası açısından salgın döneminde en temkinli konumdalar, bunları; üreticiler, komponent tedarikçileri, danışmanlık ve hizmet sağlayıcılar takip ediyor.

İşlerin azalmasına yol açan faktörlerden en çok sözü geçen hususlar COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar, ekonomik belirsizlik ve talepteki azalma şeklinde sıralanıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’dakiler önümüzdeki üç ay içinde mevcut istihdam seviyelerini korumayı planlarken Asya-Pasifik bölgesindekiler bu tür bir plan yapmıyorlar.

Avrupa’daki yeni ekipman tedarikçileri işlerin COVID-19 salgını öncesindeki seviyenin yüzde 10’u aşmayacak şekilde yükselmesini beklerken modernizasyon sağlayıcılar, firmaların önceki seviyelerin yalnızca yüzde 3’ün altında kalacağını bekliyorlar.