Asansör Periyodik Kontrollerinde E-İmza Dönemi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2018 Yazdır

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, asansörlerin periyodik kontrolü ve denetiminde e-imza uygulamasına geçti.

E-imza uygulaması ile onaylanan raporların kontrol mühendisi tarafından imzalanıp çıktılarının ofise teslim edilmesi süreci ortadan kaldırılırken, İmzalanan rapor nüshalarının ilgili bina sorumlusuna ulaşımında kargoda geçen zaman kaybı da ortadan kaldırılmış olacak.

Ayrıca E-imza ile onaylanan rapor teknik sorumlu tarafından onaylanır onaylanmaz raporda ismi ve iletişim bilgileri bulunan bina sorumlusuna mesaj yoluyla, bakımcı firmaya ise e-mail olarak iletilecek. Bina sorumlusu tescil aşamasındaki asansörlerin periyodik kontrollerinde ıslak imzayı beklemeden www.akmistanbul.org adresinden aldığı e-imzalı rapor ile ilgili idareye zaman kaybetmeden başvurusunu yapılabilecek.

MMO'dan “TS EN 81 - 20 İnsan ve Yük Asansörleri Standartı Eğitimi”

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi, asansör sektöründe çalışanlara yönelik 9 Ağustos 2018 tarihinde “TS EN 81 - 20 İnsan ve Yük Asansörleri Standartı Eğitimi” gerçekleştirdi. Samsun’da faaliyet gösteren 21 asansör firmasından 35 kişinin yer aldığı eğitim, Samsun Şube Seminer Salonunda düzenlendi. MMO Samsun Şube AKM Samsun Birim Sorumlusu Makina Mühendisi Soner Akyıldız tarafından verilen eğitimde, “Özellikle iskân aşamasındaki binaların asansörlerinin ilk kontrolleri (tescil), karşılaşılan eksiklikler, ilgili standart çerçevesinde bir asansörün kontrolünün hangi kriterler çerçevesinde yapıldığı, denetimlerde sorun yaşanmaması için asansör montajı esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar, kontrol esnasında yapılması ve bulundurulması gereken ekipmanlar” gibi konular anlatıldı.