Asansör Kat Kapıları Ve Mevzuata Uygunluk

Yayın Tarihi 1 Ocak 2017 Süleyman Özcan - Türkiye Liftinstituut B.V., Bölge Müdürü Yazdır

Hepimizin bildiği gibi asansör kat kapısı kilitleri Asansör Yönetmeliği’ne göre güvenlik komponentidir ve EN 81-1+A3 şartları doğrultusunda, 31.8.2017’den itibaren piyasaya arz edilecek kat kapılarının ise EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarına göre test edilmesi ve uygunluğunun belgelendirilmesi gereklidir.

Kat kapı kilitleri yukarıdaki standartlara göre test edilirken, kapının diğer bileşenleri olan paneller, kasa, patenler ve eşik de göz önünde bulundurulur: Kilit, komple kat kapısı ile birlikte test edilir. Standarda göre 1.000.000 kez kilidin tüm kapı aksamları ile çalıştırılması ve testin başarı ile sonuçlandırılması gereklidir. Dolayısı ile kapı kilidinin sertifikasyonu sırasında, kat kapısının kilidi kadar, mekanizması, panelleri, kasası, eşiği ve diğer ilgili kısımları da önem arz etmektedir. Sertifika, test edilip onaylanan ve sertifikalandırılan doğru komponentlerle monte edilmesi halinde geçerlidir.

Asansör kat kapıları, ayrıca “Binaların Yangından Korunmasına Dair Yönetmelik”e göre yapı yüksekliği doğrultusunda E30 veya E60 seviyelerinde yangına dayanıklı olmalıdır. Kat kapılarının yangına dayanım sınıfı EN 81-58 standardına uygun akredite edilmiş laboratuvarlarda yapılan testlerle tespit edilir. Test, kat kapısı, paneller, mekanizma, kasa, eşik ve her türlü sabitleme elemanı ile birlikte bir bütün olarak test fırınının önünde kurulup sabitlenerek gerçekleştirilir. Test sonunda kat kapısı yine bir bütün olarak yangına dayanım değeri hakkı kazanır. Kat kapısının bileşenleri bir bütün olarak, test edildiği ve belgelendirildiği şekilde sahada monte edilmelidir. Testi geçen kapıdan farklı olarak, mekanizma farklı, paneller, kasa, eşik farklı farklı tedarikçilerden temin edildiğinde dahi, sahada monte edilen kapı yangın dayanım test raporundaki tüm detay ve şartları, malzeme kalınlıkları ve özellikleri, tüm büküm detayları, asansör kuyusuna montaj yöntemleri dâhil sağlamalıdır. Aksi durumlarda, artık sahadaki kapı testi geçen kapı değildir ve test edilip tespit edilmediği sürece hiçbir yangın dayanım sınıfına sahip değildir.

Yukarıda bahsettiğimiz konuların periyodik muayeneler sırasında kontrol edilmesi ve varsa uygun olmayan unsurların tespiti mümkündür ve son kullanıcının güvenliği açısından çok faydalı olacaktır.

Güvenli ve güzel günler geçirmeniz dileği ile.

Süleyman Özcan
Bölge Müdürü – Türkiye Liftinstituut B.V.