ASANSÖR İSTANBUL 2019’DA Yüzler Güldü

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2019 Yasin Eker Yazdır

Tarsus Turkey tarafından, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği’nin (AYSAD) desteği ile 16’ncısı düzenlenen Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı 21 - 24 Mart 2019 tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleştirildi.

Dünyanın en büyük üç asansör fuarından birisi olarak gösterilen Asansör İstanbul’a, 22 ülkeden uluslararası markalar ile yerli büyük üreticilerin başı çektiği 289 firma katıldı. Birçok firmanın yeni ürünleri ile görücüye çıktığı fuarda, başta paket asansörler olmak üzere konut ve ticari bina asansörlerinden hastane asansörlerine, ev içi asansör ve kişisel taşıyıcılardan oto asansörlerine, yük ve servis asansörlerinden yürüyen merdiven ve yollara kadar farklı kategorilerde yüzlerce komponent sergilendi.

Dünya asansör endüstrisindeki yeniliklerin dört gün boyunca 50 bin metrekarelik alanda (2-3-5-6 ve 7’inci salonlarda) sergilendiği etkinliğe, 96 ülkeden 28 bin 868 profesyonel ziyaret etti. Sektörel ticaretin önemli bir adresi olan fuar, AYSAD ve Avrupa Asansör Sanayicileri Derneğinin (ELA) katkılarıyla düzenlenen konferans programları ile de sektördeki son gelişmeleri paylaştı.

Yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı yüzde 15 arttı

Kapanış rakamlarına göre, fuara yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı, bir önceki buluşmaya oranla yüzde 15 oranında artarak 5 bin 780 kişi oldu. Neredeyse her beş ziyaretçiden birisinin yurt dışı kökenli olduğu organizasyon, katılımcı firmalara, yeni ticaret pazarlarının kapısını açarken, milyonlarca dolarlık satış anlaşmasına da ev sahipliği yaptı. Hem yurt içi piyasalarda daralma hem de küresel pazarda ticaret savaşlarının yaşandığı bir dönemde, sektörüne hareket ve canlılık katan Asansör İstanbul Fuarı, küresel marka kimliğini de bir kez daha kanıtlamış oldu.

16’ncı Uluslararası Asansör İstanbul Fuarının açılışını Tarsus Turkey Genel Müdürü, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED), ELA ve AYSAD başkanları birlikte gerçekleştirdi.

“Sanayicilerimizi dünyanın her bölgesine ulaştırmak için çalışacağız”

Açılış konuşmasında, ülke olarak son yıllarda ekonomik ve siyasi anlamda zor zamanlar yaşandığını belirten Tarsus Turkey Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, “Tüm bu süreçlere rağmen bu fuarı daha büyük ve daha ihtişamlı bir şekilde açmayı başardık. Sanayicilerimizin desteğini alarak bu başarılı organizasyonu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi. Aytemur, “Üretim yapan sanayicilerimizi sadece Avrasya bölgesine değil dünyanın her bölgesine ulaştırmak ve yeni kanallar açmak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Rüştümüzü İspatladık”

Sürdürülebilir bir etkinlik ve uluslararası bir fuar olarak rüştümüzü ispatladık diyen AYSAD Başkanı Sefa Targıt ise “İnşaat sektörüne paralel olarak bir dar boğazdan geçiyoruz. Ama mutlaka bu dar boğazlar açılacaktır. Sektörümüzün dinamik yapısı ve ihracat kabiliyetine güveniyorum.” dedi.

AYSAD’ın yayınladığı yeni kitap hakkında da bilgiler veren Targıt, sözlerini şöyle sürdürdü; “Fuarlarda derneklerinde ürünleri olabiliyor. Bu yıl AYSAD’ın yeni bir ürünü var. 2014/33/EU Asansör Yönetmeliğini Türkçeye çevirdik. Bu kitabı AYSAD standında görebilirsiniz. Çok önemli bir yayın ve emniyet konusunda sektörümüze önemli bir katkı sunacağını düşünüyoruz. Bilgi kirliliğinin had safhada olduğu bir dönemdeyiz bu yüzden böyle yayınları önemsiyoruz. Bu tarz yayınları Türkiye de sadece AYSAD yapıyor.” dedi. Aysad başkanı ayrıca STK ların katkısı olmadan dünyanın iyiye gitmesinin mümkün olmadığının da altını çizdi.

“Dijitalleşme ile birlikte suyun akışını değiştirme gücümüz var”

Daha sonra kürsüye SEDEFED Başkanı Ali Avcı geldi. Başarının devamlılığı hayal gücünüzün büyüklüğüne bağlıdır diyen Avcı, “Bir dönüşüm çağı yaşıyoruz. Dijitalleşme ile birlikte suyun akışını değiştirme gücümüz var. Değişim insanla başlayıp fikirlerle yönetiliyor ve teknoloji ile destekleniyor. Bu sürece Asansör ve yürüyen merdiven sanayisinin adapte olması açısından bu fuarı SEDEFED olarak çok önemsiyoruz.”

“Asansör ve yürüyen merdiven sanayisinin yeni bir hikâye yazacağına inanıyorum”

Avcı konuşmasının şöyle sürdürdü; “Yüksek teknoloji üretimi yaparak, yüksek katma değer yaratıp küresel rekabet gücümüzü arttırmayı hedefliyoruz. Bu yolda, dijital çözümlerin ekonomimizde kaldıraç etkisi yapacağına inanıyorum. Ülkemizin gerçek gündeminin A’dan Z’ye dijital dönüşüm olması gerektiğine inanıyoruz. Ekonomide istediğimiz dönüşüm temellerini de ancak nitelikli üretimle sağlamlaştırabiliriz. Dijital dünyanın en önemli sermayesi de insandır. Türkiye de değer yaratmak istiyorsak gücümüzü bu anlamda birleştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda Asansör ve yürüyen merdiven sanayisinin de ülkemize katkı vermede yeni bir hikâye yazacağına inancımız tamdır. Bu fuarın hem sektörüne hem de ülkemizin ekonomisine fikirsel bir alt yapı katacağına inanıyorum.”

“Asansör sektörü çok iyi bilinmiyor”

Son olarak ise Avrupa Asansör Sanayicileri Derneği (ELA) Başkanı Roberto Zappa söz aldı. Konuşmasında ilginç veriler açıklayan Zappa, “Asansör sektörü gerçekten çok iyi bilinmiyor. Bu maksatla sizlerle paylaşacağımız ilginç veriler de olacak. Örneğin İçinde bulunduğumuz ülkede 457 bin asansör bulunmakta ve yılda 25 bin yeni asansör montajı yapılmaktadır. Bu alanda yaklaşık 30 bin kişi de bu sektörde istihdam edilmektedir. İstanbul’un 15 milyonluk nüfusunun 1 milyonu her gün Asansör kullanmaktadır. Yine aynı şekilde elimizdeki diğer verilere baktığımızda, dünyada 15 milyonun üzerinde asansör bulunmakta bunların 6,2 milyonu ise Avrupa’da bulunmaktadır. Her yıl Avrupa’da 135 bin yeni asansör montajı yapılmaktadır. Dünyada Asansör sektöründe iki önemli oyuncu bulunmakta, Bunların başında elbette Çin, asansör sayısında lider olmakla birlikte Avrupa’da ikinci sırada yer almaktadır.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapıldı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede, stantları ziyaret etti

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, 16. Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nı ziyaret etti. AYSAD-ELA konferanslarında açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, AYSAD Başkanı Sefa Targıt ve Tarsus Turkey Genel Müdürü Zekeriya Aytemur eşliğinde standları da gezdi. Büyükdede, katılımcı firmalardan sergiledikleri ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilerde aldı.

Konferanslara ilgi yoğun oldu

Uluslararası Asansör İstanbul 2019, sektör gündemlerinin konuşulduğu önemli bir bilgi paylaşım platformu da oldu. AYSAD’ın, ELA ile birlikte düzenlediği konferanslarda, asansörlerdeki güvenlik standartları ile ilgili güncel konular ele alındı. Fuarın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve AYSAD Başkanı Sefa Targıt’ın yönettiği ulusal panelde ise Küresel Türk Markası olmanın formülü konuşuldu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin ile birlikte AYSAD Geçmiş Dönem Başkanı ve Onursal Üyesi Tunç Timurkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Fevzi Yıldırım, Sedat Yıldız ve Can Mutlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı panel de, büyük ilgi gördü.

Ayrıca AYBEY Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey tarafından, MAE-Maestro Tümleşik Asansör Kumanda Sistemi; Yüksek İş Güvenliği Uzmanı Hakan Adem Doğan tarafından Asansör Montaj Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Bakımından Yüksekte Çalışma; Makine Mühendisleri Odası’ndan Asansör Teknik Sorumlusu Aydın Arat tarafından Tescil Öncesi İlk Periyodik Kontroller ve Yüklü Testler ve son olarak yine Makine Mühendisleri Odası’ndan Eğitmen Mustafa Kemal Köken tarafından Asansörlerde Engelli Erişimi konuları hakkında seminerler gerçekleştirildi.

Merih, Mars Elevator Markası ile fuarda yerini aldı

Merih Asansör şirketler topluluğunun uluslararası markası olan MARS Elevator de 16. Asansör İstanbul Fuarındaki yerini aldı. Yeni ürünlerini ziyaretçilerine sunan MARS, asansör teknolojisindeki güncel bilgileri, inovatif ürünlerini, sektördeki deneyimlerini ve hizmetlerini, katılımcılar ve ziyaretçileri ile paylaştı.

Sektörün en güçlü ihracat firmaları arasında yer aldıklarını dile getiren MARS Elevator Genel Müdür Yardımcısı Berna Ökmen de fuar süresince daha akıllı, daha güvenli ve daha hızlı asansörlerin sergilendiğini ifade etti. Ökmen “Endüstri liderlerine 16’ncı kez ev sahipliği yapan Asansör İstanbul Fuarının bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz. Fuar süresince de firmamızı ve yeni ürünlerimizi uluslararası ölçekte tanıttık.” dedi.

Arkel, yeni ürünü Monoblok Kontrol Ünitesini tanıttı

Asansör kontrol sistemleri üretiminde sektörün öncü markası Arkel, yeni ürünü Monoblok Kontrol Ünitesini Asansör İstanbul fuarında tanıttı. Kusursuz motor sürüşü ve direk duruş fonksiyonuna sahip yeni ürün EN 81-20’ye de uyumlu.

Senkron ve Asenkron makine ile çalışabilme özelliğine sahip yeni ürünün diğer özellikleri ise şöyle: 16 Durak, 1,75 m/s, 4kW-5,5kW-7,5kW-11kW, STO fonksiyonlu kontraktörsüz tasarım, Kabinde ve kuyuda seri ya da paralel tesisat kullanabilme, ikili grup kontrolü, Açık ve kapalı çevrim çalışma, Geliştirilmiş kalkış tutma fonksiyonu, Dahili kapı köprüleme röleleri ile erken kapı açma özelliği, 1 Faz UPS veya 5x 12 V Akü yedek güç kaynağı bağlantı seçeneği, Arlift ile internet üzerinden bulut bağlantısı, SD kart üzerinden tüm sistemin güncellenebilmesi.

Mikrolift 3 yeni ürünü ile dikkat çekti

Asansör elektroniği imalatı, satış ve teknik destek alanında faaliyet gösteren Mikrolift Mühendislik, Asansör İstanbul Fuarında 3 yeni ürününü de görücüye çıkardı. Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü ‘MLDRIVER’ markalı İnvertörünün yanı sıra, Hazır Tesisat Tümleşik Asansör Kontrol Cihazı MLCOMBO-50 ve Paralel Tesisat Tesisat Tümleşik Asansör Kontrol Cihazı MLCOMBO-40’ı tanıttı. Liftinstituut Sertifikalı MLCOMBO-50 ve MLCOMBO-40 ürünleri kullanım kolaylığı ve kompakt yapısıyla ziyaretçilerin beğenisini topladı. Uzun yıllardan beri kontrol kartı, otomatik kapı kartı, fotosel, acil kurtarma ve ses kartı üretiminde başarılı bir şekilde üretim yapan Mikrolift, geçtiğimiz aylarda ürün yelpazesine kattığı yeni sürücüsü ML Drive ile de kontrol ünitelerindeki ağırlığını arttırdı.

Aybey Elektronik, AE-MAESTRO tümleşik asansör kumanda sistemi Liftinstituut Sertifikasını aldı

Asansör kumanda sistemleri alanında üretim yapan Aybey Elektronik, Türkiye’nin ilk Kontaktörsüz Tümleşik Asansör Kumanda Sistemi “AE-MAESTRO” için AB uygunluk sertifikasını Asansör İstanbul Fuarında düzenlenen törenle Liftinstituut’dan aldı.

STO (Kontaktörsüz) özelliği sayesinde sessiz çalışabilen kumanda sistemi, TS EN 81-20/50, EN 81-1, 28, 70, 72, 73 standartlarına da uyumlu. Kumanda Sistemi’nin diğer özellikleri ise şöyle: Direkt duruş özelliği, Tanımlanabilir kolay menü sistemi, İnternet üzerinden erişim, Dişlisiz motorlar için SSI, EnDat, SinCos, BISS enkoder desteği, USB ve Ethernet arabirimleri, Enkoder ile mesafe tabanlı çalışma, 4kW ile 30kW arası güç seçeneği, 64 durağa kadar çalışabilir, Elektrikli asansörler için, Kabin seri veya full seri kuyu haberleşmesi, Simpleks, dubleks, tripleks…8’li grup çalışabilme özelliği, Dahili RFI filtre ve şok bobini, Kullanıcı erişim kontrolü ve VIP erişim desteği, Gerçek zaman saati, Akıllı TFT ekran el terminali.

Fupa Asansör Yeni Yüzü İle Göz Doldurdu

Kurulduğu tarihten beri kullanmış olduğu logosunu ve kurumsal renklerini revize eden Fupa Asansör, yeni kurumsal kimliği ile oldukça fazla beğeni topladı.

Fupa yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ; Yaklaşık 100 e yakın grafik ve marka tasarımcısının katıldığı ödüllü bir yarışma açan Fupa yönetimi ,uzun bir değerlendirme sonucunda yeni kurumsal kimliği ve renklerini seçerek bu fuar sürecinde lansmanını yaptı.

Bir çok dünya markasının Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini yapan Fupa, bu kimliğini yeni logosunada yansıttı. Sarı , Antrasit ve beyazın kombinasyonu Fupa'nın stand tasarımlarında da net bir şekilde göze çarptı.

Firmalar, fuara gelen konuklarını akşam yemeğinde ağırladı

Fuar zamanında birçok firma yurt içinden ve yurt dışından gelen konuklarını akşam yemeklerinde ağırladı. Fuarın ilk günü İtalyan firmaların Florya’daki Kaşıbeyaz restoranda yemeği vardı. Dubai’de oluşturdukları iş birliğinin güzel bir yansımazı olan yemekte yerli ve yabancı birçok konuk bir araya geldi.

İkinci günün akşamında Prolift 17.Kuruluş yıldönümünü Florya Chamada restoranda düzenlediği yemekte yurt içinden ve yurt dışından gelen oldukça kalabalık konuklarıyla kutladı. Yemek öncesi konuklarına kısa bir konuşma yapan Prolift Yönetim Kurulu Başkanı Bahtiyar Karakoç, bu günlere hep beraber buradaki konukların desteği ile geldiklerinden ve bundan sonraki süreçte de firmanın küresel çaptaki projelerinden bahsetti. Müteakiben Prolift’in yeni üretim tesisleri ve yeni ürünlerine ait bir video gösterisi yapıldı.

Aynı günün akşamı GRAVIT, yurt içinden ve yurt dışından gelen konuklarını Florya La Chateauer restoranda Türk müzik ve dansları eşliğinde keyifli bir akşam yemeğinde ağırladı.

Fupa Asansör'de fuarın 2'nci günü Akşamı Hilton da gerçekleştirilen gala yemeğinde misafirlerini ağırladı.Geleneksel bir hale gelmiş olan Fupa Gala Yemeği, bu yıl daha özenle hazırlanmıştı. Yine her fuar yemeğinde olduğu gibi yerli ve yabancı tedarikçileride Fupa ve ailesi ile beraberdi.

Bir sonraki buluşma 2021’de

2017’yi 160 milyon dolar, 2018’i ise 185 milyon dolar ihracatla kapatan ve yılsonu ihracat hedefini 200 milyon dolar olarak koyan Türk Asansör Endüstrisi’ni, dünya markalarıyla buluşturan Uluslararası Asansör İstanbul’un bir sonraki buluşması 25-28 Mart 2021’de gerçekleşecek.