Asansör Güvenlik Aksamlarının Test ve Muayene Hizmetleri BTSO MESYEB Tarafından Yürütülecek

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2019 Yazdır

Asansör güvenlik aksamlarının test edilebileceği ‘Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi’ni hayata geçiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB), 24 Temmuz 2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında yapılan asansör sektörüne yönelik test ve muayene hizmetlerini gerçekleştirmek üzere protokol imzaladı.

Protokol töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İsmail Kuş ve Cüneyt Şener ile iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Güvenlik aksamlarının testleri yurt dışında yüksek maliyetlerle yapılıyordu”

Etkinlikte söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiyede asansörlerde kullanılan güvenlik aksamlarının testlerinin üretici firmalarda kısıtlı imkânlar dâhilinde ve yurt dışında yüksek maliyetlerle yapıldığını vurguladı. Bu durumun asansör güvenlik aksamlarının teknik düzenleme uygunluğunun tespitini ve güvenlik aksamlarının üretim aşamasında geliştirilmesi sürecini sekteye uğrattığını kaydeden Büyükdede artık BTSO MESYEB bünyesinde asansör güvenlik aksamlarına yönelik test işlemlerinin başlayacağını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile BTSO MESYEB arasında örnek bir işbirliği protokolünün imzalandığını ifade eden Büyükdede, “BTSO MESYEB’de test kulesi ve ölçüm aygıtlarıyla ilk aşamada frenleme güvenlik tertibatı, hız regülatörü ve tampon tertibatı gibi asansör güvenliği açısından hayati önem taşıyan aksamların testlerinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Sonraki süreçlerde sektörün ihtiyaçları doğrultusunda test kapsamının geliştirilmesini hedefliyoruz. Türkiye’de uygulanacak testler açısından bu merkez bir ilk özelliği taşıyor.” dedi.

“Ayrı ayrı test edilebileceği gibi asansör parçaları tümleşik olarak da test edilebilecek”

BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, ‘Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi’nin asansör güvenlik aksamlarının en güvenilir şekilde test edilebileceği önemli bir merkez olacağını ifade etti. İsmail Kuş, bu proje ile yurt dışında yapılan testlerin 3’te 1’i maliyetle Türkiye’de daha kapsamlı ve nitelikli bir şekilde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Aynı zamanda öz kaynaklarımızın yurt içinde kalması da sağlayacağız. Bu projemiz asansör güvenlik aksamlarından fren sistemi, hız regülatörü, tampon, raylar ve asansör motorlarının ayrı ayrı test edilebileceği gibi asansör parçalarının tümleşik olarak da test edilebileceği ilk laboratuvar olacak. Test ve geliştirme laboratuvarının teknolojik düzeyini yerli ve milli tasarımları geliştirebileceğimiz bir seviyede oluşturmak da hedeflerimiz arasında yer almaktadır.” dedi.

“Sektöre güç katacak bir merkez”

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Türkiye’de ilk niteliği taşıyacak merkezin Bursa ve sektöre hayırlı olmasını diledi. BTSO olarak her fırsatta sanayide yüksek teknoloji ve katma değer ile yerli ve milli vizyonunun önemini vurguladıklarını kaydeden Ali Uğur, “Protokol kapsamında asansör sektöründe yapılacak çalışmalar da bizim bu amaçtaki çabalarımızı destekleyici nitelikte olacak. Sektörde faaliyet gösteren firmalarımız, ihtiyaç duydukları testleri merkezimizde yer alan laboratuvarlarda çok daha hızlı biçimde ve uygun maliyetlerde gerçekleştirebilecek. Belgelendirme faaliyetleri ile sektörün gelişimine önemli katkılar sağlayan ve sektörde yetişmiş, kalifiye eleman sayısının artmasının önünü açan BTSO MESYEB bünyesinde böyle bir yatırımı hayata geçirmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında yapılan asansör sektörüne yönelik test ve muayene hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili protokolü imzaladı.