ARKEL’den Temassız Asansör Çağrı Sistemi

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2020 Yazdır

Asansör kontrol sistemlerinin öncü firmalarından ARKEL, uzaktan kontrol sistemi ARLİFT ile “Temassız Asansör Çağrı Sistemi”ni faaliyete geçirdi.

İleri teknoloji ile inşa edilen binalar, asansörleri de etkilemeyi sürdürüyor. Bu doğrultuda ARKEL’in uzaktan kontrol sistemi ARLİFT, asansörleri uzaktan izliyor, arıza tespiti yapıyor ve bu arızaları e-mail ve sms ile anlık bildirim olarak gönderiyor. Asansördeki sorunların çözümünü kolay ve hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayan sistemin bir diğer özelliği ise son kullanıcının temassız asansör çağırabiliyor olması.

Yeni sistemin kullanımı oldukça kolay

Son aylarda tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan salgın hastalıktan dolayı asansör kullanımındaki teması azaltarak, yolcu güvenliğini arttıran yeni sistem, kullanıcı açısından da oldukça kolay. Sistemin bulunduğu asansörlerde asansörü kullanacak olan yolcunun yapacağı tek şey; QR kod okuyuculu cihazının (akıllı telefon, tablet, vs.) kamerasını QR koduna tutmak. Karşısına çıkan linki açtıktan sonra herhangi bir giriş yapma işleminde bulunmadan gitmek istediği katı seçmek. Bu işlem tamamen temassız ve oldukça kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Asansör ile yolculuğu daha güvenli hale getiriyoruz

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ARKEL CEO’su Cenk Ceylan: “Nesnelerin interneti kapsamında daha önce kesinlikle akıllı olarak değerlendirilemeyecek şeyler günümüzde kullanıcısı ile adeta konuşacak duruma geldi. Kullanılan akıllı cihazlar artık yaşam tarzımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Edindiğimiz bilgi birikimi, piyasa ihtiyaçları ve değerli kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimler, bizlere müşterilerimize daha da iyi bir deneyim yaşatma motivasyonu sağladı. Geliştirdiğimiz “Temassız Asansör Çağrı Sistemi” sayesinde asansör yolculuğunu daha güvenli hale getiriyoruz.’’ dedi.