Arkel, TET 2020 Onur Listesine Giren İlk Asansör Firması Oldu

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2021 Yazdır

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET), Türkiye’de elektrik-elektronik sektöründe 2020 yılında en çok ihracat yapan firmaları açıkladı. Beyaz eşya alt grubunun liderliği göğüslediği alanda bu yıl asansör sektöründen Arkel’de ilk 100 firma listesinde yer aldı.

Yıllık 10 milyon dolardan fazla ihracat gerçekleştiren firmaların yer aldığı onur listesinde asansör sektörümüzün lider elektronik üreticisi Arkel 85’inci sırada yer aldı. 1998 yılında kurulan, asansör kumanda kartı üretimi ile faaliyetlerine başlayan Arkel, asansör kumanda kartları, kumanda panoları, acil kurtarma sistemleri, revizyon ve alarm setleri, VVVF sürücü, tümleşik asansör kontrol ünitesi imalatı ve ihracatı gerçekleştiriyor.

Asansör sektöründe global bir oyuncu haline gelmek amacıyla 2016 yılı aralık ayında şirketin çoğunluk hissesini yerli özel sermaye fonu Mediterra Capital’e satarak kurucu ortaklarından Melih Küçükçalık ile ortaklık yapısını yeniden şekillendiren Arkel, yeni yapılanma sürecinde 2017 yılı temmuz ayında 11 bin m2’lik kapalı alana sahip yeni binasına geçerek büyümesini sürdürdü.

Arkel’in TET Onur Listesine girmesi ile alakalı açıklamalarda bulunan Arkel CEO’su Cenk Ceylan “Şirketimiz 2000 li yılların başlarında başladığı globalleşme vizyonunu her yıl arttırdığı yurtdışı satışlarla kararlılık içinde sürdürmektedir. Bu çerçevede TET’in hazırlamış olduğu Elektrik Elektronik Sektörü İlk 100 İhracatçı firma raporunda yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu raporda doğrudan ihracat ciromuzla yer almaktayız ancak Türkiye ciromuzun da önemli bir kısmının paket asansör ve komponent ihracatı yapan değerli Türk asansör firmaları tarafından dolaylı olarak ihracata gittiğini de biliyoruz. Bu da bize ayrıca bir motivasyon sağlamaktadır. Bugün itibariyle dünyada 65 ülkeye ihracatımız bulunmakta ve bazı ülkelerde de Türkiye pazarında olduğu gibi Arkel sektörünün en önemli tedarikçilerinden biri durumuna gelmiştir. Türkiye’den doğmuş ve %100 yerli AR-GE ve üretim imkanları ile tamamen özgün ürün ve sistemler gelişen küresel bir şirkete dönüşmesi şirketimizin ülkemizde örnek şirketlerden gösterilmesine vesile olmaktadır. Bu başarılarımızı önümüzdeki yıllarda da küresel yatırım ve yapılanmalarımızla büyüterek sürdürmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Elektrik elektronik ihracatının lokomotifi beyaz eşya sektörü

Ticaret Bakanlığı tarafından beş stratejik sektörden biri olarak belirlenen elektrik elektronik sektörünün 2020 yılı ihracatı, 11,27 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin toplam ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 6,3 azalırken, elektrik elektronik ihracatı Türkiye ortalamasının üstünde bir performans göstermiş ve yüzde 1,6’lık bir daralma ile ülkemizin 2020 yılı toplam ihracatına yüzde 6,5 oranında katkı sağladı.

2020 yılında alt sektör bazında en büyük ihracat 3 milyar 628 milyon dolar ile Beyaz Eşya ürün grubunda gerçekleşti. Bu dönemde, Elektronik ürün grubunda 2 milyar 879 milyon dolar, Elektrik, Elektrik Üretim ve Dağıtım Ekipmanlarında 2 milyar 868 milyon dolar, Kablo ürün grubumuzda ise 1 milyar 896 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

En çok ihracat Birleşik Krallık ile yapıldı

Elektrik Elektronik Sektöründe en çok ihracatın gerçekleştirildiği ve en fazla dış ticaret fazlası verdiğimiz ülke ise Birleşik Krallık oldu. Kısa bir süre önce 2 ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile kesintisiz ihracatın devamının sağlanacağı düşünülüyor. Ayrıca bu anlaşma ile sektörün beklentileri doğrultusunda Brexit sonrası 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde imzalanması ihracatı güçlendirdi.