Ankara’da Asansör ve Yürüyen Merdivenler 24 saat İzleniyor

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2020 Yazdır

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yayalar ve sürücülerin güvenli ulaşımını sağlamak amacıyla 9 Mart 2020 tarihinde ‘Uzaktan İzleme Otomasyon Merkezi’ni kurdu. Bu kapsamda kentin farklı noktalarında bulunan alt ve üst geçitler, yerleştirilen 149 kamera ile tek bir merkezden 7/24 kesintisiz izlenmeye başlandı.

Alt ve üst geçitlerde yoğun olarak kullanılan asansör ve yürüyen merdivenleri gören noktalara yerleştirilen kameralar sayesinde tüm alan aralıksız izlenerek, kayıt altına alınıyor. Vandalizm ile mücadelede caydırıcı özelliğe de sahip kamera sistemi sayesinde gereksiz yere durdurulan yürüyen merdivenler, devre dışı kalan asansörler ve çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen arızalar anında fark edilerek teknik ekipler tarafından müdahale ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama ile alt ve üst geçitlerde yaşanan olumsuzlukların en aza indirmek hedefleniyor. Kent genelindeki asansör ve yürüyen merdivenlere yerleştirilen kameralarla bu alanların amacı dışında kullanılması, zarar verilmesi ve vatandaşların can güvenliği ile ilgili yaşanan olayların da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

2020 faaliyet programı kapsamında Başkent’in merkez ilçelerinde ihtiyaç duyulan 262 alt ve üst geçide daha sistemin entegre edileceğini belirten Kent Estetiği Daire Başkanlığı yetkilileri, “Sorumluluğumuz kapsamında bulunan alt ve üst geçitlerde önümüzdeki süreçte özellikle engelli vatandaşlarımızın da yararlanabileceği sesli ve görüntülü sistem de kullanılmaya başlanacak. Asansörde arıza meydana geldiği zaman kontrol merkezindeki personel sesli görüşme sistemi sayesinde kişiyle iletişime geçerek yapması gerekenleri söyleyecek. Bu sayede ekipler gelene ve arıza giderilinceye kadar panik yaşanmasının da önüne geçilecek” bilgisini verdiler.